Jedynie prawda jest ciekawa


Dobiega końca Rok Literatury Polskiej na Litwie

18.12.2013

Propagowanie na Litwie literatury polskiej, głównie współczesnej, było podstawowym celem Litewskiego Związku Tłumaczy, z inicjatywy którego rok 2013 był ogłoszony w tym kraju Rokiem Literatury Polskiej.

W ciągu roku w ramach projektu odbyły się na Litwie m.in. prezentacje twórczości Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Jacka Dehnela.

"Naszym zadaniem było skoncentrowanie uwagi literaturoznawców i tłumaczy na literaturze polskiej, a tym samym rozpropagowanie jej wśród czytelników" - powiedziała PAP koordynatorka projektu, tłumaczka literatury polskiej na język litewski Irena Aleksaite. Przyznała, że "trudno jest konkurować na Litwie z popularnością autorów angielskojęzycznych". Jednak, zdaniem Aleksaite, inicjatywa na pewno przyczyniła się do poszerzenia wiedzy Litwinów o literaturze i kulturze polskiej.

Polska książka na Litwie cieszy się popularnością - co roku ukazuje się około dziesięciu tytułów. "To sporo" - podkreśla Aleksaite.

W ramach Roku Literatury Polskiej Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mażvydasa przygotowała bibliografię przekładów polskich książek na język litewski. Takiej bibliografii dotychczas nie było. Okazało się, że tradycja tłumaczenia polskiej literatury pięknej na litewski liczy ponad 100 lat. Pierwszym przekładem na język litewski, dokonanym w 1901 roku przez Vincasa Kalnietisa i Jonasa Jablonskisa, była książka Elizy Orzeszkowej "Marny adwokat".

Ze wszystkich przetłumaczonych książek, a jest ich około pół tysiąca, eksperci wybrali 24 najcenniejsze pozycje, z których miłośnicy polskiej literatury na Litwie wybierali najbardziej poczytną. Na liście znalazły się książki Miłosza, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Gombrowicza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Lema, Dehnela. Najwięcej głosów zdobył "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego. Również w ramach projektu odbyło się spotkanie tłumaczy litewskich i polskich w Krasnogrudzie - miejscowości w Polsce na Sejneńszczyźnie, z którą związany był Miłosz. Ponadto litewskie czasopismo "Literatura ir menas" ("Literatura i sztuka") wydało cztery dodatki poświęcone literaturze polskiej, a pismo "Krantai" ("Brzegi") polskiej literaturze i kulturze poświęciło całe wydanie.

Polska literatura w tym roku zainaugurowała projekt Związku Tłumaczy Litwy, w ramach którego kolejne lata będą ogłaszane latami literatury poszczególnych krajów.

Rok 2014 podczas Międzynarodowych Targów w Wilnie na początku roku zostanie ogłoszony Rokiem Literatury Węgierskiej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook