Jedynie prawda jest ciekawa


"Chopin i jego Europa" - już sierpniu

22.07.2013

Muzyka Chopina i innych polskich, znacznie mniej znanych kompozytorów, w mistrzowskim wykonaniu i na instrumentach z epoki będzie prezentowana na 9. festiwalu "Chopin i jego Europa". Odbędzie się on w Warszawie w dniach 15 sierpnia - 1 września.

Bardziej znaczące miejsce w tegorocznym programie zajęła muzyka współczesna. Prezentowane będą dzieła trzech tegorocznych jubilatów - Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Na festiwalu zagrają m.in. Martha Argerich, Maria Joao Pires, Dang Thai Son, Jan Lisiecki, Leszek Możdżer, Piotr Anderszewski, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Ewa Podleś, Dina Yoffe, Nelson Goerner oraz zepoły: Orkiestra Wieku Oświecenia, Orkiestra XVIII Wieku, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Royal String Quartet, Belcea Quartet.

Z recitalami fortepianowymi wystąpią Tobias Koch, Carmen Jessica Knoll, Nikołaj Chozjainow, Cyprien Katsaris, Sebastian Knauer, Marc Andre Hamelin, Nelson Freire i Jean Efflam Bavouzet. Z recitalem pieśni Chopina, Karłowicza i Lutosławskiego wystąpią wspólnie Podleś i Pobłocka. 

Główną ideą festiwalu "Chopin i jego Europa" jest prezentowanie muzyki jego patrona na instrumentach z epoki i poszukiwanie śladów fascynacji jego twórczością aż do czasów współczesnych. Prezentowana jest także muzyka polskich, mniej znanych kompozytorów. W tym roku będą to utwory polskich romantyków: Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego, Marii Szymanowskiej, a także Karola Kurpińskiego, Feliksa Janiewicza, Franciszka Lessla oraz nauczyciela i mentora Chopina, Józefa Elsnera.

Festiwal zostanie zainaugurowany 15 sierpnia występem Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Pendereckiego. W programie - Koncert fortepianowy e-moll Chopina, "Muzyka żałobna" Lutosławskiego i "Zmartwychwstanie" Pendereckiego. Jako soliści wystąpią zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie Dang Thai Son oraz laureat I nagrody Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie Barry Douglas. 

Rosyjska Orkiestra Narodowa wystąpi na festiwalu trzykrotnie, zaprezentuje też kompozycje Rosjan: Igora Strawińskiego, Sergiusza Rachmaninowa i Aleksandra Głazunowa oraz inne dzieła Lutosławskiego. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Jako soliści wystąpią pianiści Nikołaj Ługański i Gerhard Oppitz. 

Wydarzeniem festiwalu będzie "Bitwa pod Możajskiem" Kurpińskiego, którą wykona na historycznych instrumentach Orkiestra XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Bruggena. Partie solowe zagra pianistka Dina Yoffe. Dzieło Kurpińskiego to muzyczna ilustracja bitwy pod Borodino stoczonej w 1812 r. pomiędzy armią napoleońską a rosyjską. 

Bruggen i jego zespół będą także towarzyszyć skrzypkowi Thomasowi Zehetmairowi i altowiolistce Ruth Killius w wykonaniu "Symfonii koncertującej" Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

Na jednym koncercie wystąpią Pires i Lisiecki, oboje wykonają koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena. Pianistom towarzyszyć będzie zespół AUKSO pod kierownictwem Marka Mosia. Orkiestra wykona także Preludia i fugę Lutosławskiego.

AUKSO zagra również z Możdżerem, skrzypaczką Aleksandrą Kuls i altowiolistą Ryszardem Groblewskim. Wykonają "Concerto doppio" Pendereckiego oraz Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową Góreckiego. 

Anderszewski w towarzystwie zespołu Belcea Quartet zagra utwory m.in. Szostakowicza. Pires wystąpi na festiwalu dwukrotnie. Razem z Antonio Meneses wykonają I Sonatę wiolonczelową e-moll Johannesa Brahmsa oraz "Pieśni bez słów" Felixa Mendelssohna. 

Dwa razy zagrać miała także Argerich, jednak koncert kameralny z udziałem pianistki i jej przyjaciół został odwołany. 

Ulubienica festiwalu "Chopin i jego Europa" ma wykonać w tym roku m.in. Wariacje na temat Paganiniego Lutosławskiego w dwóch wersjach - na fortepian i orkiestrę oraz na dwa fortepiany. Tę ostatnią Argerich zaprezentuje razem z Freire. Podczas koncertu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jacka Kaspszyka zagra Koncert na orkiestrę Lutosławskiego, III Koncert fortepianowy C-dur Sergiusza Prokofiewa i "Noce w ogrodach Hiszpanii" Manuela de Falli.

Kaspszyk jako nowy dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej poprowadzi 1 września jej orkiestrę i chór. W programie koncertu kończącego tegoroczny festiwal - Requiem Giuseppe Verdiego.

Wielbiciele Marthy Argerich będą mogli poznać szczegóły z jej życia w filmie "Bloody Daughter" (z ang. "krwawa córka") nakręconym przez córkę pianistki Stephanie Argerich. Obraz zostanie wyświetlony podczas festiwalu trzykrotnie. 

Patronat medialny nad festiwalem ma Polska Agencja Prasowa.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook