Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Stefczyka w roli św. Mikołaja

19.12.2013

Fundacja Stefczyka opiekuje się ponad 20 domami dziecka w całej Polsce. Dwa razy w roku – z okazji Dnia Dziecka oraz mikołajek – organizuje wizyty w wybranych placówkach. Na spotkaniu pojawia się znany aktor Artur Żmijewski.

Nie inaczej było i tym razem. Za pośrednictwem fundacji aktor pojawił się w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, gdzie przebywa 24 wychowanków. Dzieci mogły porozmawiać z aktorem, zadać wiele pytań, dowiedzieć się o jego doświadczeniu oraz pracy na planie filmowym. 

Artur Żmijewski opowiedział wiele ciekawych historii związanych z pracą w teatrze. Po rozmowie można było otrzymać zdjęcie aktora z autografem. Jak przystało na wizytę mikołajkową, nie zabrakło prezentów dla każdego dziecka.

Współpraca Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych z Fundacją Stefczyka rozpoczęła się w 2010 roku. Wówczas przebywające w Placówce Socjalizacyjnej przy ul. Toruńskiej 272 w Bydgoszczy dzieci mogły po raz pierwszy skorzystać z hojności i dobrego serca darczyńców. 

– Wtedy właśnie wszystko się zaczęło. Odtąd grupa dzieci, nawet po likwidacji placówki i przeprowadzce do mieszkań usamodzielnienia, mogła liczyć na wsparcie – mówi Katarzyna Basińska, koordynator mieszkania usamodzielnienia przy ul. Łomżyńskiej 54/2.

Dzięki pomocy finansowej wychowankowie odwiedzili Gdańsk, byli na wycieczce w Szymbarku, gdzie zobaczyli dom „do góry nogami”, zwiedzili Miasteczko Westernowe „Kansas City” w Rudniku i odwiedzili Grudziądz. Dzięki tej pomocy chłopcy i dziewczęta mają też zapewnione atrakcje w czasie ferii zimowych i wakacji, korzystają z oferty kulturalnej miasta, chodzą regularnie na zajęcia sportowe, które są uzupełnieniem codziennych zajęć wychowania fizycznego, które oferuje szkoła.

– Wiele też zrobiono dla dzieci, wyposażając mieszkanie usamodzielnienia w sprzęt komputerowy i kuchenny oraz meble, które trudno byłoby zakupić – podkreśla Katarzyna Basińska. – 5 grudnia 2013 r. miało zaś miejsce niecodzienne wydarzenie i dla wychowanków było wielkim przeżyciem. Fundacja Stefczyka zorganizowała spotkanie z aktorem panem Arturem Żmijewskim, który przyjechał do Bydgoszczy, aby spotkać się dziećmi, opowiedzieć o swojej pracy i życiu codziennym. A ponieważ spotkanie odbyło się w przeddzień mikołajek, aktor wcielił się też w rolę Świętego Mikołaja i każdego obdarował upominkiem. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci każdego z naszych podopiecznych. Dziękujemy serdecznie naszym opiekunom za wszystko, co dla nas zrobili.

svit

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook