Jedynie prawda jest ciekawa


"Droga na drugą stronę" wygrała X edycję Gdańsk DocFillm Festival

07.05.2012

Polsko-rumuński film "Droga na drugą stronę" w reżyserii Anca Damiana wygrał zakończony w niedzielę w Gdańsku 10. międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm. Wyróżnienie otrzymał też film "Koniec lata" w reż. Piotra Stasika.

Gdańsk DocFilm Festival prezentuje filmy o pracy i godności człowieka. Jubileuszowa edycja festiwalu odbyła się pod hasłem: "Świętuj z nami w kinie!". Sponsorem festiwalu są Kasy Kredytowe SKOK.     

W trwającym od czwartku festiwalu o główną nagrodę walczyło 21 filmów, wybranych spośród ponad 200 nadesłanych z całego świata.       

Werdykt jury został ogłoszony w niedzielę wieczorem na gali w gdańskim kinie Neptun, gdzie również wyświetlano filmy biorące udział w konkursie. Podczas gali kończącej festiwal odbył się pokaz zwycięskiego obrazu oraz pokaz specjalny filmu "80 milionów" w reż. Waldemara Krzystka.      

Jak poinformowała PAP koordynator Gdańsk DocFilm Festival, Katarzyna Zalewska, za najlepszy film jury uznało polsko-rumuński obraz "Droga na drugą stronę" w reżyserii Anca Damiana. Laureat otrzymał statuetkę Brama Wolności i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska.    

Wyprodukowany w 2011 r. obraz "Droga na drugą stronę" jest animowanym dokumentem fabularyzowanym, który opowiada historię Claudiu Crulica, 33-letniego Rumuna mieszkającego w Polsce, oskarżonego o kradzież portfela należącego do znanego sędziego. Pomimo, iż mężczyzna dowodził, że w dniu kradzieży nie było go w kraju, został umieszczony w krakowskim areszcie, gdzie podjął strajk głodowy w proteście przeciw niesprawiedliwemu traktowaniu.      

Na początku 2008 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia sąd postanawia go zwolnić. Młody człowiek umiera 16 godzin później. Pełnometrażowy animowany film dokumentalny został nakręcony przy użyciu mieszanych technik animacji.      

Wyróżnienie otrzymał polski film "Koniec lata" w reż. Piotra Stasika. Jest to emocjonalna podróż do czasów dzieciństwa oraz opowieść o trudnościach wkraczania w dorosłość. Film składa się z pięciu części. Każda z nich prezentuje rosyjskich kadetów w różnym wieku, opisując ich zwyczajny dzień. W ciągu godziny obserwujemy proces dorastania - od siedmioletniego dziecka, które uczy się jak czytać, po 17-letniego absolwenta, który musi decydować o swojej przyszłości.     

Filmy oceniało jury w składzie: operator Jacek Petrycki, holenderska reżyserka Astrid Bussink oraz dyrektor Azjatyckiej Akademii Filmowo-Telewizyjnej Sandeep Marwah. 

PAP

[fot.gdanskdocfilm.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook