Jedynie prawda jest ciekawa


Bożonarodzeniowe zwyczaje na wystawie Muzeum Wsi Kieleckiej

15.12.2013

Wystawa „Polski rok obrzędowy – od Matki Boskiej Siewnej do Matki Boskiej Gromnicznej” – udostępniana jest dzisiaj bezpłatnie.

Kolędowanie z Góralską Horą, warsztaty bożonarodzeniowej plastyki obrzędowej i wspólne zdjęcie w saniach ze św. Mikołajem – tak wygląda kiermasz świąteczny w Muzeum Wsi Kieleckiej, rozlokowany dzisiaj wokół Dworku Laszczyków, po sąsiedzku placu katedralnego w Kielcach.

- Wspólnie śpiewamy kolędy razem z Góralską Horą oraz zespołem Sukowianki znad Lubrzanki. Na dużych i małych czeka Święty Mikołaj z workiem pełnym cukierków, nieopodal 4-metrowej tradycyjnie przystrojonej choinki, która ozdobi dziedziniec dworku. Święty Mikołaj zaprasza do wspólnej fotografii w saniach, którymi przyjechał na kiermasz” – zachęca Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Prezentowana gościom kiermaszu wystawa „Polski rok obrzędowy – od Matki Boskiej Siewnej do Matki Boskiej Gromnicznej” obok powszechnie znanych i obchodzonych świąt, przypomina o świętach i zwyczajach dziś już zapomnianych, takich jak dzień św. Łucji, w którym rozpoczynał się rok obrzędowy, czy dzień św. Szczepana.

Przypomina rytm życia na wsi, który wyznaczały cykle zamierania i odradzania się życia. Rytm ten wyznaczały również święta kościelne, powiązane z prastarym cyklem zmian zachodzących w przyrodzie. Czas jesienno-zimowych zwyczajów rozpoczyna dzień Matki Boskiej Siewnej obchodzony w dniu 8 września, kończy zaś dzień Matki Boskiej Gromnicznej, który przypada w dniu 2 lutego. W okresie tym, obchodzone są tak ważne dla Polaków święta jak Zaduszki czy Gody – czas związany z okresem Bożego Narodzenia.

Prezentowana w Dworku Laszczyków wystawa, została zorganizowana głównie ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej, które w swych zasobach posiada niezwykłą kolekcje rzeźb i płaskorzeźb z ośrodka kozienickiego, a także obrazów pokazujących dawne zwyczaje świąteczne, malowanych przez Antoniego Jopkiewicza ze Skaryszewa. Wystawę uzupełniają eksponaty własne Muzeum Wsi Kieleckiej, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolorowe obrazy Eugeniusz Brożka.

Ponadto na 34 stoiskach ustawionych dzisiaj na dziedzińcu muzeum - Dworku Laszczyków, można kupić : miody, wędlinę, nalewki, buncok strzałkowski, owoce, ozdoby świąteczne, tkaninę artystyczną, rzeźbę ceramiczną, oraz wyroby rękodzielnicze. Wigilijne potrawy przygotowały: Elżbieta Osman z gospodarstwa agroturystycznego „Daleko od szosy" oraz „Michniowianki” i „Kowalanki”. Ozdoby świąteczne z Fabryki Bombek w Staszowie od dwóch lat cieszą się ogromną popularnością wśród gości Muzeum Wsi Kieleckiej, w tym roku także jest bogaty wybór.

KAI/run

fot. mwk.com.pl

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook