Jedynie prawda jest ciekawa


Dla internetu od telewizji

30.01.2012

Ponad 110 pozycji: spektakle Teatru Telewizji, filmy dokumentalne i fabularne oraz programy edukacyjne a także popularny serial dla młodzieży "Klub prof. Tutki" trafią do internetu. W poniedziałek TVP i Narodowy Instytut Audiowizualny podpisały umowę w tej w sprawie.

Umowa ma na celu poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego - zgodnie podkreślali na poniedziałkowej konferencji prasowej jej sygnatariusze: minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes TVP Juliusz Braun i szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Porozumienie przewiduje m.in. digitalizację części archiwów TVP i ich umieszczenie na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pierwsze archiwalia mają być dostępne dla internautów za kilka miesięcy. Korzystanie z nich będzie bezpłatne. Nie będzie jednak możliwości ich ściągania na prywatne komputery użytkowników.

Na liście są m.in. filmy dokumentalne Marii Zmarz-Koczanowicz, Andrzeja Fidyka czy Piotra Szulkina; audycje edukacyjne: "Abecadło dźwięku", "Dzieje jednego wynalazku", "Tajniki matematyki", "Klub prof. Tutki: Profesor Tutka wśród melomanów" w reż. Andrzeja Kondratiuka, przedstawienia Teatru Telewizji wyreżyserowane przez wybitnych twórców: "Antygona" Andrzeja Seweryna, "Śluby panieńskie" Krystyny Jandy, "Wniebowstąpienie" Macieja Englerta a także animacje i fabuły.

Współpraca z Narodowym Instytutem Audiowizualnym ma spowodować, że "istotna część" archiwów TVP zostanie udostępniona publiczności w wersji cyfrowej. "To początek drogi budowania domeny publicznej w obszarze niezwykle trudnym, bo audiowizualnym. Wszyscy wiedzą, że nie ma kłopotów i nie ma sporów o zasoby biblioteczne, digitalizowane już w tej chwili w dobrym tempie, zasoby fotograficzne, digitalizowane w znakomitym tempie (...), natomiast właśnie obszar przestrzeni audiowizualnej jest najtrudniejszy, bo jest najbardziej komercyjny i najbardziej pożądany" - powiedział minister kultury.

Zgodnie z podpisaną umową, prawa autorskie od twórców będzie pozyskiwać TVP. Z kolei Narodowy Instytut Audiowizualny będzie zajmował się digitalizacją utworów. Cyfryzacja archiwów TVP realizowana jest w ramach rządowego programu "Kultura+" przewidzianego na lata 2011-2015. Roczny koszt programu, który poza digitalizacją i upowszechnianiem dzieł kultury ma także poprawić stan bibliotek w Polsce, wynosi ok. 50 mln zł.

PAP
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook