Jedynie prawda jest ciekawa


Chiński sukces filmu o Heweliuszu

15.10.2012

Polski film animowany o gdańskim astronomie podbija Chiny. Obraz znalazł uznanie na prestiżowym festiwalu w tym kraju.

Film o życiu Jana Heweliusza zdobył srebrną nagrodę podczas China Conference of International Science and Education Producers 2012 (Międzynarodowa Konferencja Producentów Filmów Naukowych i Edukacyjnych) w YuYao w Chinach.

O wyróżnieniu dla polskiego filmu, wyprodukowanego przez Fundację Gdańską, poinformował jego reżyser i autor scenariusza Michał Juszczakiewicz.

Animowany film przedstawiający życie gdańskiego astronoma nosi tytuł "Johannes Hevelius antiscanus" czyli "Jan Heweliusz gdańszczanin". Trwa 40 minut, a powstawał przez dwa lata przy wykorzystaniu m.in. animacji komputerowych oraz zdjęć XIX-wiecznego Gdańska.  

Kopia filmu "Johannes Hevelius Dantiscanus" została zaprezentowana w Chinach w wersji z napisami w języku angielskim oraz lektorem mandaryńskim.

Organizowana co dwa lata od 2000 r. China Conference of International Science and Education Producers (CICSEP) jest połączona z międzynarodowym konkursem o nagrody China Dragon Awards.

Do tegorocznego konkursu w sześciu kategoriach jury po selekcji wytypowało 84 filmy z całego świata. W kategorii "Stories of Scientists" (Opowieści o naukowcach) z polskim filmem rywalizowało siedem produkcji.

Nagrodę główną całego festiwalu Golden China Dragon Award zdobyły w tym roku dwa filmy: "Through the Wormhole with Morgan Freeman" wyprodukowany przez Discovery Channel oraz "A Warming Earth" z Beijing Science Film Studio.

Obok konkursu o nagrodę China Dragon Awards CICSEP jest też forum prezentacji i wymiany najnowszych programów i produkcji telewizyjnych o tematyce naukowo-edukacyjnej. Długofalową współpracę z CICSEP nawiązały takie telewizje jak ABC, BBC, CCTV, Discovery, RAI i ZDF.

Premiera filmu "Johannes Hevelius Dantiscanus", w reżyserii Michała Juszczakiewicza, miała swoją premierę pod koniec stycznia tego roku w Gdańsku na zakończenie obchodów 400-lecia urodzin Jana Heweliusza.

Obraz został wyprodukowany przez Fundację Gdańską, którą wyłożyła na ten cel ok. 100 tys. zł i pozyskała dodatkowe dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (100 tys. zł) oraz miasta Gdańsk (45 tys. zł).

Nie jest to pierwszy sukces polskiego filmu edukacyjnego na przeglądzie w Chinach. Dwa lata temu "Tajemnica grobu Kopernika" zdobyła nagrodę główną Golden Dragon Award w kategorii filmów archeologicznych.

Astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł także w tym mieście w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r. Heweliusz w młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów.

Decyzją polskiego Sejmu z okazji przypadającej w 2011 r. 400. rocznicy urodzin astronoma, rok ten został ustanowiony Rokiem Heweliusza. W całej Polsce, ale też poza jej granicami, miała miejsce cała seria wydarzeń kulturalnych i naukowych związanych z tą postacią. W Gdańsku skonstruowano m.in. najdokładniejszy na świecie zegar pulsarowy.

PAP/JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook