Jedynie prawda jest ciekawa


Bezcenne freski wróciły na Cypr

17.03.2012

- To historyczny data dla cypryjskich dzieł sztuki starożytnej otwierająca drogę powrotu do kraju innym zaginionym antykom - powiedziała przedstawicielka Departamentu Sztuki Starożytnej w Nikozji, Stella Pissaridou.

Freski, opisane przez Josefa Helfensteina, dyrektora Kolekcji Menilów w Houston w Teksasie, gdzie znajdowały się od 1988 roku, jako "niezwykle rzadkie" i "najcenniejsze przykłady sztuki tego rodzaju wystawione na pokaz na Zachodniej Półkuli", przybyły na Cypr samolotem w dwóch specjalnie do tego celu skonstruowanych kontenerach.

- Amerykański rząd poświęca dużo uwagi ochronie kulturalnego dziedzictwa Cypru czego dowodem jest umowa o ochronie dóbr kultury podpisana między oboma rządami - powiedział radca ambasady USA na Cyprze Andrew Schafer. - Umowa między Kolekcją Menilów a Kościołem prawosławnym na Cyprze przyniosła
korzyść obu stronom, ale najwyższy czas, aby freski wróciły do domu- dodał.

Liczące sobie ponad 700 lat freski zostały skradzione z kaplicy w małej cypryjskiej wiosce Lysi niedługo po 1974 roku, kiedy to wojska tureckie zajęły północną część wyspy. W wyniku inwazji, około 200 tysięcy Greków cypryjskich uciekło na południe kraju.

- Na północy zostały opuszczone domy i świątynie, i po kilku latach ktoś się zorientował, że w kościołach znajdują się wartościowe dzieła sztuki i zaczął się rabunek - powiedział Helfenstein.

Na początku lat 80. pocięte na 38 kawałków freski pojawiły się w Monachium, w kolekcji tureckiego handlarza dziełami sztuki, który zaproponował ich kupno znanej amerykańskiej kolekcjonerce Dominice de Menil.

Choć handlarz oświadczył, że freski pochodzą z opuszczonego kościoła w Turcji, kolekcjonerka postanowiła zbadać ich pochodzenie dokładniej. Zatrudnieni przez nią eksperci szybko odkryli, że freski zostały zrabowane na Cyprze.

De Menil skontaktowała się z przedstawicielami Kościoła prawosławnego i zaproponowała im, że w zamian za tymczasowe wypożyczenie fresków do muzeum, które właśnie budowała, nie tylko kupi je od handlarza, ale także zapłaci za ich całkowitą renowację.

Obie strony podpisały umowę, w której Cypryjczycy zgodzili się wypożyczyć freski Kolekcji Menilów do końca lutego 2012 roku.

W latach 1984-1988 freski zostały odrestaurowane w Londynie, a następnie przewiezione do Houston, gdzie w 1997 roku wybudowano dla nich specjalną kaplicę za cztery miliony dolarów. Kaplica była odwiedzana przez tysiące miłośników sztuki bizantyjskiej.

Na Cyprze freski będą wystawione w Muzeum Sztuki Bizantyjskiej znajdującym się obok Pałacu Arcybiskupiego w Nikozji. Kaplica, z której pochodzą, w dalszym ciągu znajduje się na terenie Republiki Tureckiej Północnego Cypru.

Rozmowy na temat zjednoczenia wyspy, prowadzone prawie nieustannie od 1974 roku, nie przyniosły dotychczas rezultatu. (na zdjęciu fresk przedstawiający św. Cyryla i Metodego z monasteru w Bułgarii)

PAP
fot. wikipedia.org

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook