Jedynie prawda jest ciekawa


Dorobek prof. Zakrzewskiego trafił do Ossolineum

03.12.2013

Prace naukowe i bogata korespondencja historyka i badacza literatury prof. Bogdana Zakrzewskiego trafiły do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Dorobek zmarłego w 2011 r. naukowca to m.in. teksty z zakresu polskiej literatury romantycznej.

Jak poinformowała we wtorek PAP z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, archiwum prof. Zakrzewskiego, które trafiło do zbiorów Ossolineum, składa się z 26 tek prac naukowych i różnych materiałów warsztatowych z nimi związanych oraz 40 tek korespondencji.

"Wśród przekazanych materiałów wyróżnia się zwłaszcza zespół maszynopisów prac i materiałów dotyczących Mickiewicza i „Pana Tadeusza” - książek „Natus est Pan Tadeusz”, „Dwaj wieszcze: Mickiewicz i Wernyhora”, „Potomstwo Pana Tadeusza” oraz artykułów drukowanych w „Pamiętniku Literackim” i książkach, np. „O Panu Tadeuszu inaczej" - podała Mlynczak-Sachs.

W archiwum znajdują się również fotografie i kopie tekstów źródłowych z bibliotek polskich i ukraińskich.

Mlynczak-Sachs podkreśliła, że prof. Zakrzewski był również uznanym znawcą twórczości Aleksandra Fredry. Naukowiec przyczynił się do renowacji kaplicy Fredrów w Rudkach i powtórnego pogrzebu polskiego pisarza. W archiwum znalazła się dokumentacja tego wydarzenia i liczne artykuły poświęcone Fredrze i jego rodzinie.

Bogatą cześć archiwum stanowi zbiór korespondencji prof. Zakrzewskiego z badaczami literatury romantycznej i innymi przedstawicielami nauk humanistycznych. Korespondencja obejmuje okres od wczesnych lat powojennych do 2000 roku.

Prof. Bogdan Zakrzewski był związany z Uniwersytetem Wrocławskim od 1952 r. Był wieloletnim szefem Katedry Literatury Polskiej; pełnił też funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego. Oprócz literatury romantycznej w kręgach jego zainteresowań były również XIX-wieczne pieśni patriotyczne i rewolucyjne, a także literatura i folklor Śląska. Naukowiec zmarł w 2011 r w wieku 95 lat.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook