Jedynie prawda jest ciekawa


Bawarskie muzea sprzedawały sztukę zrabowaną

26.06.2016

Jak podaje „Süddeutsche Zeitung“, muzea w Bawarii sprzedawały dzieła sztuki zrabowane przez nazistów, zamiast zwracać je prawomocnym właścicielom czy ich potomkom.

Monachijska gazeta donosi o skandalu w Bawarii powołując się na badania londyńskiej Komisji ds. Sztuki Zrabowanej w Europie (CLAE) – informuje niemiecka rozgłośnia publiczna „Deutsche Welle”. Wskazują one na handel sztuką zrabowaną, którą - jak piszą autorzy raportu - bawarskie muzea traktowały jak swoją własność. 

„Zamiast zwrócić je prawowitym właścicielom, muzea te sprzedały obrazy nawet rodzinom byłych zbrodniarzy hitlerowskich. W latach 1943-1946 grupa amerykańskich historyków sztuki i kuratorów pod nazwą 'Monument men' wytropiła zrabowane działa sztuki i skonfiskowała je” - twierdzi „DW”. 

Według „Süddeutsche Zeitung“ (SZ), Amerykanie wycofując się z Niemiec zostawili w depozycie bawarskiemu rządowi 10 600 nieodrestaurowanych dzieł sztuki przeznaczonych do restytucji. Zadaniem władz Bawarii było odnalezienie ich właścicieli lub ich potomków. 

„A tak się nie stało. Z doniesień monachijskiej SZ wynika, że muzea i instytucje landowe i państwowe 'podzieliły skarb między sobą'. Tak na przykład obraz z kolekcji Göringa zawisł w rządowej rezydencji na Petersbergu w Bonn, z kolei kopia Canaletta z kolekcji Hitlera trafiła do siedziby Niemieckiego Towarzystwa Parlamentarnego w Bonn. Wiele dzieł sztuki zlicytowano, inne zostały zakupione przez potomków nazistów” - utrzymuje „DW”. 

Jak twierdzi rozgłośnia w 1963 roku Henrietta Hoffmann, córka fotografa Adolfa Hitlera kupiła obraz, należący do żydowskiej rodziny. Zapłaciła za niego 300 marek i sprzedała go potem o wiele drożej. Obraz ten, jak podaje SZ, wisi obecnie w katedrze w Xanten (północno-zachodnia Nadrenia Północna-Westfalia). 

Został kupiony za 16 100 marek przez Towarzystwo Budowy Katedry (Domverein). Jest to kopia obrazu Jana van der Haydena zrobiona 300 lat temu. Została zagrabiona w Wiedniu przez nazistów. Mieszkający w Nowym Jorku właściciele na próżno zabiegali o zwrot obrazu. Monachijski dziennik pisze o ok. 3500 podobnych przypadkach tylko w oddziałach Bawarskich Państwowych Kolekcji Malarstwa.

Pod koniec 2015 roku grupa amerykańskich polityków zwróciła się do premiera bawarskiego rządu Horsta Seehofera z apelem o zwrot obrazów, które są w posiadaniu bawarskich muzeów, spadkobiercom ich prawowitych właścicieli.

Ryb, Deutsche Welle

Fot. [antenne.de]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook