Jedynie prawda jest ciekawa


"Chopin i jego Europa" w Żelazowej Woli

20.08.2016

Koncerty tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa" wychodzą poza granice Warszawy. W niedzielne popołudnie organizatorzy festiwalu zapraszają do Żelazowej Woli, gdzie w domu urodzenia Fryderyka Chopina zagra znakomita młoda pianistka związana z XVII Konkursem Chopinowskim.

Młoda polska pianistka Julia Kociuban wystąpi w niedzielę z dwoma recitalami. Na jednym wykona na fortepianie historycznym Rondo a la Mazur F-dur op. 5; Nokturn H-dur op. 62 nr 1; Balladę g-moll op. 23; Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Na drugim recitalu zaprezentuje ten sam program, lecz na współczesnym fortepianie.

Julia Kociuban jako pierwsza Polka w historii została półfinalistka Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w roku 2015. W lutym 2016 r. otrzymała trzecią nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Mozarta w Salzburgu.

Posiada imponujący dorobek artystyczny. Występowała w salach koncertowych w Europie, m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu, w Północnej Ameryce oraz Azji. Była zapraszana na najbardziej prestiżowe międzynarodowe festiwale muzyczne m.in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w La Roque d'Antheron, Festiwal Pianistyczny Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, na Kissinger Sommer w Bad Kissingen.

Koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z towarzyszeniem różnych orkiestr kameralnych i symfonicznych, ostatnio m.in. NDR Sinfonieorchester Hamburg, Wiener Symphoniker.

Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami w Polsce i za granicą m.in. z: Hansem Grafem, Nemme J"rvi, Kristjanem J"rvi, Lahavem Shani, Jerzym Maksymiukiem, Markiem Pijarowskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Marcinem Nałęcz - Niesiołowskim, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Salwarowskim.

W marcu 2015 r. ukazała się jej debiutancka płyta "Schumann, Chopin, Bacewicz" uznana przez krytyków za jeden z ciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat. Jej nagrania wielokrotnie były wykorzystywane przez Program 2 Polskiego Radia, Telewizję Polską, austriacką ORF, niemieckie BR-Klassik oraz francuskie "France musique".

Julia Kociuban urodziła się w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje na Universitaet Mozarteum w Salzburgu w klasie wybitnego pianisty i pedagoga prof. Pawła Giliłowa.

Rownież w niedzielę odbędzie się Recital Chopinowski na instrumencie historycznym Szymona Nehringa. Występ finalisty ostatniego Konkursu Chopinowskiego odbędzie się w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża.

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert symfoniczny - na fortepianie historycznym zagrają Tobias Koch oraz Antonio Piricone. Orkiestrą Collegium 1704 dyrygować będzie Vaclav Luks. W programie m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta Uwertura do opery "Der Schauspieldirektor"; VojtŘcha JĄroveca Koncert fortepianowy B-dur op. 49; Otto Nicolai Fantazja na temat "Normy" Belliniego na fortepian i orkiestrę op. 25; Feliksa Mendelssohna IV Symfonia A-dur "Włoska" ?op. 90.

12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" trwa do 30 sierpnia.

 

wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook