Jedynie prawda jest ciekawa


"Anna Bolena" w łódzkim Teatrze Wielkim

02.04.2013

Opera "Anna Bolena" Gaetano Donizettiego, którą poprowadzi 6 kwietnia włoski dyrygent Eraldo Salmieri, będzie pierwszym spektaklem Teatru Wielkiego w Łodzi po trwającym ponad rok remoncie i modernizacji obiektu. Odświeżono foyer opery, powstała niewielka scena kameralna.

W gmachu opery powstała mała scena kameralna, która została wybudowana w dotychczasowym holu szatniowym na parterze budynku. Ma ona służyć celom edukacyjnym, recitalom, spotkaniom z widzami. W przyszłości - według zapowiedzi dyrekcji teatru - ma tam powstać także większa scena kameralna umożliwiająca wystawianie małych form operowych. Wokół sceny mają być organizowane cykliczne wystawy m.in. studentów i wykładowców łódzkiej ASP.

W placówce przeprowadzono prace sztukatorskie i malarskie, odświeżone zostało foyer opery, powstały nowe oszklone ciągi komunikacyjne, nowoczesne toalety, których liczba się zwiększyła. Przebudowano i rozbudowano budynki techniczne opery. Powstał także nowy budynek o pow. 2 tys. mkw., stojący w pobliżu głównej siedziby teatru. Znajdują się w nim magazyny dekoracji i kostiumów, ślusarnia oraz pracownie: krawiecka, modelatornia, scenograficzna czy szewska.

Zmodernizowano także salę widowiskową opery, co ma poprawić akustykę. Powstały nowe ciągi komunikacyjne na widowni wyłożone drewnem egzotycznym, położona została także dźwiękochłonna wykładzina. Dyrekcja teatru planuje także zamówić na nowy sezon artystyczną kurtynę główną.

W teatrze wymieniono instalację elektryczną, zainstalowano system inteligentnego sterowania obiektem, pełną klimatyzację pomieszczeń, przystosowano obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Na frontonie opery pojawić się mają telebimy, na których śledzić będzie można transmisję przedstawień.

W ramach modernizacji wymieniono także elementy techniki sceny głównej, które przez niemal pół wieku zestarzały się i zużyły. Opera zyskała nowe, ciche mechanizmy napędów zapadni i wózków scenicznych, wymieniona została mechanika urządzeń na górze sceny i pod nią. Ma to nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także stworzyć nowe, bogatsze możliwości inscenizacyjne.

Remont łódzkiej opery trwał od stycznia ubiegłego roku. Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Wielkiego Wojciech Nowicki, trwają jeszcze odbiory prac i rozliczanie projektu. Szef opery, że w najbliższych latach uda się wykonać remont frontonu budynku. Niewykluczone, że teatr będzie się starał o środki z UE na lata 2014-20 lub z NFOŚiGW. W planach jest także nowe zagospodarowanie placu Dąbrowskiego przed siedzibą opery.

Na czas modernizacji zespoły artystyczne Teatru Wielkiego występowały gościnnie na innych scenach, głównie w Teatrze im. Jaracza. Na otwarcie po modernizacji teatr przygotował premierę opery Gaetano Donizettiego "Anna Bolena". Jej libretto przedstawia dramat ostatnich wydarzeń z życia Anny Boleyn, królowej Anglii, drugiej żony Henryka VIII.

W sobotę orkiestrę poprowadzi włoski dyrygent Eraldo Salmieri, reżyserem opery jest Janina Niesobska, scenografię przygotował Waldemar Zawodziński a kostiumy Maria Balcerek. W obsadzie znaleźli się m.in. Joanna Woś, Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Bogdan Kurowski, Patryk Rymanowski, Sylwia Krzysiek, Piotr Halicki, Krzysztof Marciniak oraz Sang Jun Lee.

Łódzki Teatr Wielki zaplanował jeszcze w tym sezonie m.in. premiery nowych wersji scenicznych "Traviaty" Giuseppe Verdiego, "Tosci" i "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego.

Remont początkowo miał kosztować 59 mln zł. Ostatecznie koszt modernizacji nie przekroczył 47 mln zł, z czego 31,5 mln zł pochodziło z UE, a 14,5 mln z budżetu samorządu województwa.

PAP, lz

[fot: wikipedia] 

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook