Jedynie prawda jest ciekawa


"Chopin i jego Europa" w Żelazowej Woli

20.08.2016

Koncerty tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa" wychodzą poza granice Warszawy. W niedzielne popołudnie organizatorzy festiwalu zapraszają do Żelazowej Woli, gdzie w domu urodzenia Fryderyka Chopina zagra znakomita młoda pianistka związana z XVII Konkursem Chopinowskim.

Młoda polska pianistka Julia Kociuban wystąpi w niedzielę z dwoma recitalami. Na jednym wykona na fortepianie historycznym Rondo a la Mazur F-dur op. 5; Nokturn H-dur op. 62 nr 1; Balladę g-moll op. 23; Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Na drugim recitalu zaprezentuje ten sam program, lecz na współczesnym fortepianie.

Julia Kociuban jako pierwsza Polka w historii została półfinalistka Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w roku 2015. W lutym 2016 r. otrzymała trzecią nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Mozarta w Salzburgu.

Posiada imponujący dorobek artystyczny. Występowała w salach koncertowych w Europie, m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu, w Północnej Ameryce oraz Azji. Była zapraszana na najbardziej prestiżowe międzynarodowe festiwale muzyczne m.in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w La Roque d'Antheron, Festiwal Pianistyczny Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, na Kissinger Sommer w Bad Kissingen.

Koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z towarzyszeniem różnych orkiestr kameralnych i symfonicznych, ostatnio m.in. NDR Sinfonieorchester Hamburg, Wiener Symphoniker.

Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami w Polsce i za granicą m.in. z: Hansem Grafem, Nemme J"rvi, Kristjanem J"rvi, Lahavem Shani, Jerzym Maksymiukiem, Markiem Pijarowskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Marcinem Nałęcz - Niesiołowskim, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Salwarowskim.

W marcu 2015 r. ukazała się jej debiutancka płyta "Schumann, Chopin, Bacewicz" uznana przez krytyków za jeden z ciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat. Jej nagrania wielokrotnie były wykorzystywane przez Program 2 Polskiego Radia, Telewizję Polską, austriacką ORF, niemieckie BR-Klassik oraz francuskie "France musique".

Julia Kociuban urodziła się w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje na Universitaet Mozarteum w Salzburgu w klasie wybitnego pianisty i pedagoga prof. Pawła Giliłowa.

Rownież w niedzielę odbędzie się Recital Chopinowski na instrumencie historycznym Szymona Nehringa. Występ finalisty ostatniego Konkursu Chopinowskiego odbędzie się w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża.

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert symfoniczny - na fortepianie historycznym zagrają Tobias Koch oraz Antonio Piricone. Orkiestrą Collegium 1704 dyrygować będzie Vaclav Luks. W programie m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta Uwertura do opery "Der Schauspieldirektor"; VojtŘcha JĄroveca Koncert fortepianowy B-dur op. 49; Otto Nicolai Fantazja na temat "Normy" Belliniego na fortepian i orkiestrę op. 25; Feliksa Mendelssohna IV Symfonia A-dur "Włoska" ?op. 90.

12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" trwa do 30 sierpnia.

 

wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook