Jedynie prawda jest ciekawa


Ciekawa wystawa o Auschwitz

31.03.2017

Dokumentację techniczną obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau można oglądać na wystawie "Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady", otwartej w piątek w "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Organizatorzy wystawy podkreślili podczas piątkowego otwarcia, że jest ona pierwszą tak szczegółową rekonstrukcją obozu koncentracyjnego w wymiarze planistycznym i budowlanym. Trzonem ekspozycji są rysunki techniczne, plany architektoniczne i zdjęcia, które stanowią pełną dokumentację tzw. obozu macierzystego. Prezentowane są również rekonstrukcje obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz podobozu w Monowicach. Rysunki techniczne zestawione są dodatkowo z rysunkami, wykonanymi przez więźniów obozów oraz ich biografiami. Dzięki stanowiskom multimedialnym zwiedzający będą mogli przyjrzeć się szczegółowym planom obozów.

Wystawa powstała jako wspólny projekt Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia oraz Petera Siebersa i prof. dr. Gideona Greifa, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Na ogół nie pokazujemy u nas wystaw, które nie powstały przy udziale IPN. Tym bardziej chciałem podkreślić jak szczególny jest ten przypadek. Ze względu na jej wagę, chcieliśmy pokazać tę wystawę" - powiedział dr Mateusz Szpytma, z-ca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

"Pokazuje ona miejsce szczególnie tragiczne dla Żydów, dla Polaków, ale tragiczne także dla Niemców, którzy byli sprawcami, ale zdarzało się, że byli także ofiarami tego obozu. Sprawcy tego ludobójstwa, jakie miało miejsce na terenie obozu Auschwitz, chcieli pozostać bezimienni. Chcieli także, by bezimienne pozostały ich ofiary - które nie tylko mordowano, ale także niszczono ich doczesne szczątki (...) Sprawcy chcieli zniszczyć wszystko, co pokazywało tę machinę śmierci. W przypadku Auschwitz-Birkenau nie do końca im się to udało; zniszczono tylko część zabudowy obozu. Możemy jednak zobaczyć, co zrobiono z obozami w Sobiborze czy Treblince, gdzie wszystko zostało zniszczone, a ślady zostały zatarte. Z tym większą atencją należy podchodzić do próby rekonstrukcji tego, co nie zachowało się" - podkreślił Szpytma.

Podczas uroczystości otwarcia ekspozycji głos zabrał również dr Werner Jung, dyrektor Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia. "Nasza instytucja to nie tylko placówka badawcza, ale także miejsce pamięci - nasza siedziba to była centrala Gestapo; tam znajdowało się jedno z centralnych więzień, w którym zachowało się wiele napisów na ścianach, wykonanych przez więźniów. Wiele z tych napisów jest w języku polskim. Jesteśmy instytucją, która pokazuje jaka odpowiedzialność spoczywała i spoczywa na osobach, które różnie czyniły w tamtych czasach. To ważne, by pokazać historię; by pokazać winę i o niej mówić. Nasza placówka działa lokalnie - jak więc doszło do tego, że zajęliśmy się tematem Auschwitz? Stało się tak ponieważ tam zginęli Żydzi z Kolonii i jej okolic" -powiedział Jung.

"Pomysł, by stworzyć tę wystawę narodził się w umyśle pewnego kolończyka-architekta, który stworzył wszystkie te plany. Zgłosił się i zapytał czy z tego da się coś zrobić? Stworzyliśmy więc z tego wystawę, a także książkę" - zaznaczył Jung. "Nie chcieliśmy pokazać samych nagich planów, to byłoby zbyt surowe. Obok nich pokazane są rysunki więźniów, wykonane w czasie wolnym, częściowo już po wojnie. Dzięki temu ofiary mogą opowiedzieć także swoją własną historię. Wystawę uzupełniają współczesne zdjęcia, które ilustrują rzeczywistość tego miejsca pamięci" - dodał. Wystawę "Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady" oglądać będzie można do 7 maja w warszawskim "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. 

fot.[IPN]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook