Jedynie prawda jest ciekawa


Ciągle rośnie sprzedaż muzyki w internecie

27.09.2013

Polski rynek sprzedaży muzyki w internecie jest w przełomowym momencie. W ciągu ostatniego roku przychody ze sprzedaży muzyki w sieci wzrosły o 53 proc. i stanowią już niemal 19 proc. rynku - wynika z raportu dotyczącego funkcjonowania elektronicznego rynku treści muzycznych w Polsce.

W pierwszym kwartale 2013 roku przychody ze sprzedaży formatów cyfrowych muzyki przez internet wyniosły w Polsce 7,24 mln zł wobec 4,72 mln zł w analogicznym okresie 2012 roku, co daje wzrost o 53 proc. - wynika z raportu dotyczącego funkcjonowania elektronicznego rynku treści muzycznych w Polsce, który przedstawił w piątek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Patryk Gałuszka, ekonomista i medioznawca z Instytutu Ekonomii Wydziału Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

"To bardzo duży wzrost, biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy obecnie w momencie spowolnienia rozwoju rynku. Ludzie oszczędzają, a pierwsze w kolejności do cięcia są zazwyczaj wydatki na kulturę" - mówił dr Gałuszka.

Z raportu wynika, że 18,7 proc. muzyki w Polsce sprzedaje się obecnie w wersji cyfrowej, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było to 11,6 proc. Łącznie rynek muzyki na nośnikach fizycznych oraz rynek cyfrowy były warte w I kwartale tego roku 38,7 mln zł.

Według raportu świadectwem rozwoju rynku internetowej sprzedaży muzyki w sieci jest wejście do Polski międzynarodowych potentatów w tej dziedzinie - w 2011 roku do Polski wszedł iTunes, w 2012 - Spotify. Niektórzy popularni artyści osiągają sukces finansowy dzięki eksploatacji nagrań w sieci - przykładem może być utwór "Ona tańczy dla mnie" grupy Weekend, który dzięki kanałom cyfrowym w ciągu miesiąca przyniósł zespołowi i wytwórni ponad 100 tys. zł.

Obecnie najpopularniejsze są dwa modele sprzedaży muzyki w sieci - "płać za ściąganie", w którym odbiorca kupuje poszczególne utwory i model subskrypcyjny, w którym za niewielką miesięczną opłatą klient ma nieograniczony dostęp do całej zawartości serwisu.

Zdaniem Gałuszki ten drugi model sprzedaży ma obecnie lepsze perspektywy rozwoju i może w przyszłości zredukować liczbę osób korzystających z serwisów pirackich. W subskrypcyjnym modelu sprzedaży kwoty, które trafiają do właścicieli treści, zależne są m.in. od liczby odtworzeń, liczby użytkowników opłacających abonament, wpływów od reklamodawców. "Silna konkurencja pomiędzy serwisami subskrypcyjnymi przez pewien czas będzie sprzyjać utrzymaniu niskich cen abonamentów.

Mało prawdopodobne jest jednak, by cena 20 zł za miesięczny dostęp, jaka obowiązuje m.in. w Spotify i Deezer, utrzymała się w dłuższym czasie" - mówił Gałuszka.

W ciągu ostatniego roku to właśnie przychody z subskrypcyjnej sprzedaży muzyki w sieci wzrosły najbardziej - o ponad 60 proc.

"Z jednej strony wzrost ten nie powinien dziwić - potentaci tacy jak Spotify czy Wimp dopiero co weszli na nasz rynek, więc nawet nieznaczny wzrost liczby płacących subskrypcję generuje poważny wzrost statystyk. Z drugiej strony ciekawe jest moim zdaniem to, że przychód z tytułu subskrypcji już teraz niemal dorównuje przychodom z tytułu pobrań modelu „płać za ściągnięcie”. Rok obecności na naszym rynku serwisów subskrypcyjnych wystarczył, by generowane przez nie przychody dorównały przychodom z obecnych od lat sklepów sprzedających pliki w modelu „płać za ściągnięcie" - mówił Gałuszka.

W modelu "płać za ściągnięcie" koszt jednego utworu wynosi około 4 zł. Niekorzystnie na rozwój tego modelu wpływa m.in. konieczność odprowadzania wynagrodzeń autorskich do ZAiKS-u, co utrudnia obniżenie cen plików i niekorzystna proporcja opłat pobieranych przez operatorów kart kredytowych do ceny pliku.

W raporcie przestawiono również dane na temat światowego rynku sprzedaży muzyki w sieci. W USA udział formatów cyfrowych w rynku fonograficznym wynosi obecnie ponad 40 proc., w Europie - zaledwie 15 proc. Zdaniem dr. Gałuszki ta różnica wynika przede wszystkim z faktu, że w każdym z krajów UE obowiązuje nieco inne prawo autorskie, więc uruchomienie serwisu internetowego sprzedającego muzykę w Europie wymaga o wiele dłuższych zabiegów niż w USA

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook