Jedynie prawda jest ciekawa


"Auschwitz od A do Z" - wydawnictwo Muzeum Auschwitz

02.01.2014

Zredagowane w sposób encyklopedyczny i bogato ilustrowane kompendium wiedzy o historii niemieckiego obozu Auschwitz ukazało się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Książka „Auschwitz od A do Z”, autorstwa Piotra M. A. Cywińskiego, Jacka Lachendro oraz Piotra Setkiewicza, przedstawia wiedzę o obozie zebraną w ponad 300 artykułach. Ułożone w kolejności alfabetycznej hasła wyjaśniają najistotniejsze zjawiska i wydarzenia z historii obozu" – powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego.

Autorzy publikacji podkreślili we wstępie, że wybrali hasła, które wydały się im najistotniejsze dla dziejów Auschwitz. "Korzystaliśmy też z doświadczenia edukatorów i przewodników Miejsca Pamięci, by ocenić, jakie hasła powinny zostać włączone do tak pomyślanego zbioru" – napisali. Historycy opisali w publikacji zarówno proces Zagłady w komorach gazowych, jak i strukturę oraz funkcjonowanie Auschwitz wraz z podobozami, jego największe komanda, podział administracji SS, najważniejsze budynki i instalacje obozowe, główne zjawiska codziennej egzystencji więźniarskiej. Zamieścili także biogramy niektórych więźniów i esesmanów.

Zdaniem autorów największym wyzwaniem był wybór haseł dotyczących więźniów i ofiar Auschwitz. "W sposób naturalny chciałoby się zamieścić choć krótkie hasło o każdej ofierze i każdym więźniu tego obozu. Nie jest to niestety możliwe. Nie mogąc umieścić w tej publikacji ponad miliona biogramów ofiar Auschwitz, im wszystkim właśnie ją dedykujemy" - podkreślili autorzy.

Hasłom towarzyszy komplementarny względem nich dobór ilustracji. "Dominują archiwalne zdjęcia i dokumenty, a także reprodukcje prac artystycznych, co nadaje całemu wydawnictwu wymiar, który powinien być nie tylko interesujący, ale także przydatny czytelnikowi we własnych poszukiwaniach i rozważaniach nad dziejami Auschwitz" - zaznaczył Sawicki.

Książka ukazała się w polskiej wersji językowej, ale trwają już prace nad angielskim tłumaczeniem. Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas blisko 400 pozycji w nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych. Są to publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w ponad 20 językach.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook