Jedynie prawda jest ciekawa


Archiwa Szymborskiej trafią do Jagiellonki

27.07.2012

Archiwum Wisławy Szymborskiej - zgodnie z testamentem poetki - po wakacjach trafi do Biblioteki Jagiellońskiej jako wieloletni depozyt. Biblioteka ma już w swoich zbiorach 26 kart z rękopisami wierszy poetki oraz kilkanaście tomów korespondencji z gratulacjami po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla.

- Bardzo cieszymy się, że trafi do nas archiwum pani Wisławy Szymborskiej. Od wielu lat, zanim jeszcze otrzymała literacka Nagrodę Nobla, panie z działu rękopisów odwiedzały poetkę. Dzięki ich wizytom część rękopisów została uratowana, bo pani Wisława  niezbyt ceniła notatki i zapisy tych wierszy, które już zostały wydrukowane. Koleżanki przekonywały ją, że wszystko, co wychodzi spod jej pióra jest niezwykle cenne - powiedział dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk.

Poetka już w 1980 r. przekazała Bibliotece Jagiellońskiej swoją korespondencję z poetą Julianem Przybosiem, a w 1997 r. listy gratulacyjne, jakie dostała po wręczeniu Nagrody Nobla, w sumie to 19 tomów korespondencji, z której część ma być dostępna dla badaczy dopiero po 2017 r.

Jak powiedział prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek archiwum zawierające spuściznę poetki będzie własnością Fundacji w depozycie Biblioteki Jagiellońskiej. W testamencie zapisano, że ma to być depozyt co najmniej 10 - letni. Szymborska zastrzegła, że dostęp do niektórych dokumentów będzie wymagał zgody Fundacji.  - Będzie to dotyczyło najprawdopodobniej korespondencji, choć konkretnej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Rękopisy utworów - po ich archiwizacji - będą udostępniane bez przeszkód - powiedział Rusinek. - Archiwum poetki będziemy przekazywali Bibliotece Jagiellońskiej sukcesywnie. Chciałbym, aby znalazło się tam w całości we wrześniu - dodał Rusinek.

Na razie Biblioteka - jak poinformował w piątek "Dziennik Polski" - otrzymała na własność archiwum zawierające m.in. rękopisy i maszynopisy utworów Kornela Filipowicza wieloletniego partnera życiowego poetki oraz wiersze i tłumaczenia tekstów autorstwa Adama Włodka, męża Wisławy Szymborskiej w l. 1948 - 54. To uzupełnienie spuścizny literackiej Włodka i Filipowicza, którą poetka przekazała BJ kilkanaście lat temu.  - Będziemy się starać, by na początku roku pozycje te były już umieszczone w elektronicznym spisie naszych nabytków i były dostępne dla czytelników - powiedział prof. Pietrzyk.

Biblioteka Jagiellońska zgodnie z wolą poetki otrzymała też 50 tys. na konserwację starych rękopisów i druków. Nie zapadała jeszcze decyzja, jakie pozycje zostaną poddane konserwacji.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zgodnie z testamentem poetki w Krakowie powołana została fundacja, która ma się zająć jej spuścizną literacką, archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek. Zadaniem fundacji będzie też utworzenie nagród literackich - ich kształt nie został przez poetkę sprecyzowany.

Fundacja dysponuje środkami zgromadzonymi na kontach poetki, czyli kwotą ok. 3,5 mln zł. Jej majątek poza gotówką stanową też majątkowe prawa autorskie do wszystkich utworów Wisławy Szymborskiej (a więc wpływy z kolejnych wydań wierszy) i prawo do mieszkania poetki.

pap/ansa

[fot. wikipedia]Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook