Jedynie prawda jest ciekawa


Bogurodzica i Magnificat zabrzmią podczas mszy z Franciszkiem

09.07.2016

Średniowieczny hymn Bogurodzica w wielu opracowaniach i pieśni maryjne z uroczystym hymnem Magnificat - zabrzmią 28 lipca podczas uroczystości na Jasnej Górze, w czasie których papież Franciszek odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiada krajowy duszpasterz muzyków kościelnych - paulin o. dr Nikodem Kilnar. Zakonnik powiedział PAP, że podczas doboru tego repertuaru starano się połączyć charakter uroczystości z okazji jubileuszu chrztu Polski ze specyfiką miejsca, gdzie one się odbędą, czyli maryjnego sanktuarium.

W związku z tym podczas mszy św. zabrzmi uznawana za najstarszą polską pieśń religijną i za pierwszy polski hymn - Bogurodzica. Zostanie ona wykonana w opracowaniu jednogłosowym, jak i wielogłosowym z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Muzycy zaśpiewają także mszę opartą na motywach tego średniowiecznego utworu na cześć Maryi.

Podczas uroczystości nie zabraknie również licznych opracowań śpiewów maryjnych, w tym uroczystego hymnu maryjnego Magnificat, którego słowa pochodzą z kart Ewangelii. Ponadto muzycy - wraz z wiernymi - wykonają tradycyjne pieśni kościelne o tematyce chrzcielnej oraz te nawiązujące do obchodzonego obecnie w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia.

W repertuarze znalazły się m.in. opracowania jasnogórskiego kompozytora Jarosława Jasiury oraz nieżyjącego już dyrygenta i kompozytora Stefana Stuligrosza.

Oprawę muzyczną podczas mszy św. z udziałem papieża oraz wcześniejszego czuwania poprowadzą: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani", Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Jasnogórski Oktet Dęty, a także Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej.

W połączonym chórze zaśpiewa ok. 130 osób - dorośli, młodzież oraz dzieci. Towarzyszyć im będą instrumentaliści.

Śpiewy prowadzone będą nie tylko podczas głównych uroczystości, ale i wcześniej, podczas rannego modlitewnego czuwania, które zaplanowano już od godz. 5.30. Poprowadzą je: Jasnogórski Chór Żeński "Kółeczko" oraz Jasnogórski Chór Dziewczęcy "Filiae Mariae". Ten połączony zespół będzie liczył
ponad 50 osób.

Z kolei muzycznym akcentem dziękczynienia wiernych za wizytę papieża na Jasnej Górze będzie koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej oraz zespołu instrumentalnego z Argentyny. Wykonają oni "Mszę argentyńską". Koncert ten odbędzie się 31 lipca na jasnogórskich błoniach.

Papież przyjedzie na Jasną Górę w Częstochowie 28 lipca ok. godz. 9.15. Najpierw samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi pod jasnogórskim szczytem, następnie uda się na modlitwę do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a o godz. 10.30 odprawi uroczystą mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski - z udziałem kilkuset tysięcy wiernych.

Franciszek, który przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, będzie trzecim papieżem - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - który odwiedzi Jasną Górę.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook