Jedynie prawda jest ciekawa


Białostocki Teatr Lalek ma już 60 lat!

08.06.2013

Blisko 300 premier wystawił Białostocki Teatr Lalek podczas 60 lat działalności. Scena szykuje się do jubileuszowej gali.

Premierowe przedstawienie teatru lalek z Sankt Petersburga, repertuarowe  przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek oraz spektakle teatrów z Niemiec i Słowacji - zaplanowano na obchody 60-lecia Białostockiego Teatru Lalek, które odbędą się w dniach 21-23 czerwca. 

BTL to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce; jest instytucją miejską.

Obchody 60-lecia teatru zaplanowano podczas Dni Miasta Białegostoku. Jak powiedział dyrektor BTL-u Jacek Malinowski, podczas obchodów chce podkreślić związki teatru z miastem.

Przez trzy dni zainteresowani będą mogli zobaczyć wszystkie premiery BTL, które miały miejsce w tym  sezonie artystycznym. To m.in. spektakl "Texas Jim" reklamowany jako "prawdziwy Dziki Zachód w teatrze", "Lenka" o rudowłosej dziewczynce, która szuka przyjaźni oraz "Pięcioksiąg Izaaka", opowieść o niezwykłym życiu żydowskiego krawca.

Swoją premierę będzie miał spektakl "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu, w reżyserii dyrektora teatru Rusłana Kudaszowa. Wystąpi też teatr z Niemiec z przedstawieniem "Faust" oraz teatr ze Słowacji ze spektaklem "Legenda o Szczurołapie". Zaplanowano również wieczorne plenerowe przedstawienie "Don Kichot" Walnego Teatru.

W ramach obchodów odbędzie się również gala jubileuszowa, podczas której zostaną wręczone nagrody i odznaczenia zasłużonym teatrowi. Zostanie też zaprezentowane nowe wydawnictwo teatru "Nasz BTL", w
którym znalazły się m.in. rozmowy z pracownikami i artystami teatru.

Malinowski powiedział, że BTL jest integralną częścią miasta, spędzają w nim czas zarówno bardzo młodzi widzowie, jak i dorośli. Jego zdaniem to pewnego rodzaju fenomen, bo - w większości - teatr lalek jest kojarzony tylko z teatrem dla dzieci. Dodał, że w BTL od lat 80. XX wieku jest czymś oczywistym, że można zobaczyć w teatrze przedstawienie dla dorosłych. "Ten teatr jest bardzo dynamiczny, twórczy, ale też rodzinny" - dodał.

Mówił też, że teatr musi być dynamiczny i twórczy, bo ciągle zmienia się: ogląd rzeczywistości, sposób wypowiedzi, zakres środków, jakich się używa w teatrze, czy sposoby docierania do widza.
Jego zdaniem teatr powinien za tym nadążać. W przyszłości chciałby, aby przedstawienia BTL-u były transmitowane na żywo np. w internecie, w planach jest też stworzenie sceny marionetkowej.

Dzięki BTL-owi i Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej Białystok jest centrum polskiego lalkarstwa. Ten wydział powstał dzięki utworzeniu w 1974 roku przyteatralnego Studium Aktorskiego
Teatru Lalek.

W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 roku i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek.
Od początku w teatrze wystawiono blisko 300 premier, najdłużej granym przedstawieniem był "Mały Tygrysek Pietrek" (prawie 400 razy). Zespół aktorów BTL ma też za sobą debiut filmowy. Aktorzy zagrali w komedii Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem".

ansa/PAP

[fot. btl.bialystok.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook