Jedynie prawda jest ciekawa


"Baczyński" w kinach

14.03.2013

Najlepszy poeta wśród żołnierzy, najlepszy żołnierz wśród poetów - Krzysztof Kamil Baczyński doczekał się filmu na swój temat. Obraz "Baczyński" w piątek wchodzi do kin.

Główną rolę w obrazie Kordiana Piwowarskiego gra Mateusz Kościukiewicz. To on wcielił się w Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, żołnierza AK, przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Reżyserem jest Kordian Piwowarski, a specjalną piosenkę do filmu nagrali Czesław Mozil i Mela Koteluk.

W obsadzie, oprócz Kościukiewicza, są m.in.: Katarzyna Zawadzka (jako żona Baczyńskiego, Basia), Ewa Telega (matka Krzysztofa), Artur Bachański (Kazimierz Wyka) i Jan Dowjat (Tadeusz Gajcy).

Film opowiada o końcowym okresie życia poety, m.in.: jego ostatnich przed wojną wakacjach, o śmierci jego ojca - pisarza, krytyka i żołnierza Stanisława Baczyńskiego (zm. 27 lipca 1939 r.), o relacjach Krzysztofa z matką, o tym, w jakich okolicznościach Baczyński poznał swoją żonę Barbarę Drapczyńską, o ślubie poety z Barbarą, wreszcie o pracy twórczej Baczyńskiego, jego działalności w Armii Krajowej i o śmierci podczas Powstania Warszawskiego.

Twórcy nazywają ten film "poetycko-biograficznym". W ich intencji ma on być próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Baczyńskiego: jakim był człowiekiem, co w jego życiu znaczyły miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja, co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył, dlaczego zginął tak młodo. "Baczyński" to z jednej strony opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna.

Autor filmu Kordian Piwowarski, który jest synem znanego reżysera Radosława Piwowarskiego, opowiadał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że od początku chciał, by Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zagrał Mateusz Kościukiewicz.

"Pierwszy film z Mateuszem, który widziałem, to była +Matka Teresa od kotów+. Od razu było widać, że Mateusz to ktoś, kto nosi w sobie wielką energię. Podoba mi się, że on nie wylewa z siebie tak po prostu emocji, on je kontroluje, trzyma na wodzy. Tak zresztą wyobrażaliśmy sobie Baczyńskiego - że to był introwertyk, outsider, ktoś, kto nie pasuje do żadnej poetyckiej grupy, kto trzyma się z boku, kto jest bardzo pewny swojej siły i swojego talentu" - mówił Kordian Piwowarski.

Mateusz Kościukiewicz tłumaczył na konferencji, że kreując rolę Baczyńskiego, starał się pokazać go przede wszystkim jako człowieka.

"Skupiłem się bardziej na ludzkich aspektach postaci Baczyńskiego, bliskich także mnie jako młodemu mężczyźnie, starałem się odchodzić od mitu bohaterstwa" - opowiadał aktor.

"Przebijając się przez całą mitologię, heroizm tej postaci, odzierając ją z naleciałości historii, doszedłem do człowieka. I tak próbowałem tego bohatera przedstawić - jako młodego mężczyznę, który zderza się z rzeczywistością klęski, traumy, doświadczenia wojennego" -powiedział.

Jednocześnie Kościukiewicz zaznaczył, że jako aktor stara się "uciekać od pewnych konwencji". "Reżyserzy często chcą mnie obsadzać w roli outsidera, buntownika, romantycznego bohatera. Dla mnie taka konwencja się wyczerpała. Raczej nie wydaje mi się, żebym w takich rolach występował jeszcze" - zapowiedział.

Narrację filmu, w którym fabułę połączono z warstwą dokumentalną, budują także: wiersze poety, wypowiedzi współczesnych młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością (elementem filmu są fragmenty zarejestrowanego slamu poetyckiego, zorganizowanego w 2011 roku, w 90. rocznicę urodzin Baczyńskiego), a także relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali Baczyńskiego osobiście. Wypowiada się m.in. Jadwiga Klichowska, sanitariuszka w czasie Powstania Warszawskiego, która była świadkiem śmierci poety.

Scenariusz filmu napisał Kordian Piwowarski. Za zdjęcia odpowiadał Piotr Niemyjski. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki, a scenografię zaprojektowała Anna Wunderlich. Producentami filmu są Stanisław Szymański i Tadeusz Lampka. Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na wtorkowej konferencji Stanisław Szymański zapowiedział, że do sprzedaży trafi płyta, na której znajdą się recytowane wiersze Baczyńskiego, muzyka Bartosza Chajdeckiego oraz piosenka "Baczyński - Pieśń o szczęściu", nagrana specjalnie do filmu przez Czesława Mozila i Melę Koteluk. Piosenka jest interpretacją fragmentu poematu Baczyńskiego "Szczęśliwe drogi".

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 r. w Warszawie. Od dziecka wychowywany był w tradycji patriotycznej, w kulcie dla bohaterów powstań. Jego dziadek, Zygmunt Baczyński, brał udział w powstaniu styczniowym, ojciec, Stanisław, walczył w Legionach i w powstaniu śląskim.

Baczyński zaczął pisać wiersze już jako uczeń warszawskiego gimnazjum im. Stefana Batorego (pierwszy zachowany, pt. "Wypadek przy pracy", pochodzi z 1936 r.). Od 1940 r. publikował tomiki poezji, używając najczęściej pseudonimu Jan Bugaj. Jego teksty ukazywały się w podziemnych antologiach i czasopismach, m.in. w "Miesięczniku Literackim" i "Dniu Warszawskim".

W czerwcu 1942 r. Baczyński poślubił studentkę polonistyki Barbarę Drapczyńską. Jesienią 1942 r. rozpoczął studia polonistyczne na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego. W 1943 r. wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, zalążka harcerskiego batalionu AK "Zośka", do którego został później przydzielony. Ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy. Działalność bojową rozpoczął w akcjach dywersyjnych. W 1944 r. brał udział w akcji wykolejania pociągu na odcinku Tłuszcz - Urle. W lipcu 1944 r. przeszedł do batalionu "Parasol" (był zastępcą dowódcy plutonów "Zośka" i "Parasol").

Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 r. Miał 23 lata. W Powstaniu Warszawskim, niecały miesiąc później, (1 września 1944 r.) zginęła także żona poety, Barbara, która była wówczas w ciąży.

Do najbardziej znanych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego należą: "Z głową na karabinie", "Elegia o chłopcu polskim", "Poległym". Jeszcze za życia Baczyńskiego ukazały się, wydane konspiracyjnie, cztery tomiki jego poezji. W rękopisach zachowało się około 500 utworów poetyckich, w tym około 20 opowiadań, wierszowany dramat i kilkanaście sporych poematów.

Twórczość Baczyńskiego przekładana była na wiele języków. Krytyk literacki Kazimierz Wyka pisał o niej: "W dorobku tym, w formie dojrzałej artystycznie, wyraziły się przeżycia typowe dla generacji poety: zrozumienie chwili historycznej, połączone z patriotycznym nakazem walki z najeźdźcą oraz tradycją takich walk w przeszłości, przeczucia i obawy katastroficzne wobec zagrożenia całego sensu historii przez faszyzm, a jako równowaga dla tych postaw - widzenie piękna świata i przyrody, liryczna do nich tęsknota".

TK,PAP
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook