Jedynie prawda jest ciekawa


"Chopin i jego Europa" – festiwal w Warszawie

11.08.2013

W czwartek 15. sierpnia w Warszawie rozpocznie się 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Wydarzenie muzyczne rozpocznie się koncertem dzieł Chopina, Lutosławskiego i Pendereckiego. Utwory Polaków wykonają pianiści Barry Douglas i Dang Thai Son oraz Rosyjska Orkiestra Narodowa.

Rosyjski zespół poprowadzi sam Penderecki. W programie występu znalazły się "Muzyka żałobna" na orkiestrę smyczkową Lutosławskiego, Koncert fortepianowy e-moll Chopina i Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Pendereckiego.

W tym roku muzyka polskich kompozytorów współczesnych zajęła znaczące miejsce w festiwalowym programie z okazji przypadających jubileuszy. 100 lat temu urodził się Lutosławski, 80 lat temu - Penderecki i Górecki.

Jak co roku na festiwalu będzie prezentowana muzyka polska w mistrzowskim wykonaniu. W piątek Niemiec Tobias Koch wykona na fortepianie historycznym kompozycje Polaków, obok Chopina – utwory Karola Kurpińskiego, Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Mikuli, Ignacego Firedmana, Franciszka Lessla.

Rosyjska Orkiestra Narodowa zaprezentuje się na festiwalu trzykrotnie, także w piątek i sobotę. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Na koncercie piątkowym orkiestrze towarzyszyć będzie pianista Gerhard Oppitz. Artyści wykonają Koncert fortepianowy Lutosławskiego i utwór "Ognisty ptak" Strawińskiego. Zespół zaprezentuje także "Livre pour orchestre" Lutosławskiego.

W sobotę z rosyjską orkiestrą wystąpi Nikołaj Ługański. W programie koncertu - III Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa i "Pory roku" Aleksandra Głazunowa.

Rosyjska Orkiestra Narodowa została utworzona staraniami Pletniewa w 1990 r. Jest pierwszą rosyjską orkiestrą, która wystąpiła w Watykanie i Izraelu. Także jako pierwsza rosyjska orkiestra otrzymała nagrodę Grammy za płytę "Wolf Tracks and Peter and the Wolf" w 2004 r. W albumie znalazło się nagranie baśni muzycznej "Piotruś i Wilk" Siergieja Prokofiewa i utworu francuskiego kompozytora współczesnego Jean-Pascala Beintusa pt. "Wolf Tracks" ("tropy wilka"). W rolę narratorów wcielili się Sophia Loren, Bill Clinton i Michaił Gorbaczow. Zespół nagrał potem oba utwory w innych wersjach językowych, hiszpańskiej, rosyjskiej i chińskiej.

W niedzielę na festiwalu "Chopin i jego Europa" - koncert "Przed sercem Chopina" w Bazylice św. Krzyża. Pianista Wojciech Świtała i Royal String Quartet zaprezentują Preludium e-moll "Largo" Chopina, Kwartet smyczkowy Lutosławskiego i III Kwartet smyczkowy "Pieśni śpiewają" Góreckiego.

Kwintety fortepianowe Józefa Nowakowskiego i Franza Schuberta wykonają w poniedziałek pianista Nelson Goerner, skrzypaczka Lena Neudauer, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, wiolonczelista Marcin Zdunik i kontrabasista Janusz Widzyk.

W poniedziałek wystąpi także Nikołaj Chozjainow z recitalem fortepianowym. Zagra kompozycje Chopina, Haydna i Liszta.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

PAP/JKUB

[fot. chopin.nifc.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook