Jedynie prawda jest ciekawa


Aplikacja GPS "Śladami wielkich kompozytorów"

21.04.2016

Chopin, Grieg, Tellefsen, Lutosławski i Nordheim - to kompozytorzy, śladem których będzie można podążać dzięki aplikacji mobilnej "Śladami wielkich kompozytorów".

Program jest oferowany na telefony z systemami operacyjnym Android, iOS oraz Windows Phone.

Aplikacja powstała w ramach trwającego trzy lata projektu "Pomiędzy narodową tożsamością a wspólnota kultur: od Chopina i Tellefsena do XXI wieku" koordynowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Jest przewodnikiem prowadzącym przez miejsca najważniejsze dla polskich i norweskich kompozytorów: Thomasa Tellefsena, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Edvarda Griega i Arne Nordheima. Jak podkreślono na środowej konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, program "umożliwia odbycie podróży odkrywającej związki polskiej i norweskiej kultury muzycznej".

"Aplikacja GPS jest skierowana do młodszych odbiorców - pokolenia internetowego, które wiedzę czerpie przede wszystkim za pośrednictwem urządzeń mobilnych" - podkreśliła radca ministra w ambasadzie Norwegii Anne Grete Riise. "Mam nadzieję, że także moje dzieci, które tak wiele czasu spędzają zgarbione nad ekranami rozmaitych urządzeń będą mogły wytworzyć sobie większe zainteresowanie kompozytorami" - dodała. Jak oceniła, "to wspaniałe przedsięwzięcie z wielkim celem, by zwiększyć naszą wiedzę o największych kompozytorach".

"Śladami wielkich kompozytorów" oferuje - mówił dyrektor NIFC Artur Szklener - pięć osobnych przewodników, zawiera biogramy 350 osób oraz opisy 370 miejsc związanych z artystami”. "Stanowi też "kompendium wiedzy o osobach i otoczeniu, które ukształtowało i wpłynęło na osobowość twórczą tych wielkich kompozytorów" - dodał.

Użytkownicy aplikacji mogą przeglądać miejsca związane z kompozytorami według mapy, planować trasy spacerów pieszych - "miejskich" - oraz regionalnych, czyli rozpiętych na większych odległościach. Autorsko opracowane trasy są opatrzone opisami, dzięki czemu można dowiedzieć się, dlaczego zostały zaplanowane w dany sposób.

Aplikacja będzie informowała turystów powiadomieniem - jeśli wybiorą taką opcję - kiedy znajdą się w pobliżu miejsc związanych z danym kompozytorem. Użytkownicy będą mogli sami określić promień dostępności obiektów, który jest dla nich komfortowy.

Program będzie funkcjonował zarówno online, jak i offline - jego użytkownicy będą mogli zapisać dane na urządzeniach, by móc z nich skorzystać w przypadku braku dostępu do internetu. Na urządzeniach mobilnych będzie można także wysłuchać fragmentów utworów zaproponowanych przez projektantów udogodnienia.

Program będzie dostępny w trzech wersjach językowych - po polsku, angielsku i norwesku. Osoby, które nie posiadają urządzeń mobilnych, będą mogły zapoznać się z aplikacją dzięki stronie internetowej.

W ramach projektu - prowadzonego wraz z czterema norweskimi partnerami: Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim, Muzeum Ringve, Związkiem Polaków we Fredrikstad oraz Norweskim Centrum Muzyki Tradycyjnej i Tańca - zrealizowano także m.in. 10. Festiwal "Chopin i jego Europa", wystawę czasową w Muzeum Fryderka Chopina "Niepokój i poszukiwanie. Polscy i norwescy twórcy czasów przełomów".

Wśród tych realizacji były także warsztaty muzyczne dla dzieci polskich i norweskich we Fredrikstad oraz cztery międzynarodowe konferencje muzykologiczne, którym towarzyszyła publikacja pokonferencyjnej książki. Dzięki projektowi wydano także dysertację doktorską Ingrid Loe Dalaker poświęconą uczniowi Chopina ("Thomas Tellefsen we francuskiej i norweskiej kulturze muzycznej").

Zorganizowano także szereg koncertów, w Polsce zagrała np. Trondheim Symfonieorkester oraz jazzmani Arild Andersen oraz Olavi Louhivouri, którzy z Tomaszem Stańką improwizowali do listów Chopina w interpretacji Andrzeja Chyry.

NIFC w poprzednich latach wypuścił multimedialne przewodniki po miejscach związanych z Witoldem Lutosławskim i Oskarem Kolbergiem oraz aplikację "Chopin Competition" umożliwiającą dostęp do bogatych zasobów związanych z Konkursem Chopinowskim.

[fot. Chopin2010.pl]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook