Jedynie prawda jest ciekawa


Bezcenny katalog arcybiskupów

26.02.2016

Już tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca Biblioteka Narodowa udostępnia zwiedzającym najcenniejsze zabytki. Tym razem w godz. 12–18 w Pałacu Rzeczypospolitej w cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE zaprezentowany będzie „Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich” Jana Długosza– niezwykły iluminowany kodeks z XVI wieku.

Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich to kunsztownie i bogato zdobiony rękopis, jeden z ważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego i rodzimej sztuki renesansowej o wielkiej wartości historycznej i wyjątkowych walorach estetycznych.

Jego powstanie wiąże się z działalnością trzech ważnych postaci w historii Kościoła – kronikarzem Janem Długoszem, zleceniodawcą Piotrem Tomickim, biskupem krakowskim, dyplomatą i politykiem, słynnym mecenasem sztuki, a także wybitnym renesansowym iluminatorem Stanisławem Samostrzelnikiem, zakonnikiem w podkrakowskim opactwie Cystersów w Mogile.

Katalog – jeden z najokazalszych z zachowanych rękopisów ilustrowanych przez Stanisława Samostrzelnika – przedstawia sylwetki arcybiskupów gnieźnieńskich oraz biskupów krakowskich. Informacje na temat rodów, działalności oraz kościelnych fundacji dostojników podkreślają ciągłość sukcesji i rangę dwu najwyższych urzędów w polskiej hierarchii kościelnej.

Wymowę tekstu Długosza wzmacnia niezwykła oprawa ikonograficzna, którą tworzą uroczyste wizerunki biskupów w szatach pontyfikalnych, ich świętych patronów, ale także m.in. krajobrazy, zwierzęta i roślinne bordiury ornamentalne.

O godz. 15.00 rozpocznie się wykład Anny Wyszyńskiej „O miniaturach, które są i tych, których nigdy nie było". Autorka zabierze słuchaczy w historyczną wędrówkę przez dzieje rękopisu i malarstwa Stanisława Samostrzelnika. Zapozna ze światem unikatowych tkanin i strojów pontyfikalnych, renesansowych pejzaży i nieistotnych na pierwszy rzut oka szczegółów.

Spróbuje też odpowiedzieć na pytania: Jakie tajemnice kryją niezwykłe miniatury z Katalogu arcybiskupów gnieźnieńskich oraz Dlaczego ilustracje nigdy nie zostały dokończone?. Jak co miesiąc o godz 14.00 będzie też można zwiedzić Pałac Rzeczypospolitej z przewodnikiem.

Ryb

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook