Jedynie prawda jest ciekawa


"Chopin i jego Europa" - już sierpniu

22.07.2013

Muzyka Chopina i innych polskich, znacznie mniej znanych kompozytorów, w mistrzowskim wykonaniu i na instrumentach z epoki będzie prezentowana na 9. festiwalu "Chopin i jego Europa". Odbędzie się on w Warszawie w dniach 15 sierpnia - 1 września.

Bardziej znaczące miejsce w tegorocznym programie zajęła muzyka współczesna. Prezentowane będą dzieła trzech tegorocznych jubilatów - Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Na festiwalu zagrają m.in. Martha Argerich, Maria Joao Pires, Dang Thai Son, Jan Lisiecki, Leszek Możdżer, Piotr Anderszewski, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Ewa Podleś, Dina Yoffe, Nelson Goerner oraz zepoły: Orkiestra Wieku Oświecenia, Orkiestra XVIII Wieku, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Royal String Quartet, Belcea Quartet.

Z recitalami fortepianowymi wystąpią Tobias Koch, Carmen Jessica Knoll, Nikołaj Chozjainow, Cyprien Katsaris, Sebastian Knauer, Marc Andre Hamelin, Nelson Freire i Jean Efflam Bavouzet. Z recitalem pieśni Chopina, Karłowicza i Lutosławskiego wystąpią wspólnie Podleś i Pobłocka. 

Główną ideą festiwalu "Chopin i jego Europa" jest prezentowanie muzyki jego patrona na instrumentach z epoki i poszukiwanie śladów fascynacji jego twórczością aż do czasów współczesnych. Prezentowana jest także muzyka polskich, mniej znanych kompozytorów. W tym roku będą to utwory polskich romantyków: Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego, Marii Szymanowskiej, a także Karola Kurpińskiego, Feliksa Janiewicza, Franciszka Lessla oraz nauczyciela i mentora Chopina, Józefa Elsnera.

Festiwal zostanie zainaugurowany 15 sierpnia występem Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Pendereckiego. W programie - Koncert fortepianowy e-moll Chopina, "Muzyka żałobna" Lutosławskiego i "Zmartwychwstanie" Pendereckiego. Jako soliści wystąpią zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie Dang Thai Son oraz laureat I nagrody Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie Barry Douglas. 

Rosyjska Orkiestra Narodowa wystąpi na festiwalu trzykrotnie, zaprezentuje też kompozycje Rosjan: Igora Strawińskiego, Sergiusza Rachmaninowa i Aleksandra Głazunowa oraz inne dzieła Lutosławskiego. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Jako soliści wystąpią pianiści Nikołaj Ługański i Gerhard Oppitz. 

Wydarzeniem festiwalu będzie "Bitwa pod Możajskiem" Kurpińskiego, którą wykona na historycznych instrumentach Orkiestra XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Bruggena. Partie solowe zagra pianistka Dina Yoffe. Dzieło Kurpińskiego to muzyczna ilustracja bitwy pod Borodino stoczonej w 1812 r. pomiędzy armią napoleońską a rosyjską. 

Bruggen i jego zespół będą także towarzyszyć skrzypkowi Thomasowi Zehetmairowi i altowiolistce Ruth Killius w wykonaniu "Symfonii koncertującej" Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

Na jednym koncercie wystąpią Pires i Lisiecki, oboje wykonają koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena. Pianistom towarzyszyć będzie zespół AUKSO pod kierownictwem Marka Mosia. Orkiestra wykona także Preludia i fugę Lutosławskiego.

AUKSO zagra również z Możdżerem, skrzypaczką Aleksandrą Kuls i altowiolistą Ryszardem Groblewskim. Wykonają "Concerto doppio" Pendereckiego oraz Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową Góreckiego. 

Anderszewski w towarzystwie zespołu Belcea Quartet zagra utwory m.in. Szostakowicza. Pires wystąpi na festiwalu dwukrotnie. Razem z Antonio Meneses wykonają I Sonatę wiolonczelową e-moll Johannesa Brahmsa oraz "Pieśni bez słów" Felixa Mendelssohna. 

Dwa razy zagrać miała także Argerich, jednak koncert kameralny z udziałem pianistki i jej przyjaciół został odwołany. 

Ulubienica festiwalu "Chopin i jego Europa" ma wykonać w tym roku m.in. Wariacje na temat Paganiniego Lutosławskiego w dwóch wersjach - na fortepian i orkiestrę oraz na dwa fortepiany. Tę ostatnią Argerich zaprezentuje razem z Freire. Podczas koncertu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jacka Kaspszyka zagra Koncert na orkiestrę Lutosławskiego, III Koncert fortepianowy C-dur Sergiusza Prokofiewa i "Noce w ogrodach Hiszpanii" Manuela de Falli.

Kaspszyk jako nowy dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej poprowadzi 1 września jej orkiestrę i chór. W programie koncertu kończącego tegoroczny festiwal - Requiem Giuseppe Verdiego.

Wielbiciele Marthy Argerich będą mogli poznać szczegóły z jej życia w filmie "Bloody Daughter" (z ang. "krwawa córka") nakręconym przez córkę pianistki Stephanie Argerich. Obraz zostanie wyświetlony podczas festiwalu trzykrotnie. 

Patronat medialny nad festiwalem ma Polska Agencja Prasowa.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Chelmowski 17.04.2018

  W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

  W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały

 2. Forman140042018 14.04.2018

  Zmarł reżyser "Lotu nad kukułczym gniazdem". Miał 86 lat

  Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser o światowej sławie, twórca m.in. "Lotu nad kukułczym gniazdem" - powiadomiła w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat

 3. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 4. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 5. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 6. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 7. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 8. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook