Jedynie prawda jest ciekawa


Bronisław Wildstein z Gloria Artis

19.01.2016

Bronisław Wildstein, Publicysta, dziennikarz i pisarz został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wildstein otrzymał medal z rąk wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

- Bronisław Wildstein to pisarz, publicysta, działacz kultury, działacz opozycji. A dla mnie bohater mojego pokolenia - powiedział minister Gliński.

- Byłem skromnym drukarzem w warszawskim SKS-ie (Studencki Komitet Solidarności - PAP), który drukował dwa pierwsze numery „Indeksu” - pisma SKS-u, który powstał w Krakowie. Powstał w związku z tragicznymi wydarzeniami, zamordowaniem Stanisława Pyjasa przez PRL-owskie SB. Środowisko, w którym był Bronisław Wildstein zawiązało SKS w Krakowie, kolejne oddziały powstały we Wrocławiu, w Warszawie nieco później. Dla mnie zawsze ten krakowski SKS pozostawał niedoścignionym wzorem. Ja mogłem tylko drukować „Indeks” w piwnicach - dodał.

Laudację na cześć Wildsteina wygłosił literaturoznawca i tłumacz Antoni Libera.

- Bronisław Wildstein to przede wszystkim pisarz; autor sześciu powieści, dwóch tomów opowiadań, kilku zbiorów esejów i szkiców literackich. Dorobek pokaźny i różnorodny, zarówno tematycznie, jak i pod względem formalnym. Jego główną materią jest historia współczesna - na pierwszym planie Polski, ale z Europą w tle - powiedział Libera.

- Historia przedstawiana w kontekście wielkich idei, złowrogich ideologii, brudnej polityki. Autor, tworząc obrazy bieżącej rzeczywistości i układając wymowne, modelowe fabuły, nie zatrzymuje się nigdy na powierzchni wydarzeń, nie pragnie utrwalić danej postaci świata - jego wyglądu, nastroju, mowy czy obyczaju - lecz zawsze dąży w głąb. Ukazuje ukryty, nieoczywisty jej sens. Próbuje wyjaśnić podskórne lub nadrzędne procesy, które kształtują życie wspólnoty i jednostki - zauważył.

Jak podkreślił, Wildstein jest przede wszystkim "pisarzem idei".

Publicysta podziękował za odznaczenie, dodając, że szczególnie dla niego ważne jest to, że laudację wygłosił Libera.

- To, co próbuję pokazać, z czego wyrasta moja działalność najlepiej widać w literaturze - zauważył Wildstein. - Aby to rozwinąć musiałbym mówić o tym, że w pewnym sensie chcę bronić konsystencji świata (...) Że ten świat, w którym żyjemy, jest zagrożony - kwestionuje się jego oczywistość. Podobno żyjemy w świecie, który został „odczarowany”. Jeśli człowiek ma do niego stosunek bardziej pokorny w tym sensie, że rozumie, jak bardzo jest od niego uzależniony, jak bardzo ten świat go przerasta, to staje się reliktem starych czasów. Mądrość współczesna jest głupstwem współczesnym - dodał.

- Powinniśmy otrząsnąć się z tego i zrozumieć, że ta pokora potrafi dać nam prawdziwą wolność (...) i potrafi otworzyć nas na to, co jest w świecie najważniejsze - na to, co nas przerasta, co pozwala naszej egzystencji nadać sens, który będzie zdecydowanie ją przerastał. W wielu wymiarach - począwszy od osobistego, przez wspólnotowy, na religijnym skończywszy  - zakończył.

Wildstein (ur. 1952) jest publicystą, dziennikarzem i pisarzem. Na początku studiów na Uniwersytecie Jagiellońskich, zaangażował się w działalność opozycyjną; współpracował z KOR.

W 1989 r. ukazała się jego debiutancka powieść pt. "Jak woda". Opublikował jeszcze pięć powieści (ostatnia, "Ukryty", ukazała się w 2012 r.), a także dwa tomy opowiadań.

Wildstein przez lata dążył do ujawnienia kulis śmierci jego przyjaciela Stanisława Pyjasa.

Po powrocie z emigracji w 1989 r. współpracował z wieloma polskimi mediami; był m.in. szefem publicznego Polskiego Radia Kraków, współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Życiem Warszawy", "Życiem",

"Rzeczpospolitą" oraz tygodnikami "Wprost", "Uważam Rze" i "W Sieci". Jest publicystą "Gazety Polskiej Codziennie" i tygodnika "Do Rzeczy". Od maja 2006 do lutego 2007 był prezesem Telewizji Polskiej. W latach 2012 - 2014 był redaktorem naczelnym Telewizji Republika.

W październiku 2015 r. został członkiem powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowej Rady Rozwoju.

Jest laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Andrzeja Kijowskiego, Nagrody im. Dariusza Fikusa i Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

PAP

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook