Jedynie prawda jest ciekawa


Bożonarodzeniowe zwyczaje na wystawie Muzeum Wsi Kieleckiej

15.12.2013

Wystawa „Polski rok obrzędowy – od Matki Boskiej Siewnej do Matki Boskiej Gromnicznej” – udostępniana jest dzisiaj bezpłatnie.

Kolędowanie z Góralską Horą, warsztaty bożonarodzeniowej plastyki obrzędowej i wspólne zdjęcie w saniach ze św. Mikołajem – tak wygląda kiermasz świąteczny w Muzeum Wsi Kieleckiej, rozlokowany dzisiaj wokół Dworku Laszczyków, po sąsiedzku placu katedralnego w Kielcach.

- Wspólnie śpiewamy kolędy razem z Góralską Horą oraz zespołem Sukowianki znad Lubrzanki. Na dużych i małych czeka Święty Mikołaj z workiem pełnym cukierków, nieopodal 4-metrowej tradycyjnie przystrojonej choinki, która ozdobi dziedziniec dworku. Święty Mikołaj zaprasza do wspólnej fotografii w saniach, którymi przyjechał na kiermasz” – zachęca Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Prezentowana gościom kiermaszu wystawa „Polski rok obrzędowy – od Matki Boskiej Siewnej do Matki Boskiej Gromnicznej” obok powszechnie znanych i obchodzonych świąt, przypomina o świętach i zwyczajach dziś już zapomnianych, takich jak dzień św. Łucji, w którym rozpoczynał się rok obrzędowy, czy dzień św. Szczepana.

Przypomina rytm życia na wsi, który wyznaczały cykle zamierania i odradzania się życia. Rytm ten wyznaczały również święta kościelne, powiązane z prastarym cyklem zmian zachodzących w przyrodzie. Czas jesienno-zimowych zwyczajów rozpoczyna dzień Matki Boskiej Siewnej obchodzony w dniu 8 września, kończy zaś dzień Matki Boskiej Gromnicznej, który przypada w dniu 2 lutego. W okresie tym, obchodzone są tak ważne dla Polaków święta jak Zaduszki czy Gody – czas związany z okresem Bożego Narodzenia.

Prezentowana w Dworku Laszczyków wystawa, została zorganizowana głównie ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej, które w swych zasobach posiada niezwykłą kolekcje rzeźb i płaskorzeźb z ośrodka kozienickiego, a także obrazów pokazujących dawne zwyczaje świąteczne, malowanych przez Antoniego Jopkiewicza ze Skaryszewa. Wystawę uzupełniają eksponaty własne Muzeum Wsi Kieleckiej, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolorowe obrazy Eugeniusz Brożka.

Ponadto na 34 stoiskach ustawionych dzisiaj na dziedzińcu muzeum - Dworku Laszczyków, można kupić : miody, wędlinę, nalewki, buncok strzałkowski, owoce, ozdoby świąteczne, tkaninę artystyczną, rzeźbę ceramiczną, oraz wyroby rękodzielnicze. Wigilijne potrawy przygotowały: Elżbieta Osman z gospodarstwa agroturystycznego „Daleko od szosy" oraz „Michniowianki” i „Kowalanki”. Ozdoby świąteczne z Fabryki Bombek w Staszowie od dwóch lat cieszą się ogromną popularnością wśród gości Muzeum Wsi Kieleckiej, w tym roku także jest bogaty wybór.

KAI/run

fot. mwk.com.pl

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook