Jedynie prawda jest ciekawa


Dobiega końca Rok Literatury Polskiej na Litwie

18.12.2013

Propagowanie na Litwie literatury polskiej, głównie współczesnej, było podstawowym celem Litewskiego Związku Tłumaczy, z inicjatywy którego rok 2013 był ogłoszony w tym kraju Rokiem Literatury Polskiej.

W ciągu roku w ramach projektu odbyły się na Litwie m.in. prezentacje twórczości Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Jacka Dehnela.

"Naszym zadaniem było skoncentrowanie uwagi literaturoznawców i tłumaczy na literaturze polskiej, a tym samym rozpropagowanie jej wśród czytelników" - powiedziała PAP koordynatorka projektu, tłumaczka literatury polskiej na język litewski Irena Aleksaite. Przyznała, że "trudno jest konkurować na Litwie z popularnością autorów angielskojęzycznych". Jednak, zdaniem Aleksaite, inicjatywa na pewno przyczyniła się do poszerzenia wiedzy Litwinów o literaturze i kulturze polskiej.

Polska książka na Litwie cieszy się popularnością - co roku ukazuje się około dziesięciu tytułów. "To sporo" - podkreśla Aleksaite.

W ramach Roku Literatury Polskiej Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mażvydasa przygotowała bibliografię przekładów polskich książek na język litewski. Takiej bibliografii dotychczas nie było. Okazało się, że tradycja tłumaczenia polskiej literatury pięknej na litewski liczy ponad 100 lat. Pierwszym przekładem na język litewski, dokonanym w 1901 roku przez Vincasa Kalnietisa i Jonasa Jablonskisa, była książka Elizy Orzeszkowej "Marny adwokat".

Ze wszystkich przetłumaczonych książek, a jest ich około pół tysiąca, eksperci wybrali 24 najcenniejsze pozycje, z których miłośnicy polskiej literatury na Litwie wybierali najbardziej poczytną. Na liście znalazły się książki Miłosza, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Gombrowicza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Lema, Dehnela. Najwięcej głosów zdobył "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego. Również w ramach projektu odbyło się spotkanie tłumaczy litewskich i polskich w Krasnogrudzie - miejscowości w Polsce na Sejneńszczyźnie, z którą związany był Miłosz. Ponadto litewskie czasopismo "Literatura ir menas" ("Literatura i sztuka") wydało cztery dodatki poświęcone literaturze polskiej, a pismo "Krantai" ("Brzegi") polskiej literaturze i kulturze poświęciło całe wydanie.

Polska literatura w tym roku zainaugurowała projekt Związku Tłumaczy Litwy, w ramach którego kolejne lata będą ogłaszane latami literatury poszczególnych krajów.

Rok 2014 podczas Międzynarodowych Targów w Wilnie na początku roku zostanie ogłoszony Rokiem Literatury Węgierskiej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook