Jedynie prawda jest ciekawa


Bezcenny katalog arcybiskupów

26.02.2016

Już tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca Biblioteka Narodowa udostępnia zwiedzającym najcenniejsze zabytki. Tym razem w godz. 12–18 w Pałacu Rzeczypospolitej w cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE zaprezentowany będzie „Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich” Jana Długosza– niezwykły iluminowany kodeks z XVI wieku.

Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich to kunsztownie i bogato zdobiony rękopis, jeden z ważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego i rodzimej sztuki renesansowej o wielkiej wartości historycznej i wyjątkowych walorach estetycznych.

Jego powstanie wiąże się z działalnością trzech ważnych postaci w historii Kościoła – kronikarzem Janem Długoszem, zleceniodawcą Piotrem Tomickim, biskupem krakowskim, dyplomatą i politykiem, słynnym mecenasem sztuki, a także wybitnym renesansowym iluminatorem Stanisławem Samostrzelnikiem, zakonnikiem w podkrakowskim opactwie Cystersów w Mogile.

Katalog – jeden z najokazalszych z zachowanych rękopisów ilustrowanych przez Stanisława Samostrzelnika – przedstawia sylwetki arcybiskupów gnieźnieńskich oraz biskupów krakowskich. Informacje na temat rodów, działalności oraz kościelnych fundacji dostojników podkreślają ciągłość sukcesji i rangę dwu najwyższych urzędów w polskiej hierarchii kościelnej.

Wymowę tekstu Długosza wzmacnia niezwykła oprawa ikonograficzna, którą tworzą uroczyste wizerunki biskupów w szatach pontyfikalnych, ich świętych patronów, ale także m.in. krajobrazy, zwierzęta i roślinne bordiury ornamentalne.

O godz. 15.00 rozpocznie się wykład Anny Wyszyńskiej „O miniaturach, które są i tych, których nigdy nie było". Autorka zabierze słuchaczy w historyczną wędrówkę przez dzieje rękopisu i malarstwa Stanisława Samostrzelnika. Zapozna ze światem unikatowych tkanin i strojów pontyfikalnych, renesansowych pejzaży i nieistotnych na pierwszy rzut oka szczegółów.

Spróbuje też odpowiedzieć na pytania: Jakie tajemnice kryją niezwykłe miniatury z Katalogu arcybiskupów gnieźnieńskich oraz Dlaczego ilustracje nigdy nie zostały dokończone?. Jak co miesiąc o godz 14.00 będzie też można zwiedzić Pałac Rzeczypospolitej z przewodnikiem.

Ryb

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook