Jedynie prawda jest ciekawa


Ciągle rośnie sprzedaż muzyki w internecie

27.09.2013

Polski rynek sprzedaży muzyki w internecie jest w przełomowym momencie. W ciągu ostatniego roku przychody ze sprzedaży muzyki w sieci wzrosły o 53 proc. i stanowią już niemal 19 proc. rynku - wynika z raportu dotyczącego funkcjonowania elektronicznego rynku treści muzycznych w Polsce.

W pierwszym kwartale 2013 roku przychody ze sprzedaży formatów cyfrowych muzyki przez internet wyniosły w Polsce 7,24 mln zł wobec 4,72 mln zł w analogicznym okresie 2012 roku, co daje wzrost o 53 proc. - wynika z raportu dotyczącego funkcjonowania elektronicznego rynku treści muzycznych w Polsce, który przedstawił w piątek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Patryk Gałuszka, ekonomista i medioznawca z Instytutu Ekonomii Wydziału Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

"To bardzo duży wzrost, biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy obecnie w momencie spowolnienia rozwoju rynku. Ludzie oszczędzają, a pierwsze w kolejności do cięcia są zazwyczaj wydatki na kulturę" - mówił dr Gałuszka.

Z raportu wynika, że 18,7 proc. muzyki w Polsce sprzedaje się obecnie w wersji cyfrowej, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było to 11,6 proc. Łącznie rynek muzyki na nośnikach fizycznych oraz rynek cyfrowy były warte w I kwartale tego roku 38,7 mln zł.

Według raportu świadectwem rozwoju rynku internetowej sprzedaży muzyki w sieci jest wejście do Polski międzynarodowych potentatów w tej dziedzinie - w 2011 roku do Polski wszedł iTunes, w 2012 - Spotify. Niektórzy popularni artyści osiągają sukces finansowy dzięki eksploatacji nagrań w sieci - przykładem może być utwór "Ona tańczy dla mnie" grupy Weekend, który dzięki kanałom cyfrowym w ciągu miesiąca przyniósł zespołowi i wytwórni ponad 100 tys. zł.

Obecnie najpopularniejsze są dwa modele sprzedaży muzyki w sieci - "płać za ściąganie", w którym odbiorca kupuje poszczególne utwory i model subskrypcyjny, w którym za niewielką miesięczną opłatą klient ma nieograniczony dostęp do całej zawartości serwisu.

Zdaniem Gałuszki ten drugi model sprzedaży ma obecnie lepsze perspektywy rozwoju i może w przyszłości zredukować liczbę osób korzystających z serwisów pirackich. W subskrypcyjnym modelu sprzedaży kwoty, które trafiają do właścicieli treści, zależne są m.in. od liczby odtworzeń, liczby użytkowników opłacających abonament, wpływów od reklamodawców. "Silna konkurencja pomiędzy serwisami subskrypcyjnymi przez pewien czas będzie sprzyjać utrzymaniu niskich cen abonamentów.

Mało prawdopodobne jest jednak, by cena 20 zł za miesięczny dostęp, jaka obowiązuje m.in. w Spotify i Deezer, utrzymała się w dłuższym czasie" - mówił Gałuszka.

W ciągu ostatniego roku to właśnie przychody z subskrypcyjnej sprzedaży muzyki w sieci wzrosły najbardziej - o ponad 60 proc.

"Z jednej strony wzrost ten nie powinien dziwić - potentaci tacy jak Spotify czy Wimp dopiero co weszli na nasz rynek, więc nawet nieznaczny wzrost liczby płacących subskrypcję generuje poważny wzrost statystyk. Z drugiej strony ciekawe jest moim zdaniem to, że przychód z tytułu subskrypcji już teraz niemal dorównuje przychodom z tytułu pobrań modelu „płać za ściągnięcie”. Rok obecności na naszym rynku serwisów subskrypcyjnych wystarczył, by generowane przez nie przychody dorównały przychodom z obecnych od lat sklepów sprzedających pliki w modelu „płać za ściągnięcie" - mówił Gałuszka.

W modelu "płać za ściągnięcie" koszt jednego utworu wynosi około 4 zł. Niekorzystnie na rozwój tego modelu wpływa m.in. konieczność odprowadzania wynagrodzeń autorskich do ZAiKS-u, co utrudnia obniżenie cen plików i niekorzystna proporcja opłat pobieranych przez operatorów kart kredytowych do ceny pliku.

W raporcie przestawiono również dane na temat światowego rynku sprzedaży muzyki w sieci. W USA udział formatów cyfrowych w rynku fonograficznym wynosi obecnie ponad 40 proc., w Europie - zaledwie 15 proc. Zdaniem dr. Gałuszki ta różnica wynika przede wszystkim z faktu, że w każdym z krajów UE obowiązuje nieco inne prawo autorskie, więc uruchomienie serwisu internetowego sprzedającego muzykę w Europie wymaga o wiele dłuższych zabiegów niż w USA

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook