Jedynie prawda jest ciekawa


Coetzee doktorem honoris causa UAM

09.07.2012

Prof. John Maxwell Coetzee otrzymał dziś dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Coetzee uznawany jest za najwybitniejszego współczesnego pisarza.

Jak zaznaczył rektor uczelni, prof. Bronisław Marciniak, uniwersytet "w pełni docenia twórczość prof. Coetzee, a także niepodważalny wpływ dorobku tego wybitnego przedstawiciela literackiego postmodernizmu i postkolonializmu na polską kulturę".

Uniwersalność jego twórczości podkreślali poznańscy naukowcy.

"O uniwersalności jego twórczości świadczy fakt, że jest laureatem literackiej nagrody Nobla, która jest przyznawana za wartości uniwersalne propagowane w danej twórczości. Johna M. Coetzee  można scharakteryzować, jako autora prozy psychologicznej silnie inspirowanej egzystencjalizmem, prozy poetyckiej. Nieraz jest porównywany z Josephem Conradem czy Gabrielem Marquezem" - powiedziała podczas uroczystości dziekan wydziału neofilologii UAM w Poznaniu prof. Teresa Tomaszkiewicz.

W laudacji podkreślono jego wkład w literaturę światową.

"Profesor Coetzee zasłużył się światu, jako nauczyciel, uczony oraz pisarz. Jest aktywny na międzynarodowej scenie, dużo podróżuje, jednak stara się pozostawać w kontakcie ze światem literatury i nauki. Nagroda Nobla z 2003 roku, wszystkie inne nagrody i wyróżnienia oraz liczne doktoraty honorowe zostały nadane w uznaniu Jego wkładu do literatury światowej" - powiedziała w laudacji prof. Lilianna Sikorska z instytutu Filologii Angielskiej UAM.

Podczas swojego wystąpienia Coetzee nawiązał do swoich polskich korzeni. Jego prapradziadek wyemigrował do RPA z Czarnegolasu koło Odolanowa (wielkopolskie).

"Najstarszy syn mojego prapradziada Albert du Biel był pisarzem, jednym z pierwszych pisarzy afrykanerskich. Dzięki niemu dowiedziałem się, że coś takiego jak kariera w pisarstwie straci na wartości i że nie trzeba być wyjątkowym by tą drogą podążać. Nie mogłem dostrzec niczego szczególnego w wuju Albercie. Każdy mógł to robić, każdy mógł nawet ja" - powiedział doktor Honoris
Causa John Maxwell Coetzee.

Rozmawiając z dziennikarzami powiedział, że dla niego pisarstwo to zawód. "Nie ma w tym nic romantycznego to jest moja profesja i ją wykonuję" - powiedział. Zapytany, jakie wrażenia wyniósł ze swojej wizyty Polsce powiedział. "Ja nie jestem typem pisarza reportażysty, który na bieżąco relacjonuje to, co przeżył. Na pewno ta wizyta odcisnęła się jakimś piętnem, ale ja takie zdarzenia zazwyczaj analizuje dłużej i dopiero mam zamiar ten wyjazd przemyśleć" - powiedział dziennikarzom
Coetzee.

John Maxwell Coetzee pochodzi z Kapsztadu. Jest absolwentem Uniwersytetu w Teksasie. Prozatorskim debiutem pisarza były opowiadania "Dusklands" z 1974 r., ale szerzej znany stał się po wydanej sześć lat później powieści "Czekając na barbarzyńców".

Kolejna powieść: "Życie i czasy Michaela K." z 1983 roku, została nagrodzona brytyjską nagrodą Booker Prize. Po raz drugi zdobył to wyróżnienie - jako pierwszy autor w historii - w 1999 roku za powieść "Hańba".

W 2003 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka uznała Coetzeego za pisarza, który w niezliczonych odsłonach ukazuje zadziwiające uwikłanie outsidera".

Powracającym wątkiem twórczości Coetzeego jest problem kulturowej i jednostkowej odmienności człowieka oraz poczucie zagrożenia, izolacji i postawa samoobrony, które ta odmienność rodzi.

Prof. Coetzee gościł w Poznaniu w związku ze światową prapremierą opery "Slow Man" Nicholasa Lensa, do której napisał libretto.

PAP/PiKa
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook