Jedynie prawda jest ciekawa


Bogurodzica i Magnificat zabrzmią podczas mszy z Franciszkiem

09.07.2016

Średniowieczny hymn Bogurodzica w wielu opracowaniach i pieśni maryjne z uroczystym hymnem Magnificat - zabrzmią 28 lipca podczas uroczystości na Jasnej Górze, w czasie których papież Franciszek odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiada krajowy duszpasterz muzyków kościelnych - paulin o. dr Nikodem Kilnar. Zakonnik powiedział PAP, że podczas doboru tego repertuaru starano się połączyć charakter uroczystości z okazji jubileuszu chrztu Polski ze specyfiką miejsca, gdzie one się odbędą, czyli maryjnego sanktuarium.

W związku z tym podczas mszy św. zabrzmi uznawana za najstarszą polską pieśń religijną i za pierwszy polski hymn - Bogurodzica. Zostanie ona wykonana w opracowaniu jednogłosowym, jak i wielogłosowym z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Muzycy zaśpiewają także mszę opartą na motywach tego średniowiecznego utworu na cześć Maryi.

Podczas uroczystości nie zabraknie również licznych opracowań śpiewów maryjnych, w tym uroczystego hymnu maryjnego Magnificat, którego słowa pochodzą z kart Ewangelii. Ponadto muzycy - wraz z wiernymi - wykonają tradycyjne pieśni kościelne o tematyce chrzcielnej oraz te nawiązujące do obchodzonego obecnie w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia.

W repertuarze znalazły się m.in. opracowania jasnogórskiego kompozytora Jarosława Jasiury oraz nieżyjącego już dyrygenta i kompozytora Stefana Stuligrosza.

Oprawę muzyczną podczas mszy św. z udziałem papieża oraz wcześniejszego czuwania poprowadzą: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani", Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Jasnogórski Oktet Dęty, a także Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej.

W połączonym chórze zaśpiewa ok. 130 osób - dorośli, młodzież oraz dzieci. Towarzyszyć im będą instrumentaliści.

Śpiewy prowadzone będą nie tylko podczas głównych uroczystości, ale i wcześniej, podczas rannego modlitewnego czuwania, które zaplanowano już od godz. 5.30. Poprowadzą je: Jasnogórski Chór Żeński "Kółeczko" oraz Jasnogórski Chór Dziewczęcy "Filiae Mariae". Ten połączony zespół będzie liczył
ponad 50 osób.

Z kolei muzycznym akcentem dziękczynienia wiernych za wizytę papieża na Jasnej Górze będzie koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej oraz zespołu instrumentalnego z Argentyny. Wykonają oni "Mszę argentyńską". Koncert ten odbędzie się 31 lipca na jasnogórskich błoniach.

Papież przyjedzie na Jasną Górę w Częstochowie 28 lipca ok. godz. 9.15. Najpierw samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi pod jasnogórskim szczytem, następnie uda się na modlitwę do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a o godz. 10.30 odprawi uroczystą mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski - z udziałem kilkuset tysięcy wiernych.

Franciszek, który przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, będzie trzecim papieżem - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - który odwiedzi Jasną Górę.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook