Jedynie prawda jest ciekawa


"Chopin i jego Europa" – festiwal w Warszawie

11.08.2013

W czwartek 15. sierpnia w Warszawie rozpocznie się 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Wydarzenie muzyczne rozpocznie się koncertem dzieł Chopina, Lutosławskiego i Pendereckiego. Utwory Polaków wykonają pianiści Barry Douglas i Dang Thai Son oraz Rosyjska Orkiestra Narodowa.

Rosyjski zespół poprowadzi sam Penderecki. W programie występu znalazły się "Muzyka żałobna" na orkiestrę smyczkową Lutosławskiego, Koncert fortepianowy e-moll Chopina i Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Pendereckiego.

W tym roku muzyka polskich kompozytorów współczesnych zajęła znaczące miejsce w festiwalowym programie z okazji przypadających jubileuszy. 100 lat temu urodził się Lutosławski, 80 lat temu - Penderecki i Górecki.

Jak co roku na festiwalu będzie prezentowana muzyka polska w mistrzowskim wykonaniu. W piątek Niemiec Tobias Koch wykona na fortepianie historycznym kompozycje Polaków, obok Chopina – utwory Karola Kurpińskiego, Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Mikuli, Ignacego Firedmana, Franciszka Lessla.

Rosyjska Orkiestra Narodowa zaprezentuje się na festiwalu trzykrotnie, także w piątek i sobotę. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Na koncercie piątkowym orkiestrze towarzyszyć będzie pianista Gerhard Oppitz. Artyści wykonają Koncert fortepianowy Lutosławskiego i utwór "Ognisty ptak" Strawińskiego. Zespół zaprezentuje także "Livre pour orchestre" Lutosławskiego.

W sobotę z rosyjską orkiestrą wystąpi Nikołaj Ługański. W programie koncertu - III Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa i "Pory roku" Aleksandra Głazunowa.

Rosyjska Orkiestra Narodowa została utworzona staraniami Pletniewa w 1990 r. Jest pierwszą rosyjską orkiestrą, która wystąpiła w Watykanie i Izraelu. Także jako pierwsza rosyjska orkiestra otrzymała nagrodę Grammy za płytę "Wolf Tracks and Peter and the Wolf" w 2004 r. W albumie znalazło się nagranie baśni muzycznej "Piotruś i Wilk" Siergieja Prokofiewa i utworu francuskiego kompozytora współczesnego Jean-Pascala Beintusa pt. "Wolf Tracks" ("tropy wilka"). W rolę narratorów wcielili się Sophia Loren, Bill Clinton i Michaił Gorbaczow. Zespół nagrał potem oba utwory w innych wersjach językowych, hiszpańskiej, rosyjskiej i chińskiej.

W niedzielę na festiwalu "Chopin i jego Europa" - koncert "Przed sercem Chopina" w Bazylice św. Krzyża. Pianista Wojciech Świtała i Royal String Quartet zaprezentują Preludium e-moll "Largo" Chopina, Kwartet smyczkowy Lutosławskiego i III Kwartet smyczkowy "Pieśni śpiewają" Góreckiego.

Kwintety fortepianowe Józefa Nowakowskiego i Franza Schuberta wykonają w poniedziałek pianista Nelson Goerner, skrzypaczka Lena Neudauer, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, wiolonczelista Marcin Zdunik i kontrabasista Janusz Widzyk.

W poniedziałek wystąpi także Nikołaj Chozjainow z recitalem fortepianowym. Zagra kompozycje Chopina, Haydna i Liszta.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

PAP/JKUB

[fot. chopin.nifc.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook