Jedynie prawda jest ciekawa


Birkin wystąpi w Warszawie

18.04.2017

Angielska aktorka i piosenkarka Jane Birkin w środę zaśpiewa w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Angielska aktorka i piosenkarka Jane Birkin w środę zaśpiewa w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Przy akompaniamencie Polskiej Orkiestry Radiowej artystka wykona piosenki Serge’a Gainsbourga.

Oprócz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy, artystce towarzyszyć będzie również japoński pianista Nobuyuki Nakajima. Birkin wykona kompozycje ze swojej ostatniej płyty pt. „Serge Gainsbourg Symphonique”, na której śpiewa piosenki swego byłego partnera życiowego w orkiestrowych aranżacjach.

Birkin zadebiutowała w 1969 r. albumem „Jane Birkin/Serge Gainsbourg”. We Francji znalazła się rok wcześniej. Przyjechała nad Sekwanę w nadziei, że otrzyma rolę w filmie „Slogan”, mimo że nie znała języka francuskiego. Wcześniej Birkin otrzymała drobną rolę w „Powiększeniu” Antonioniego i psychodelicznym filmie „Wonderwall” Joe Massota.

Mimo nieznajomości francuskiego, aktorka otrzymała rolę w „Slogan” i wystąpiła u boku aktora i szansonisty Serge’a Gainsbourga, z którym wkrótce się związała. Razem wykonali piosenkę do filmu, „Je t’aime#moi non plus”, która stała się jednym z największych przebojów lat 60. we Francji.

Piosenka - napisana przez Gainsbourga z myślą o Brigitte Bardot - została zakazana w stacjach radiowych we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii ze względu na otwarcie poruszane w niej kwestie erotyczne. Birkin i Gainsbourg stali się jedną z najsłynniejszych par Paryża, wzbudzającą kontrowersje i oskarżaną o obrazę przyzwoitości. Kolorowa prasa prześcigała się w doniesieniach o kolejnych wypadach pary do paryskich klubów nocnych.

Choć związek rozpadł się w latach 80., Birkin i Gainsbourg nie przestali współpracować na polu muzycznym. Pieśniarz pisał utwory na kolejne albumy angielskiej aktorki, a ona występowała w jego filmach, niezbyt chwalonych przez krytyków. Przyjaźnili się do śmierci Gainsbourga w 1991 r., a Birkin do dziś śpiewa jego piosenki.

Jej nowy album jest hołdem złożonym byłemu partnerowi i współpracownikowi. Za wybór piosenek na płytę odpowiedzialny był Philippe Lerichomme, wieloletni współpracownik Gainsbourga, aranżacje i partie fortepianowe przygotował Nakajima.

- Pewnego dnia rozmawiałam z kimś o tym, że Serge ogromnie inspirował się muzyką klasyczną i byłoby wspaniale, gdyby jego teksty zinterpretować symfonicznie — tłumaczyła Birkin. - Philippe wybrał piosenki, a Nobuyuki stworzył aranżacje. Brzmią jak muzyka Mendelssohna czy Messiaena — oceniła.

Po raz pierwszy program „Serge Gainsbourg Symphonique” artystka wykonała w 2016 r. podczas festiwalu Francofolies w Montrealu. W Warszawie Birkin po raz ostatni zaśpiewała w 2010 r. Wystąpiła wówczas z programem „Chopin inspiruje Gainsbourga” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

[fot. youtube.com Jane Birkin]

ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook