Jedynie prawda jest ciekawa

Birkin wystąpi w Warszawie

18.04.2017

Angielska aktorka i piosenkarka Jane Birkin w środę zaśpiewa w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Angielska aktorka i piosenkarka Jane Birkin w środę zaśpiewa w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Przy akompaniamencie Polskiej Orkiestry Radiowej artystka wykona piosenki Serge’a Gainsbourga.

Oprócz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy, artystce towarzyszyć będzie również japoński pianista Nobuyuki Nakajima. Birkin wykona kompozycje ze swojej ostatniej płyty pt. „Serge Gainsbourg Symphonique”, na której śpiewa piosenki swego byłego partnera życiowego w orkiestrowych aranżacjach.

Birkin zadebiutowała w 1969 r. albumem „Jane Birkin/Serge Gainsbourg”. We Francji znalazła się rok wcześniej. Przyjechała nad Sekwanę w nadziei, że otrzyma rolę w filmie „Slogan”, mimo że nie znała języka francuskiego. Wcześniej Birkin otrzymała drobną rolę w „Powiększeniu” Antonioniego i psychodelicznym filmie „Wonderwall” Joe Massota.

Mimo nieznajomości francuskiego, aktorka otrzymała rolę w „Slogan” i wystąpiła u boku aktora i szansonisty Serge’a Gainsbourga, z którym wkrótce się związała. Razem wykonali piosenkę do filmu, „Je t’aime#moi non plus”, która stała się jednym z największych przebojów lat 60. we Francji.

Piosenka - napisana przez Gainsbourga z myślą o Brigitte Bardot - została zakazana w stacjach radiowych we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii ze względu na otwarcie poruszane w niej kwestie erotyczne. Birkin i Gainsbourg stali się jedną z najsłynniejszych par Paryża, wzbudzającą kontrowersje i oskarżaną o obrazę przyzwoitości. Kolorowa prasa prześcigała się w doniesieniach o kolejnych wypadach pary do paryskich klubów nocnych.

Choć związek rozpadł się w latach 80., Birkin i Gainsbourg nie przestali współpracować na polu muzycznym. Pieśniarz pisał utwory na kolejne albumy angielskiej aktorki, a ona występowała w jego filmach, niezbyt chwalonych przez krytyków. Przyjaźnili się do śmierci Gainsbourga w 1991 r., a Birkin do dziś śpiewa jego piosenki.

Jej nowy album jest hołdem złożonym byłemu partnerowi i współpracownikowi. Za wybór piosenek na płytę odpowiedzialny był Philippe Lerichomme, wieloletni współpracownik Gainsbourga, aranżacje i partie fortepianowe przygotował Nakajima.

- Pewnego dnia rozmawiałam z kimś o tym, że Serge ogromnie inspirował się muzyką klasyczną i byłoby wspaniale, gdyby jego teksty zinterpretować symfonicznie — tłumaczyła Birkin. - Philippe wybrał piosenki, a Nobuyuki stworzył aranżacje. Brzmią jak muzyka Mendelssohna czy Messiaena — oceniła.

Po raz pierwszy program „Serge Gainsbourg Symphonique” artystka wykonała w 2016 r. podczas festiwalu Francofolies w Montrealu. W Warszawie Birkin po raz ostatni zaśpiewała w 2010 r. Wystąpiła wówczas z programem „Chopin inspiruje Gainsbourga” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

[fot. youtube.com Jane Birkin]

ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

 6. Krakowskaszkolaekonomiczna 11.10.2017

  Przypomnieć o krakowskiej szkole ekonomicznej

  Byli dobrze pojętymi patriotami, Adam Krzyżanowski przez całą drugą wojnę światową działał w konspiracji - tłumaczy w rozmowie ze stefczyk.info dr Marcin Chmielowski, autor filmu o zapomnianych polskich ekonomistach

 7. hafner29092018 29.09.2017

  Słynny skandalista na końcu wywinął największy numer. I to już po śmierci!

  Jeszcze cztery lata temu jego majątek wyceniany był na ponad czterdzieści trzy miliony dolarów. Ile z tego przypadnie jego młodszej o 61 lat żonie?

 8. historia26092017 27.09.2017

  Animowany serial idealnie podsumował niemiecką politykę historyczną. To trzeba zobaczyć!

  W jednym z odcinków Family Guy'a internauci odnaleźli niezwykłą scenę, która idealnie podsumowuje niemiecką politykę historyczną.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook