Jedynie prawda jest ciekawa


Chrzest Polski: Wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

25.04.2016

Wystawę "Chrzest Polski", pokazującą państwo pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego, otwarto we wtorek warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.

'Wystawa to pretekst do rozważań na temat źródeł naszej tożsamości' - mówił Robert Kostro, szef Muzeum Historii Polski. 

Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę poświęconą 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ekspozycja ma za zadanie pokazać czas Chrztu Polski i epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego. Można ją oglądać od 26 kwietnia do 31 lipca.

"Wystawa przede wszystkim opowiada o życiu w X wieku, we wczesnym średniowieczu, kiedy rodziło się państwo polskie i to jest jej najważniejszym zadaniem. Dla nas jednak ważne jest nie tylko to, co zobaczymy na wystawie, ale też fakt, że jest ona pretekstem do refleksji na temat źródeł, początków państwa polskiego, źródeł naszej tożsamości" - mówił na wernisażu Kostro podkreślając, że chrześcijaństwo jest czynnikiem normotwórczym, a więc też państwowotwórczym. 

Dyrektor MHP zacytował też Jana Pawła II, który w kazaniu na Placu Zwycięstwa w 1979 roku zwracał uwagę na rolę chrześcijaństwa w kształtowaniu polskiej państwowości i tożsamości podkreślając, że miało ono wpływ nie tylko na wierzących, ale także na tych, którzy wątpili, a nawet przeciwko chrześcijaństwu się buntowali. 

Kostro przypomniał, że Muzeum Historii Polski, którym kieruje, oraz Muzeum Wojska Polskiego, gdzie otwarto wspólną wystawę, współpracują ze sobą, a będą nawet współpracować jeszcze bliżej - obie instytucje w przyszłości będą się mieścić po sąsiedzku w kompleksie muzeów na warszawskiej Cytadeli. 

Pierwsza część wystawy poświęcona jest mitologii słowiańskiej przed przyjęciem chrztu. By przestawić przykładowe bóstwa z tego okresu pokazano m.in. repliki słynnych znalezisk, takich jak Światowid wydobyty ze Zbrucza w 1848 r. oraz "kamienną babę” - znalezisko spod Bartoszyc.

Część wystawy poświęconą początkom chrześcijaństwa w Polsce otwiera dużych rozmiarów powiększenie obrazu Jana Matejki, pt.: "Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, pierwszego z dwunastu obrazów tworzących cykl zatytułowany "Dzieje cywilizacji w Polsce". Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza. 

Spośród zabytków tej epoki pokazano m.in. pontyfikał z XI w. oraz kopie zabytków, takich jak pierścień romański, pastorał z rogu z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.

Prace, obrazy i grafiki Michała Byliny, Bohdana Wróblewskiego i Teodora Klonowskiego przedstawiają wydarzenia militarne i wojowników polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wygląd i ubiór ludności zamieszkujących ziemie polskie w tym okresie pokazane są za pomocą rekonstrukcji ubiorów odtworzonych na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI wieku. Kulturę materialną plemion zamieszkujących ziemie polskie reprezentują znaleziska archeologiczne z okresu VIII-IX w.

Część ostatnia wystawy "Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii" dotyczy epok późniejszych, pokazując jak znak krzyża wpisywał się w dzieje wojska polskiego na przestrzeni wieków we wszystkich okresach trwania polskiej państwowości, aż po czasy nam współczesne. Wykorzystano m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy w Olszynce Grochowskiej (1831 r.) oraz biżuterię patriotyczną z okresu powstania styczniowego (1863 r.) i I wojny światowej.

[Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa, fot.wikipedia.pl]

(PAP)/tp


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook