Jedynie prawda jest ciekawa


Białystok: Wystawa o "Ince"

28.08.2016

To element obchodzonego "Roku Inki" w Białymstoku.

Zdjęcia, ilustracje z komiksu o sanitariuszce AK Danucie Siedzikównie "Ince", informacje o V i VI brygadach Armii Krajowej, znalazły się na wystawie, którą w niedzielę po południu otwarto w Muzeum Wojska w Białymstoku.

To element obchodzonego "Roku +Inki+" w Białymstoku. Decyzję, by rok 2016 r. był w Białymstoku dedykowany "Ince" podjęła w 2015 r. Rada Miasta.

W niedzielę, w 70. rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy UB "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", w Gdańsku odbywa się pogrzeb ich szczątków odnalezionych w 2014 r.

"Inka" pochodziła z Białostocczyzny, urodziła 3 września 1928 r. we wsi Guszczewina k. Narewki, w powiecie bielskim (Podlaskie). W Narewce uczczono ją w sobotę podczas mszy, złożono kwiaty pod jej pomnikiem, z grobu babci "Inki" - Anieli Siedzik - pobrano ziemię, którą zawieziono do Gdańska.

Białostocka wystawa pt. "Zachowaliśmy się jak trzeba. V i VI Brygada Wileńska AK na Podlasiu 1944-1952" to kilkanaście tematycznych plansz z kopiami oryginalnych fotografii, ale również prezentowana w gablotach broń używana przez partyzantów. Przed otwarciem wystawy promowano również wydany przez muzeum komiks o "Ince" autorstwa Pauliny Królikowskiej (scenariusz) i Daniela Bauma (autor rysunków). Monika Marciniak przygotowała - po raz pierwszy w Polsce – audiodeskrypcję do komiksu, by mogli go także poznać niewidomi.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił na konferencji prasowej zapowiadającej wystawę, że władze miasta i włączone w obchody Roku "Inki" placówki, w różny sposób: przez wystawy, komiks, seminaria naukowe, ale też koncert, który odbędzie się w niedzielę wieczorem (na Rynku Kościuszki koncert dedykowany "Ince" zagra grupa De Press) "robią wszystko, aby w świadomości białostoczan" osoba "Inki" "zaistniała, by widzieli kim była Danuta Siedzikówna, co zrobiła w swoim życiu, za co została niesłusznie skazana i rozstrzelana przez komunistyczne władze".

Dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski powiedział, że "Inka", była "przedstawicielem tragicznego pokolenia, które wierzyło mimo wszystko w niepodległość ojczyzny, w to, że Polska będzie samodzielna i niezależna i zapłaciła za to najwyższą cenę". Dodał, że "Inka" jest przedstawicielem ponad "dwustu tysięcy żołnierzy, którzy podjęli wówczas nierówną walkę" i wystawa jest też także o tym. Obok postaci Danuty Siedzikówny "Inki" prezentowane są m.in. takie postacie jak: Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Zdzisław Badocha "Żelazny", Henryk Wieliczko "Lufa", Władysław Łukasik "Młot" czy Kazimierz Kamieński "Huzar".

Autorka wystawy Natalia Filinowicz podkreśla, że wystawa jest "opowieścią o ludziach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę". "O ludziach, których losy najczęściej kończyły się właśnie tragicznie i o ludziach, którzy poświęcili swoje życie", bo wolna Polska była dla nich "ważniejsza niż ich los". Uważa, że może to być inspirujące dla młodych ludzi.

"Inka" była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. W 1943 r. w wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK Stanisława Wołoncieja "Konusa", podkomendnego mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". "Inka" znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB.

W lipcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. W nocy z 19 na 20 lipca została aresztowana przez funkcjonariuszy UB w jednym z mieszkań konspiracyjnych w Gdańsku Wrzeszczu.

"Inkę" osadzono w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie, podczas którego próbowano wydobyć od niej informacje o działalności oddziału "Łupaszki", została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Obrońca z urzędu zwrócił się do prezydenta Bolesława Bieruta o skorzystanie z przysługującego mu prawa łaski. Pod listem nie było podpisu Siedzikówny. Bierut odpowiedział odmownie.

Do krewnych "Inki" dotarł gryps, w którym sanitariuszka napisała: "Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. w gdańskim więzieniu.

W 2014 r. zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka (obecnie wiceprezesa IPN), podczas prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, odnalazł i ekshumował szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką. 1 marca 2015 r., w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN ogłosił, że badania genetyczne potwierdziły, iż są to szczątki Danuty Siedzikówny "Inki".

W Białymstoku ma powstać pomnik upamiętniający "Inkę". Projekt został zgłoszony do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Miasto ogłosiło konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika.

[fot. PAP/Tomasz Waszczuk]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook