Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie cerkwie kandydują na listę UNESCO

23.03.2012

Wspólna aplikacja została złożona przez stronę ukraińską w styczniu br. Jak poinformowała Aleksandra Wacławczyk, zastępca sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dokumentacja jest kompletna.

- W związku z tym misja ekspercka powinna się odbyć jesienią br. W przypadku pozytywnej rekomendacji
ekspertów, rozpatrywanie kandydatury przez Komitet Światowego Dziedzictwa powinno mieć miejsce w przyszłym roku - na dorocznej sesji, odbywającej się zwykle na przełomie czerwca i lipca - dodała.

Dotychczas w Polsce na liście UNESCO wpisanych jest zaledwie siedem drewnianych kościołów znajdujących się na terenie południowej małopolski.

Jak powiedział PAP rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek polsko-ukraiński szlak drewnianych cerkwi, który ma szanse powstać, będzie bardzo atrakcyjny dla turystów. Cztery cerkwie z Podkarpacia znajdują się w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku.

Bek zaznaczył, że samorząd województw zamierza wesprzeć właścicieli obiektów, aby były one dobrze przygotowane do wizyty eksperta UNESCO.

Z woj. małopolskiego szansę na wpisanie na listę UNESCO mają obiekty w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Ze strony ukraińskiej są to obiekty w Potyliczu, Rahatyniu, Drohobyczu, Żółkwi, Werbiążu Niżnym, Jasinie, Użoku i Matkowie.

W ubiegłym tygodniu marszałkowie województw podkarpackiego i małopolski podpisali deklarację współpracy. W jej ramach mają wspólnie zabiegać o wpisanie na listę UNESCO cerkwi z obu regionów. W
wspólnej deklaracji można przeczytać m.in. że drewniane kościółki to zabytki unikalne na mapie Europy, mocno związane z ideowymi wartościami.

- Te małe obiekty to piękne dzieła mistrzów architektury i snycerki są naszą spuścizną kulturową. Odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu świadomości i tożsamości lokalnej i regionalnej" - czytamy w dokumencie.

Polska Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO liczy 13 pozycji. Są na niej m.in. Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek krzyżacki w Malborku i Hala Stulecia we Wrocławiu.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook