Jedynie prawda jest ciekawa


Chrzest Polski: Wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

25.04.2016

Wystawę "Chrzest Polski", pokazującą państwo pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego, otwarto we wtorek warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.

'Wystawa to pretekst do rozważań na temat źródeł naszej tożsamości' - mówił Robert Kostro, szef Muzeum Historii Polski. 

Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę poświęconą 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ekspozycja ma za zadanie pokazać czas Chrztu Polski i epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego. Można ją oglądać od 26 kwietnia do 31 lipca.

"Wystawa przede wszystkim opowiada o życiu w X wieku, we wczesnym średniowieczu, kiedy rodziło się państwo polskie i to jest jej najważniejszym zadaniem. Dla nas jednak ważne jest nie tylko to, co zobaczymy na wystawie, ale też fakt, że jest ona pretekstem do refleksji na temat źródeł, początków państwa polskiego, źródeł naszej tożsamości" - mówił na wernisażu Kostro podkreślając, że chrześcijaństwo jest czynnikiem normotwórczym, a więc też państwowotwórczym. 

Dyrektor MHP zacytował też Jana Pawła II, który w kazaniu na Placu Zwycięstwa w 1979 roku zwracał uwagę na rolę chrześcijaństwa w kształtowaniu polskiej państwowości i tożsamości podkreślając, że miało ono wpływ nie tylko na wierzących, ale także na tych, którzy wątpili, a nawet przeciwko chrześcijaństwu się buntowali. 

Kostro przypomniał, że Muzeum Historii Polski, którym kieruje, oraz Muzeum Wojska Polskiego, gdzie otwarto wspólną wystawę, współpracują ze sobą, a będą nawet współpracować jeszcze bliżej - obie instytucje w przyszłości będą się mieścić po sąsiedzku w kompleksie muzeów na warszawskiej Cytadeli. 

Pierwsza część wystawy poświęcona jest mitologii słowiańskiej przed przyjęciem chrztu. By przestawić przykładowe bóstwa z tego okresu pokazano m.in. repliki słynnych znalezisk, takich jak Światowid wydobyty ze Zbrucza w 1848 r. oraz "kamienną babę” - znalezisko spod Bartoszyc.

Część wystawy poświęconą początkom chrześcijaństwa w Polsce otwiera dużych rozmiarów powiększenie obrazu Jana Matejki, pt.: "Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, pierwszego z dwunastu obrazów tworzących cykl zatytułowany "Dzieje cywilizacji w Polsce". Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza. 

Spośród zabytków tej epoki pokazano m.in. pontyfikał z XI w. oraz kopie zabytków, takich jak pierścień romański, pastorał z rogu z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.

Prace, obrazy i grafiki Michała Byliny, Bohdana Wróblewskiego i Teodora Klonowskiego przedstawiają wydarzenia militarne i wojowników polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wygląd i ubiór ludności zamieszkujących ziemie polskie w tym okresie pokazane są za pomocą rekonstrukcji ubiorów odtworzonych na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI wieku. Kulturę materialną plemion zamieszkujących ziemie polskie reprezentują znaleziska archeologiczne z okresu VIII-IX w.

Część ostatnia wystawy "Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii" dotyczy epok późniejszych, pokazując jak znak krzyża wpisywał się w dzieje wojska polskiego na przestrzeni wieków we wszystkich okresach trwania polskiej państwowości, aż po czasy nam współczesne. Wykorzystano m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy w Olszynce Grochowskiej (1831 r.) oraz biżuterię patriotyczną z okresu powstania styczniowego (1863 r.) i I wojny światowej.

[Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa, fot.wikipedia.pl]

(PAP)/tp


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook