Jedynie prawda jest ciekawa


Dama wróciła do Krakowa

09.02.2012

"Dama z gronostajem", jedyne dzieło Leonarda da Vinci w polskich zbiorach, wróciła do Krakowa - poinformowała Katarzyna Bik, rzeczniczka krakowskiego Muzeum Narodowego.

Obraz był pokazywany na wystawie w Londynie, a wcześniej w Berlinie i Madrycie. - Dzieło zostało przywiezione do Polski w środę wieczorem na pokładzie wyczarterowanego samolotu - powiedziała Bik.

Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniano terminu transportu. Na czas zagranicznych podróży "Dama z gronostajem" była objęta gwarancjami rządowymi, jakie stosuje się przy dziełach najwyższej światowej klasy.

W piątek stan obrazu po serii zagranicznych podróży ocenią konserwatorzy. Później "Dama z gronostajem" zostanie poddana badaniom przy użyciu specjalistycznej aparatury, co może potrwać kilka tygodni. Dyrekcja Muzeum ma poinformować w piątek, gdzie i od kiedy będzie pokazywana "Dama", bo Pałac Książąt Czartoryskich - miejsce jej stałego eksponowania - jest remontowany.

Dzieło da Vinci to własność Fundacji Książąt Czartoryskich. Od 2009 r. obraz był pokazywany poza Krakowem. Zgodnie z podpisanym w kwietniu zeszłego roku memorandum po powrocie przez co najmniej 10 lat nie będzie wypożyczany.

Ostatnie podróże dzieła da Vinci po świecie wzbudziły wiele kontrowersji. Pomysł wypożyczenia obrazu na londyńską wystawę krytykował m.in. brytyjski oddział organizacji ArtWatch, czuwającej nad sprawami konserwacji dzieł sztuki, oraz polscy eksperci. Specjaliści ostrzegali, że każda podróż - nawet w najlepszych warunkach - jest niebezpieczna dla obrazu namalowanego na desce, ze względu na wibracje, zmiany ciśnienia lub nieprzewidziane wstrząsy.

Jesienią 2009 r. "Dama" była pokazywana na wystawie "Od Botticelliego do Tycjana" w budapeszteńskim
Muzeum Sztuk Pięknych. Węgrzy wypożyczyli krakowskiemu Muzeum Narodowemu w zamian obraz Francisco
Goi "Epizod z hiszpańskiej wojny o niepodległość", który obejrzało ponad 18 tys. widzów.

Od maja 2010 roku obraz da Vinci był pokazywany w Zamku Królewskim w Warszawie razem z innymi arcydziełami ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Stamtąd dzieło pojechało na otwartą na początku czerwca 2011 r. wystawę w Madrycie "Złote czasy Rzeczypospolitej". Wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski tłumaczył, że zgodził się na tę podróż, bo po raz pierwszy w historii wypożyczeń "Damy" z osobistą prośbą w tej sprawie zwrócił się założyciel Fundacji Książąt Czartoryskich, książę Adam Karol Czartoryski.

W Berlinie "Dama" była pokazywana na wystawie "Twarze renesansu - Arcydzieła włoskiej sztuki portretu", a w Narodowej Galerii w Londynie - na wystawie "Leonardo da Vinci - Malarz na dworze Mediolanu". Zdjęcie obrazu zostało umieszczone na plakatach reklamujących tę wystawę.

Od powołania Fundacji Książąt Czartoryskich w 1991 r. dzieło Leonarda da Vinci odbyło dziewięć zagranicznych podróży i było pokazywane w 16 miejscach. Było wypożyczone kolejno do: USA, Szwecji, Włoch, Japonii, ponownie do USA, Węgier, Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Obraz wypożyczany jest odpłatnie.

Obraz "Dama z gronostajem", powszechnie nazywany "Damą z łasiczką", został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. Portret powstał w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, młodą damę mediolańskiego dworu, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.


PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook