Jedynie prawda jest ciekawa


Beksiński w Częstochowie

09.04.2016

Od maja zobaczymy nieprezentowane dzieła Zdzisława Beksińskiego.

Nieprezentowane dotąd w Polsce 30 obrazów i 30 rysunków Zdzisława Beksińskiego prawdopodobnie od końca maja będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Dotychczas eksponowane tam dzieła artysty z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich z końcem marca zostały przekazane Nowohuckiemu Centrum Kultury w Krakowie. Obecnie częstochowska galeria przygotowuje się do przyjęcia kolejnych.

"Kolekcjoner zdecydował o przekazaniu nam kolejnych, nieprezentowanych dotąd w Polsce 30 obrazów i 30 rysunków Beksińskiego" - powiedziała dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Paleczek-Szumlas.

Umowa depozytowa została podpisana na trzy lata, a otwarcie wystawy zaplanowano na koniec maja. W galerii trwają więc przygotowania obejmujące m.in. aranżację wnętrza, poszukiwanie nazwy wystawy oraz planowanie transportu dzieł z Paryża.

"Chcemy, aby nowa wystawa, tak jak poprzednia, była - poza Sanokiem i Krakowem – kolejnym szczególnym miejscem na mapie Polski, gdzie można będzie poznawać twórczość mistrza oraz kontemplować jego warsztat i wyobraźnię" - powiedziała Paleczek-Szumlas.

Dodała, że na nowej ekspozycji znajdą się również obrazy Svetlina Russeva oraz Michela Henricot'a, czyli artystów, których "estetyka i wyobraźnia wydaje się bliska twórczości Beksińskiego".

Dotychczas w Muzeum Zdzisława Beksińskiego, które od lutego 2006 r. stanowiło część Miejskiej Galerii Sztuki, można było oglądać 50 obrazów, głównie z lat 1983-1995, oraz wielkoformatowe rysunki artysty. Ponad to Galeria dysponowała ponad 80 rysunkami (małe formaty) oraz 100 fotografiami artysty. Wartość całej kolekcji została oszacowana na blisko 6 mln zł.

Z okazji dziesięciolecia ekspozycji w styczniu otwarto tam na miesiąc wystawę "Beksiński. Decennium" prezentującą pełną kolekcję zdeponowaną w Częstochowie: malarstwo, rysunki i fotografie.

Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.

Mly/PAP

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 2. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 3. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 4. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook