Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Mazur do filmowców: bądźcie twórcami przyszłości

09.09.2012

„Bądźcie twórcami przyszłości!” - powiedział bp Jerzy Mazur, zwracając się do uczestników i organizatorów I Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”, który w dniach 14-16 września odbędzie się w Ełku. Ordynariusz ełcki w spocie promującym festiwal przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane do młodzieży w Ełku: Odwagi, Bóg jest z wami!”.

Nawiązując do przesłania Ojca Świętego bp Mazur życzył, aby słowa te napełniały nadzieją, gdyż tam gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość!

I Ogólnopolski Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” w Ełku organizowany jest z Inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych. Współorganizatorem jest Prezydent Miasta Ełk Tomasz Andrukiewicz. Honorowy patronat nad inicjatywą objął biskup ełcki Jerzy Mazur. Festiwal przebiegać będzie pod hasłem „Zobaczyć Polskę!”.

Ideą Festiwalu jest przeciwstawienie się propagandzie lewicowo-liberalnej, często wręcz nihilistycznej, która tworzy fałszywy obraz współczesnej Polski – podkreślają organizatorzy Festiwalu. Postawili oni na filmy twórców niezależnych, niechcianych w mediach głównego nurtu.

Festiwal skierowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów - do każdego, kto pasjonuje się realizowaniem filmów o Polsce i kto ma coś ciekawego i prawdziwego do powiedzenia. Festiwal będzie się składał z części przeglądowej i konkursowej. Zostaną zaprezentowane filmy twórców nieznanych obok uznanych od lat w świecie filmowym, takich jak Anna T. Pietraszek - z dokumentem „Zawód: Prymas Polski” czy Grzegorz Braun - z filmem „Eugenika”.

Gratulując organizatorom wyboru miasta na Festiwal, biskup Jerzy Mazur przypomniał słowa wypowiedziane kiedyś przez prymasa seniora kard. Józefa Glempa: „Z Ełku lepiej widać Polskę”. - Myślę, że kto przyjedzie do Ełku na ten Festiwal, będzie mógł zachwycić się nie tylko pięknem tego rejonu, ale także tym, że mieszkają i żyją tutaj ludzie wiary - zachęca bp Mazur.

I Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” w Ełku odbędzie się w dniach 14-16 września w Ełckim Centrum Kultury przy ul. Wojska Polskiego 47. Początek w najbliższy piątek o godz. 16.00. Wstęp na wszystkie projekcje filmów jest bezpłatny.

KAI/run

fot. PAP

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook