Jedynie prawda jest ciekawa


Białostocki Teatr Lalek ma już 60 lat!

08.06.2013

Blisko 300 premier wystawił Białostocki Teatr Lalek podczas 60 lat działalności. Scena szykuje się do jubileuszowej gali.

Premierowe przedstawienie teatru lalek z Sankt Petersburga, repertuarowe  przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek oraz spektakle teatrów z Niemiec i Słowacji - zaplanowano na obchody 60-lecia Białostockiego Teatru Lalek, które odbędą się w dniach 21-23 czerwca. 

BTL to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce; jest instytucją miejską.

Obchody 60-lecia teatru zaplanowano podczas Dni Miasta Białegostoku. Jak powiedział dyrektor BTL-u Jacek Malinowski, podczas obchodów chce podkreślić związki teatru z miastem.

Przez trzy dni zainteresowani będą mogli zobaczyć wszystkie premiery BTL, które miały miejsce w tym  sezonie artystycznym. To m.in. spektakl "Texas Jim" reklamowany jako "prawdziwy Dziki Zachód w teatrze", "Lenka" o rudowłosej dziewczynce, która szuka przyjaźni oraz "Pięcioksiąg Izaaka", opowieść o niezwykłym życiu żydowskiego krawca.

Swoją premierę będzie miał spektakl "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu, w reżyserii dyrektora teatru Rusłana Kudaszowa. Wystąpi też teatr z Niemiec z przedstawieniem "Faust" oraz teatr ze Słowacji ze spektaklem "Legenda o Szczurołapie". Zaplanowano również wieczorne plenerowe przedstawienie "Don Kichot" Walnego Teatru.

W ramach obchodów odbędzie się również gala jubileuszowa, podczas której zostaną wręczone nagrody i odznaczenia zasłużonym teatrowi. Zostanie też zaprezentowane nowe wydawnictwo teatru "Nasz BTL", w
którym znalazły się m.in. rozmowy z pracownikami i artystami teatru.

Malinowski powiedział, że BTL jest integralną częścią miasta, spędzają w nim czas zarówno bardzo młodzi widzowie, jak i dorośli. Jego zdaniem to pewnego rodzaju fenomen, bo - w większości - teatr lalek jest kojarzony tylko z teatrem dla dzieci. Dodał, że w BTL od lat 80. XX wieku jest czymś oczywistym, że można zobaczyć w teatrze przedstawienie dla dorosłych. "Ten teatr jest bardzo dynamiczny, twórczy, ale też rodzinny" - dodał.

Mówił też, że teatr musi być dynamiczny i twórczy, bo ciągle zmienia się: ogląd rzeczywistości, sposób wypowiedzi, zakres środków, jakich się używa w teatrze, czy sposoby docierania do widza.
Jego zdaniem teatr powinien za tym nadążać. W przyszłości chciałby, aby przedstawienia BTL-u były transmitowane na żywo np. w internecie, w planach jest też stworzenie sceny marionetkowej.

Dzięki BTL-owi i Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej Białystok jest centrum polskiego lalkarstwa. Ten wydział powstał dzięki utworzeniu w 1974 roku przyteatralnego Studium Aktorskiego
Teatru Lalek.

W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 roku i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek.
Od początku w teatrze wystawiono blisko 300 premier, najdłużej granym przedstawieniem był "Mały Tygrysek Pietrek" (prawie 400 razy). Zespół aktorów BTL ma też za sobą debiut filmowy. Aktorzy zagrali w komedii Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem".

ansa/PAP

[fot. btl.bialystok.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook