Jedynie prawda jest ciekawa

Ciekawa wystawa o Auschwitz

31.03.2017

Dokumentację techniczną obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau można oglądać na wystawie "Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady", otwartej w piątek w "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Organizatorzy wystawy podkreślili podczas piątkowego otwarcia, że jest ona pierwszą tak szczegółową rekonstrukcją obozu koncentracyjnego w wymiarze planistycznym i budowlanym. Trzonem ekspozycji są rysunki techniczne, plany architektoniczne i zdjęcia, które stanowią pełną dokumentację tzw. obozu macierzystego. Prezentowane są również rekonstrukcje obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz podobozu w Monowicach. Rysunki techniczne zestawione są dodatkowo z rysunkami, wykonanymi przez więźniów obozów oraz ich biografiami. Dzięki stanowiskom multimedialnym zwiedzający będą mogli przyjrzeć się szczegółowym planom obozów.

Wystawa powstała jako wspólny projekt Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia oraz Petera Siebersa i prof. dr. Gideona Greifa, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Na ogół nie pokazujemy u nas wystaw, które nie powstały przy udziale IPN. Tym bardziej chciałem podkreślić jak szczególny jest ten przypadek. Ze względu na jej wagę, chcieliśmy pokazać tę wystawę" - powiedział dr Mateusz Szpytma, z-ca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

"Pokazuje ona miejsce szczególnie tragiczne dla Żydów, dla Polaków, ale tragiczne także dla Niemców, którzy byli sprawcami, ale zdarzało się, że byli także ofiarami tego obozu. Sprawcy tego ludobójstwa, jakie miało miejsce na terenie obozu Auschwitz, chcieli pozostać bezimienni. Chcieli także, by bezimienne pozostały ich ofiary - które nie tylko mordowano, ale także niszczono ich doczesne szczątki (...) Sprawcy chcieli zniszczyć wszystko, co pokazywało tę machinę śmierci. W przypadku Auschwitz-Birkenau nie do końca im się to udało; zniszczono tylko część zabudowy obozu. Możemy jednak zobaczyć, co zrobiono z obozami w Sobiborze czy Treblince, gdzie wszystko zostało zniszczone, a ślady zostały zatarte. Z tym większą atencją należy podchodzić do próby rekonstrukcji tego, co nie zachowało się" - podkreślił Szpytma.

Podczas uroczystości otwarcia ekspozycji głos zabrał również dr Werner Jung, dyrektor Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia. "Nasza instytucja to nie tylko placówka badawcza, ale także miejsce pamięci - nasza siedziba to była centrala Gestapo; tam znajdowało się jedno z centralnych więzień, w którym zachowało się wiele napisów na ścianach, wykonanych przez więźniów. Wiele z tych napisów jest w języku polskim. Jesteśmy instytucją, która pokazuje jaka odpowiedzialność spoczywała i spoczywa na osobach, które różnie czyniły w tamtych czasach. To ważne, by pokazać historię; by pokazać winę i o niej mówić. Nasza placówka działa lokalnie - jak więc doszło do tego, że zajęliśmy się tematem Auschwitz? Stało się tak ponieważ tam zginęli Żydzi z Kolonii i jej okolic" -powiedział Jung.

"Pomysł, by stworzyć tę wystawę narodził się w umyśle pewnego kolończyka-architekta, który stworzył wszystkie te plany. Zgłosił się i zapytał czy z tego da się coś zrobić? Stworzyliśmy więc z tego wystawę, a także książkę" - zaznaczył Jung. "Nie chcieliśmy pokazać samych nagich planów, to byłoby zbyt surowe. Obok nich pokazane są rysunki więźniów, wykonane w czasie wolnym, częściowo już po wojnie. Dzięki temu ofiary mogą opowiedzieć także swoją własną historię. Wystawę uzupełniają współczesne zdjęcia, które ilustrują rzeczywistość tego miejsca pamięci" - dodał. Wystawę "Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady" oglądać będzie można do 7 maja w warszawskim "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. 

fot.[IPN]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. galabohaterow 06.09.2017

  W Gdańsku specjalna gala uczci czterech bohaterów

  - Gala Bohaterów będzie budować naszą tożsamość narodową i poczucie dumy z naszego kraju – przekonują działacze Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa i zapraszają na Galę Bohaterów 17 września w Gdańsku. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Stefczyka.

 2. KongresPio 06.09.2017

  Relikwie Ojca Pio nawiedzą Gdańsk

  9 września 2017r. do Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku przy ul. Łagiewniki 63 przybędą z San Giovanni Rotondo we Włoszech relikwie I. stopnia Św. Ojca Pio

 3. boy28082017 28.08.2017

  "Syn królowej śniegu" na 41. edycji największego kanadyjskiego festiwalu filmowego w Montrealu

  Film Roberta Wichrowskiego zakwalifikował się do sekcji „FOCUS ON WORLD CINEMA” i będzie wyświetlany dwukrotnie w ramach 41 Montreal WFF.

 4. pielgrzym21082017 21.08.2017

  Ależ to ma moc! Nieprawdopodobne wykonanie znanego hitu na pielgrzymce

  Są na tym świecie rzeczy, które się nie śniły filozofom. Jedną z nich z pewnością jest wykonanie przerobionego hitu Iggy'ego Popa "The Passenger" w czasie mszy na Jasnej Górze.

 5. krzan12082017 12.08.2017

  Na antenę telewizji wraca popularny teleturniej. Widzowie będą zachwyceni!

  Poprowadzi go Rafał Brzozowski, a u jego boku wystąpi Izabella Krzan, która w 2016 roku została wybrana Miss Polonia.

 6. Craigwiki 31.07.2017

  Nowy Bond w 2019 roku

  Akcja 25. filmu z serii o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości Jamesie Bondzie będzie rozgrywała się w Chorwacji, a w głównej roli ponownie wystąpi Daniel Craig - poinformowały niedzielne wydania brytyjskich mediów.

 7. 06KORONKICZESTOCHOWSKIESI28072017 28.07.2017

  Repliki koronek sprzed 300 lat na obrazie Jasnogórskiej Pani

  8 września minie 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

 8. 06ZMARLRZEZBIARZKONIECZNYSI25072017 25.07.2017

  Nike była jego pomnikiem – zmarł Marian Konieczny

  W wieku 87 lat zmarł rzeźbiarz i b. rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook