Jedynie prawda jest ciekawa


Do kogo trafi nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej?

10.08.2012

Kandydatów do drugiej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej od piątku mogą zgłaszać osoby związane z polskim życiem muzycznym. Nagrodami Instytutu Muzyki i Tańca są wyróżniani twórcy i wydarzenia bez względu na gatunek muzyczny przez nich reprezentowany.

Ogłoszenie laureatów nagrody nastąpi 1 października 2012 r. Osoby związane z polskim życiem muzycznym mogą zgłaszać kandydatów do 10 września na stronie internetowej www.koryfeusz.org.pl

Nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej są wyróżniani przedstawiciele i wydarzenia ze świata muzyki najszerzej pojmowanej. Jest ona przyznawana muzykom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.

Laureaci nagradzani są w trzech kategoriach: osobowość roku, wydarzenie roku oraz nagroda honorowa.

Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznaje kolegium elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych oraz dotychczasowi laureaci nagrody we wszystkich kategoriach.

W ubiegłym roku zgłoszono łącznie 139 kandydatur do nagrody. Laureatem w kategorii osobowość roku został dyrygent i dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz. Nagrodą za muzyczne wydarzenie roku uhonorowano 16. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a nagrodą honorową za całokształt twórczości – kompozytora i dyrygenta Jana Krenza.

Organizatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie. Misją placówki powołanej w 2010 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie w tym roku przyznana po raz drugi. Pomysłodawcy odznaczenia chcą, aby stało się ono alternatywą dla dotychczasowych nagród muzycznych, przyznawanych przez przemysł płytowy lub związanych z konkretną dziedziną muzyki.

Nazwa nagrody nawiązuje do przewodnika chóru w teatrze antycznym, który wygłaszał najtrudniejsze kwestie oraz wyznaczał chórzystom tempo i wysokość dźwięku.

Nagroda zostanie wręczona 1 października na uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Program uroczystości będzie poświęcony polskiej muzyce filmowej. Na scenie wystąpią m.in. pianista Janusz Olejniczak i śpiewaczka Marta Florek, którym towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza.

PAP,KL
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook