Jedynie prawda jest ciekawa


Drony na wystawie w Muzeum Techniki

18.03.2013

Tylko od 19 do 24 marca można zwiedzać w Warszawskim Muzeum Techniki wystawę prezentującą zaprojektowane i produkowane w Polsce bezzałogowe maszyny latające, zwane dronami.

II przegląd bezzałogowych pojazdów latających prezentuje ponad 40 polskich konstrukcji płatowców i śmigłowców różnej wielkości, o napędzie elektrycznym, spalinowym, a nawet odrzutowym (te ostatnie służą jako ruchome cele do ćwiczeń obrony przeciwlotniczej).

Swoje dokonania prezentują zarówno specjalistyczne firmy, jak i instytuty badawcze czy koła studenckie. Studenci naszych politechnik z powodzeniem rywalizują z najlepszymi na świecie podczas międzynarodowych zawodów - na przykład SAE Aero Design. Organizatorami Przeglądu są Muzeum Techniki oraz Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa, patronat naukowy objęli dyrektor Instytutu Lotnictwa oraz dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Drony, które wywodzą się ze znanych od dziesięcioleci sterowanych modeli latających są kojarzone głównie z maszynami rozpoznawczymi i bojowymi, jednak w Polsce przeważają zastosowania cywilne - wykonywane z powietrza czynności "nudne, brudne lub niebezpieczne" - czyli tak zwane 3D (po angielsku: dull, dirty, dangerous). Drony są znacznie lżejsze, tańsze i ekonomiczniejsze w eksploatacji od załogowych maszyn. Wielowirnikowe śmigłowce, które dzięki licznym silnikom są szczególnie niezawodne, służą miedzy innymi do obsługi imprez masowych, fotogrametrii czy kręcenia efektownych ujęć z powietrza wykorzystywanych w teledyskach.

Bezzałogowe systemy latające mogą wpierać akcje poszukiwawcze i ratownicze, monitorować obszary klęsk żywiołowych, obserwować trudno dostępne tereny, badać zanieczyszczenie powietrza, patrolować magazyny i parkingi. Mogą też zastąpić samoloty przy opryskiwaniu pól. Jedno z planowanych zastosowań to odstraszanie zagrażających lotniskom ptaków przez drona przypominającego orła.

Zarówno płatowce, przypominające małe samoloty, jak i śmigłowce mogą być wyposażane w ruchome, zdalnie sterowane kamery rejestrujące światło widzialne bądź podczerwień i transmitujące obraz do operatora, aparaty fotograficzne, GPS, czujniki ciśnienia i ruchu, a także autopilota, pozwalającego na programowanie trasy przelotu bądź bezpieczne, autonomiczne lądowanie.

Do najnowszych i najmniejszych maszyn bezzałogowych należą ważące mniej niż kilogram mikropłatowce - takie jak umożliwiająca zdalną obserwację Pszczoła, skonstruowana w Instytucie Technicznym Wojsk Lądowych czy również rozpoznawczy Cee MEL (Politechnika Warszawska). Pomysł budowania użytkowych obiektów latających o masach mniejszych od jednego kg powstał w USA na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Założono, że tak małe urządzenia będą mogły latać w pomieszczeniach zamkniętych. W związku z tym opracowano zupełnie nowe układy konstrukcyjne, takie jak quadrokopter (posiadający cztery śmigła) czy naśladujący owady entomopter.

Na wystawie eksponowane są też elementy do samodzielnego składania dronów - zarówno konstrukcje z włókna węglowego, jak i silniki, urządzenia sterujące czy autopiloty z funkcja automatycznego lądowania. Nie zabrakło i latających zabawek - sterowanych podczerwienią bądź falami radiowymi miniaturowych jedno, dwu, trzy, cztero- czy sześciosilnikowych śmigłowców różnej wielkości i kształtu, niekiedy wyposażonych w kamery, wciągarki czy urządzenia puszczające bańki mydlane.

W dniach 23-24 marca zorganizowane będą w Muzeum Techniki całodniowe warsztaty pilotażu dla najmłodszych i pokazy w locie.

Greg/PAP
[fot. Muzeum Techniki]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook