Jedynie prawda jest ciekawa


Czy "Lincoln" podbije świat filmowy?

13.01.2013

1 lutego wchodzi na ekrany polskich kin głośny film Stevena Spielberga – „Lincoln”. Dzieło znanego reżysera jest adaptacją książki Doris Kearns Goodwin o słynnym prezydencie USA, Abrahamie Lincolnie.

Spielberg aż 12 lat zbierał materiały do filmu. Do jego produkcji zaangażował swoją wypróbowaną ekipę, w tym zdjęciowca – Janusza Kamińskiego.

Dzieło może liczyć na 12 Oscarów, bo w tylu kategoriach został nominowany.

Reżyser główną rolę dał Danielowi Day – Lewisowi, choć wcześniej, bo już w 2005 r. propozycję dostał Liam Neeson. Natomiast rolę pierwszej damy powierzono Sally Field. Spielberg uznał bowiem, że dobrze przedstawi ona słynną „zwiewność” i nieśmiałość Mary Lincoln. Joseph Gordon zagra syna państwa Lincolnów.

Postać Abrahama Lincolna do dzisiaj budzi spory wśród Amerykanów. Ten prawnik samouk, który do wszystkiego doszedł pracą własnych rąk (spławiał drzewo do Nowego Orleanu rzeką Missisipi) a przede wszystkim polityk, który doprowadził do zwycięstwa w wojnie secesyjnej nad skonfederowanymi stanami jest znienawidzony do dzisiaj przez wielu „południowców”, którzy nie mogą mu zapomnieć, że wbrew konstytucji, upokorzył ich odbierając prawo do secesji. Na północy Stanów Zjednoczonych Lincoln jest ikoną i symbolem tworzenia się nowoczesnego państwa bez upokarzającego bagażu w postaci niewolnictwa. Prezydent obrósł legendą także w wyniku tragicznej śmierci, gdy został zastrzelony przez fanatycznego zwolennika secesji tuż po zakończeniu wojny domowej.

Znając wysmakowanie reżyserskie Spielberga i kunszt Janusza Kamińskiego możemy być pewni, że film „Lincoln” przejdzie do historii. Tak jak protoplasta postaci.

Slaw/ historia.org.pl

[FOTO: www.filmweb.pl - materiały promocyjne filmu "Lincoln"]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook