Jedynie prawda jest ciekawa


„Błogosławiona wina” w Watykanie

11.02.2016

Wspaniała Polska produkcja filmowa „Błogosławiona wina” została po raz pierwszy zaprezentowana w Watykanie. Równoległe pokazy premierowe odbyły się także w Poznaniu i Warszawie. Wrażenia po pierwszych pokazach produkcji opowiadającej o losach cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej zwiastują wielkie sukcesy filmu, do którego powstania przyczynił się w znacznej mierze senator PiS Grzegorz Bierecki.

„Sprawdzona, doskonała ekipa, dobry scenariusz i rozmach produkcji były z pewnością przyczyną, dla której wsparłem twórców „Błogosławionej winy” – mówi senator Grzegorz Bierecki, którego zaangażowanie doprowadziło do powstania filmu. „Przyświecał mi jednak także inny cel. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej dystrybucji dzieła świetnie wypromujemy historię Polski i historię Południowego Podlasia, które reprezentuję w parlamencie” – dodaje Grzegorz Bierecki.

„Błogosławiona wina” zaprezentowana w 7 lutego Watykanie, a wcześniej w Warszawie i Pałacu Arcybiskupów w Poznaniu przedstawia sensacyjne dzieje obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej, dzisiaj zwanej Kodeńską. Scenariusz filmu został osnuty wokół legendy o cudownym obrazie Matki Bożej Kodeńskiej.

Książę Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym, czwarty z kolei właściciel Kodnia, wybrał się do Rzymu. Przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Urbana VIII pada na kolana przed znajdującym się w papieskiej kaplicy obrazem Madonny Gregoriańskiej i doznaje cudu uzdrowienia. Magnat postanawia wykraść cudowny wizerunek. Grzeszny czyn dokonuje się pod osłoną nocy, uciekając pościgowi i narażając się na papieską klątwę.

„To historia o wielkim, hollywoodzkim wręcz potencjale. Zakochałem się w niej od pierwszego wejrzenia, zakochałem się też w Kodniu i tamtejszym sanktuarium. Nasz film jest swoistym hołdem wobec tego miejsca”– mówi Przemysław Häuser, znany m.in. z realizacji dokumentu „Apartament” czy serialu „Metr od świętości”, opowiadającym o przyjaźni Jana Pawła II z fotografem Arturo Marim.

Fabuła „Błogosławionej winy” jest swego rodzaju pretekstem do opowieści o grzechu i przebaczeniu. Dzieło przybrało formę fabularyzowanego dokumentu. Narratorem jest Marek Zając, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej.

Zdjęcia powstawały m.in. w Kodniu, Gniewie na Pomorzu, Wilanowie i w Watykanie, a produkcję od początku wspierał senator Grzegorz Bierecki, a także marki wywodzące się z sektora SKOK.

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook