Jedynie prawda jest ciekawa


„Błogosławiona wina” w Watykanie

11.02.2016

Wspaniała Polska produkcja filmowa „Błogosławiona wina” została po raz pierwszy zaprezentowana w Watykanie. Równoległe pokazy premierowe odbyły się także w Poznaniu i Warszawie. Wrażenia po pierwszych pokazach produkcji opowiadającej o losach cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej zwiastują wielkie sukcesy filmu, do którego powstania przyczynił się w znacznej mierze senator PiS Grzegorz Bierecki.

„Sprawdzona, doskonała ekipa, dobry scenariusz i rozmach produkcji były z pewnością przyczyną, dla której wsparłem twórców „Błogosławionej winy” – mówi senator Grzegorz Bierecki, którego zaangażowanie doprowadziło do powstania filmu. „Przyświecał mi jednak także inny cel. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej dystrybucji dzieła świetnie wypromujemy historię Polski i historię Południowego Podlasia, które reprezentuję w parlamencie” – dodaje Grzegorz Bierecki.

„Błogosławiona wina” zaprezentowana w 7 lutego Watykanie, a wcześniej w Warszawie i Pałacu Arcybiskupów w Poznaniu przedstawia sensacyjne dzieje obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej, dzisiaj zwanej Kodeńską. Scenariusz filmu został osnuty wokół legendy o cudownym obrazie Matki Bożej Kodeńskiej.

Książę Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym, czwarty z kolei właściciel Kodnia, wybrał się do Rzymu. Przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Urbana VIII pada na kolana przed znajdującym się w papieskiej kaplicy obrazem Madonny Gregoriańskiej i doznaje cudu uzdrowienia. Magnat postanawia wykraść cudowny wizerunek. Grzeszny czyn dokonuje się pod osłoną nocy, uciekając pościgowi i narażając się na papieską klątwę.

„To historia o wielkim, hollywoodzkim wręcz potencjale. Zakochałem się w niej od pierwszego wejrzenia, zakochałem się też w Kodniu i tamtejszym sanktuarium. Nasz film jest swoistym hołdem wobec tego miejsca”– mówi Przemysław Häuser, znany m.in. z realizacji dokumentu „Apartament” czy serialu „Metr od świętości”, opowiadającym o przyjaźni Jana Pawła II z fotografem Arturo Marim.

Fabuła „Błogosławionej winy” jest swego rodzaju pretekstem do opowieści o grzechu i przebaczeniu. Dzieło przybrało formę fabularyzowanego dokumentu. Narratorem jest Marek Zając, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej.

Zdjęcia powstawały m.in. w Kodniu, Gniewie na Pomorzu, Wilanowie i w Watykanie, a produkcję od początku wspierał senator Grzegorz Bierecki, a także marki wywodzące się z sektora SKOK.

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook