Jedynie prawda jest ciekawa


Częstochowa: Spektakl poświęcony twórczości Beksińskiego

16.10.2016

Inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego i osadzony w charakterystycznym klimacie jego obrazów i rysunków spektakl "Podróż do wnętrza - sen 061", w czwartek po raz pierwszy będzie można obejrzeć w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Taneczno-teatralne przedstawienie o marzeniach i miłości jest częścią wydarzeń towarzyszących prezentowanej tam wystawie stałej z 30 rysunkami i 30 obrazami Beksińskiego. W ramach trzydniowej imprezy zatytułowanej "INNI/o Beksińskich" zaplanowano również m.in. spotkania z przyjacielem artysty.

Jak powiedziała dyrektor galerii Anna Paleczek-Szumlas, autorem spektaklu jest częstochowski artysta Wojciech Kołsut. W zapowiedzi czytamy, że "rozważa on specyficzny klimat obrazów i rysunków Beksińskiego, wrażenia, jakie odbierał oglądając te prace - przemoc, rozkład i specyficzna erotyka, ich symboliczną wymowę".

Bohaterami przedstawienia jest troje ludzi: starszy mężczyzna - Strażnik Pokoju Snów, Dziewczyna - Podróżniczka i Chłopak z zieloną walizką. Ich przeplatające się losy opisują poszukiwanie miłości i dążenie do urzeczywistnienia marzeń.

Za reżyserię i scenografię odpowiada Wojciech Kołsut. Muzykę skomponował Piotr Hummel, a choreografię przygotowała Anna Wróż wraz z Kamilem Mastalerzem. Podczas spektaklu wyświetlane będą także elementy multimedialne.

W ramach trzydniowego wydarzenia w Częstochowie zaplanowano również zwiedzanie wystawy "Beksiński. Drugie Muzeum" z Wiesławem Banachem. Jest on historykiem sztuki, wieloletnim przyjaciel rodziny Beksińskich oraz dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie prezentowana jest największa wystawa dzieł Beksińskiego. Podczas spotkania Banach opowie także o osobistych wspomnieniach, a rozmowę uzupełnią archiwalne zdjęcia, filmy i nagrania.

Na uczestników imprezy czeka także pokaz filmu dokumentalnego "Rok z Beksińskim" w reżyserii Magdaleny Fijołek, opisujący prace nad nową kolekcją w częstochowskiej galerii, spotkanie z autorem książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" Wiesławem Weissem oraz prezentacja zdjęć, filmów i nagrań pochodzących z prywatnych archiwów i zbiorów w opracowaniu Weissa.

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie od maja prezentowana jest wystawa stała zatytułowana "Beksiński. Drugie Muzeum", z 30 obrazami i 30 rysunkami artysty, pochodzącymi niemal z całego okresu jego twórczości. Dzieła pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.

Nazwa "Beksiński. Drugie Muzeum" nawiązuje do pierwszej, zakończonej już wystawy w Częstochowie poświęconej twórczości Beksińskiego. Do niedawna bowiem w Muzeum Zdzisława Beksińskiego - które od lutego 2006 r. stanowiło część Miejskiej Galerii Sztuki - można było oglądać 50 obrazów, głównie z lat 1983-1995, oraz wielkoformatowe rysunki artysty. Ponadto Galeria dysponowała ponad 80 rysunkami (małe formaty) oraz 100 fotografiami artysty.

Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.

wkt/PAP

[fot. Muzeum Historyczne w Sanoku]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook