Jedynie prawda jest ciekawa


Ciekawa wystawa o Auschwitz

31.03.2017

Dokumentację techniczną obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau można oglądać na wystawie "Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady", otwartej w piątek w "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Organizatorzy wystawy podkreślili podczas piątkowego otwarcia, że jest ona pierwszą tak szczegółową rekonstrukcją obozu koncentracyjnego w wymiarze planistycznym i budowlanym. Trzonem ekspozycji są rysunki techniczne, plany architektoniczne i zdjęcia, które stanowią pełną dokumentację tzw. obozu macierzystego. Prezentowane są również rekonstrukcje obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz podobozu w Monowicach. Rysunki techniczne zestawione są dodatkowo z rysunkami, wykonanymi przez więźniów obozów oraz ich biografiami. Dzięki stanowiskom multimedialnym zwiedzający będą mogli przyjrzeć się szczegółowym planom obozów.

Wystawa powstała jako wspólny projekt Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia oraz Petera Siebersa i prof. dr. Gideona Greifa, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Na ogół nie pokazujemy u nas wystaw, które nie powstały przy udziale IPN. Tym bardziej chciałem podkreślić jak szczególny jest ten przypadek. Ze względu na jej wagę, chcieliśmy pokazać tę wystawę" - powiedział dr Mateusz Szpytma, z-ca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

"Pokazuje ona miejsce szczególnie tragiczne dla Żydów, dla Polaków, ale tragiczne także dla Niemców, którzy byli sprawcami, ale zdarzało się, że byli także ofiarami tego obozu. Sprawcy tego ludobójstwa, jakie miało miejsce na terenie obozu Auschwitz, chcieli pozostać bezimienni. Chcieli także, by bezimienne pozostały ich ofiary - które nie tylko mordowano, ale także niszczono ich doczesne szczątki (...) Sprawcy chcieli zniszczyć wszystko, co pokazywało tę machinę śmierci. W przypadku Auschwitz-Birkenau nie do końca im się to udało; zniszczono tylko część zabudowy obozu. Możemy jednak zobaczyć, co zrobiono z obozami w Sobiborze czy Treblince, gdzie wszystko zostało zniszczone, a ślady zostały zatarte. Z tym większą atencją należy podchodzić do próby rekonstrukcji tego, co nie zachowało się" - podkreślił Szpytma.

Podczas uroczystości otwarcia ekspozycji głos zabrał również dr Werner Jung, dyrektor Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia. "Nasza instytucja to nie tylko placówka badawcza, ale także miejsce pamięci - nasza siedziba to była centrala Gestapo; tam znajdowało się jedno z centralnych więzień, w którym zachowało się wiele napisów na ścianach, wykonanych przez więźniów. Wiele z tych napisów jest w języku polskim. Jesteśmy instytucją, która pokazuje jaka odpowiedzialność spoczywała i spoczywa na osobach, które różnie czyniły w tamtych czasach. To ważne, by pokazać historię; by pokazać winę i o niej mówić. Nasza placówka działa lokalnie - jak więc doszło do tego, że zajęliśmy się tematem Auschwitz? Stało się tak ponieważ tam zginęli Żydzi z Kolonii i jej okolic" -powiedział Jung.

"Pomysł, by stworzyć tę wystawę narodził się w umyśle pewnego kolończyka-architekta, który stworzył wszystkie te plany. Zgłosił się i zapytał czy z tego da się coś zrobić? Stworzyliśmy więc z tego wystawę, a także książkę" - zaznaczył Jung. "Nie chcieliśmy pokazać samych nagich planów, to byłoby zbyt surowe. Obok nich pokazane są rysunki więźniów, wykonane w czasie wolnym, częściowo już po wojnie. Dzięki temu ofiary mogą opowiedzieć także swoją własną historię. Wystawę uzupełniają współczesne zdjęcia, które ilustrują rzeczywistość tego miejsca pamięci" - dodał. Wystawę "Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady" oglądać będzie można do 7 maja w warszawskim "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. 

fot.[IPN]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook