Jedynie prawda jest ciekawa

Aplikacja GPS "Śladami wielkich kompozytorów"

21.04.2016

Chopin, Grieg, Tellefsen, Lutosławski i Nordheim - to kompozytorzy, śladem których będzie można podążać dzięki aplikacji mobilnej "Śladami wielkich kompozytorów".

Program jest oferowany na telefony z systemami operacyjnym Android, iOS oraz Windows Phone.

Aplikacja powstała w ramach trwającego trzy lata projektu "Pomiędzy narodową tożsamością a wspólnota kultur: od Chopina i Tellefsena do XXI wieku" koordynowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Jest przewodnikiem prowadzącym przez miejsca najważniejsze dla polskich i norweskich kompozytorów: Thomasa Tellefsena, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Edvarda Griega i Arne Nordheima. Jak podkreślono na środowej konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, program "umożliwia odbycie podróży odkrywającej związki polskiej i norweskiej kultury muzycznej".

"Aplikacja GPS jest skierowana do młodszych odbiorców - pokolenia internetowego, które wiedzę czerpie przede wszystkim za pośrednictwem urządzeń mobilnych" - podkreśliła radca ministra w ambasadzie Norwegii Anne Grete Riise. "Mam nadzieję, że także moje dzieci, które tak wiele czasu spędzają zgarbione nad ekranami rozmaitych urządzeń będą mogły wytworzyć sobie większe zainteresowanie kompozytorami" - dodała. Jak oceniła, "to wspaniałe przedsięwzięcie z wielkim celem, by zwiększyć naszą wiedzę o największych kompozytorach".

"Śladami wielkich kompozytorów" oferuje - mówił dyrektor NIFC Artur Szklener - pięć osobnych przewodników, zawiera biogramy 350 osób oraz opisy 370 miejsc związanych z artystami”. "Stanowi też "kompendium wiedzy o osobach i otoczeniu, które ukształtowało i wpłynęło na osobowość twórczą tych wielkich kompozytorów" - dodał.

Użytkownicy aplikacji mogą przeglądać miejsca związane z kompozytorami według mapy, planować trasy spacerów pieszych - "miejskich" - oraz regionalnych, czyli rozpiętych na większych odległościach. Autorsko opracowane trasy są opatrzone opisami, dzięki czemu można dowiedzieć się, dlaczego zostały zaplanowane w dany sposób.

Aplikacja będzie informowała turystów powiadomieniem - jeśli wybiorą taką opcję - kiedy znajdą się w pobliżu miejsc związanych z danym kompozytorem. Użytkownicy będą mogli sami określić promień dostępności obiektów, który jest dla nich komfortowy.

Program będzie funkcjonował zarówno online, jak i offline - jego użytkownicy będą mogli zapisać dane na urządzeniach, by móc z nich skorzystać w przypadku braku dostępu do internetu. Na urządzeniach mobilnych będzie można także wysłuchać fragmentów utworów zaproponowanych przez projektantów udogodnienia.

Program będzie dostępny w trzech wersjach językowych - po polsku, angielsku i norwesku. Osoby, które nie posiadają urządzeń mobilnych, będą mogły zapoznać się z aplikacją dzięki stronie internetowej.

W ramach projektu - prowadzonego wraz z czterema norweskimi partnerami: Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim, Muzeum Ringve, Związkiem Polaków we Fredrikstad oraz Norweskim Centrum Muzyki Tradycyjnej i Tańca - zrealizowano także m.in. 10. Festiwal "Chopin i jego Europa", wystawę czasową w Muzeum Fryderka Chopina "Niepokój i poszukiwanie. Polscy i norwescy twórcy czasów przełomów".

Wśród tych realizacji były także warsztaty muzyczne dla dzieci polskich i norweskich we Fredrikstad oraz cztery międzynarodowe konferencje muzykologiczne, którym towarzyszyła publikacja pokonferencyjnej książki. Dzięki projektowi wydano także dysertację doktorską Ingrid Loe Dalaker poświęconą uczniowi Chopina ("Thomas Tellefsen we francuskiej i norweskiej kulturze muzycznej").

Zorganizowano także szereg koncertów, w Polsce zagrała np. Trondheim Symfonieorkester oraz jazzmani Arild Andersen oraz Olavi Louhivouri, którzy z Tomaszem Stańką improwizowali do listów Chopina w interpretacji Andrzeja Chyry.

NIFC w poprzednich latach wypuścił multimedialne przewodniki po miejscach związanych z Witoldem Lutosławskim i Oskarem Kolbergiem oraz aplikację "Chopin Competition" umożliwiającą dostęp do bogatych zasobów związanych z Konkursem Chopinowskim.

[fot. Chopin2010.pl]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook