Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Stefczyka w roli św. Mikołaja

19.12.2013

Fundacja Stefczyka opiekuje się ponad 20 domami dziecka w całej Polsce. Dwa razy w roku – z okazji Dnia Dziecka oraz mikołajek – organizuje wizyty w wybranych placówkach. Na spotkaniu pojawia się znany aktor Artur Żmijewski.

Nie inaczej było i tym razem. Za pośrednictwem fundacji aktor pojawił się w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, gdzie przebywa 24 wychowanków. Dzieci mogły porozmawiać z aktorem, zadać wiele pytań, dowiedzieć się o jego doświadczeniu oraz pracy na planie filmowym. 

Artur Żmijewski opowiedział wiele ciekawych historii związanych z pracą w teatrze. Po rozmowie można było otrzymać zdjęcie aktora z autografem. Jak przystało na wizytę mikołajkową, nie zabrakło prezentów dla każdego dziecka.

Współpraca Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych z Fundacją Stefczyka rozpoczęła się w 2010 roku. Wówczas przebywające w Placówce Socjalizacyjnej przy ul. Toruńskiej 272 w Bydgoszczy dzieci mogły po raz pierwszy skorzystać z hojności i dobrego serca darczyńców. 

– Wtedy właśnie wszystko się zaczęło. Odtąd grupa dzieci, nawet po likwidacji placówki i przeprowadzce do mieszkań usamodzielnienia, mogła liczyć na wsparcie – mówi Katarzyna Basińska, koordynator mieszkania usamodzielnienia przy ul. Łomżyńskiej 54/2.

Dzięki pomocy finansowej wychowankowie odwiedzili Gdańsk, byli na wycieczce w Szymbarku, gdzie zobaczyli dom „do góry nogami”, zwiedzili Miasteczko Westernowe „Kansas City” w Rudniku i odwiedzili Grudziądz. Dzięki tej pomocy chłopcy i dziewczęta mają też zapewnione atrakcje w czasie ferii zimowych i wakacji, korzystają z oferty kulturalnej miasta, chodzą regularnie na zajęcia sportowe, które są uzupełnieniem codziennych zajęć wychowania fizycznego, które oferuje szkoła.

– Wiele też zrobiono dla dzieci, wyposażając mieszkanie usamodzielnienia w sprzęt komputerowy i kuchenny oraz meble, które trudno byłoby zakupić – podkreśla Katarzyna Basińska. – 5 grudnia 2013 r. miało zaś miejsce niecodzienne wydarzenie i dla wychowanków było wielkim przeżyciem. Fundacja Stefczyka zorganizowała spotkanie z aktorem panem Arturem Żmijewskim, który przyjechał do Bydgoszczy, aby spotkać się dziećmi, opowiedzieć o swojej pracy i życiu codziennym. A ponieważ spotkanie odbyło się w przeddzień mikołajek, aktor wcielił się też w rolę Świętego Mikołaja i każdego obdarował upominkiem. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci każdego z naszych podopiecznych. Dziękujemy serdecznie naszym opiekunom za wszystko, co dla nas zrobili.

svit

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook