Jedynie prawda jest ciekawa


"Anna Bolena" w łódzkim Teatrze Wielkim

02.04.2013

Opera "Anna Bolena" Gaetano Donizettiego, którą poprowadzi 6 kwietnia włoski dyrygent Eraldo Salmieri, będzie pierwszym spektaklem Teatru Wielkiego w Łodzi po trwającym ponad rok remoncie i modernizacji obiektu. Odświeżono foyer opery, powstała niewielka scena kameralna.

W gmachu opery powstała mała scena kameralna, która została wybudowana w dotychczasowym holu szatniowym na parterze budynku. Ma ona służyć celom edukacyjnym, recitalom, spotkaniom z widzami. W przyszłości - według zapowiedzi dyrekcji teatru - ma tam powstać także większa scena kameralna umożliwiająca wystawianie małych form operowych. Wokół sceny mają być organizowane cykliczne wystawy m.in. studentów i wykładowców łódzkiej ASP.

W placówce przeprowadzono prace sztukatorskie i malarskie, odświeżone zostało foyer opery, powstały nowe oszklone ciągi komunikacyjne, nowoczesne toalety, których liczba się zwiększyła. Przebudowano i rozbudowano budynki techniczne opery. Powstał także nowy budynek o pow. 2 tys. mkw., stojący w pobliżu głównej siedziby teatru. Znajdują się w nim magazyny dekoracji i kostiumów, ślusarnia oraz pracownie: krawiecka, modelatornia, scenograficzna czy szewska.

Zmodernizowano także salę widowiskową opery, co ma poprawić akustykę. Powstały nowe ciągi komunikacyjne na widowni wyłożone drewnem egzotycznym, położona została także dźwiękochłonna wykładzina. Dyrekcja teatru planuje także zamówić na nowy sezon artystyczną kurtynę główną.

W teatrze wymieniono instalację elektryczną, zainstalowano system inteligentnego sterowania obiektem, pełną klimatyzację pomieszczeń, przystosowano obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Na frontonie opery pojawić się mają telebimy, na których śledzić będzie można transmisję przedstawień.

W ramach modernizacji wymieniono także elementy techniki sceny głównej, które przez niemal pół wieku zestarzały się i zużyły. Opera zyskała nowe, ciche mechanizmy napędów zapadni i wózków scenicznych, wymieniona została mechanika urządzeń na górze sceny i pod nią. Ma to nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także stworzyć nowe, bogatsze możliwości inscenizacyjne.

Remont łódzkiej opery trwał od stycznia ubiegłego roku. Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Wielkiego Wojciech Nowicki, trwają jeszcze odbiory prac i rozliczanie projektu. Szef opery, że w najbliższych latach uda się wykonać remont frontonu budynku. Niewykluczone, że teatr będzie się starał o środki z UE na lata 2014-20 lub z NFOŚiGW. W planach jest także nowe zagospodarowanie placu Dąbrowskiego przed siedzibą opery.

Na czas modernizacji zespoły artystyczne Teatru Wielkiego występowały gościnnie na innych scenach, głównie w Teatrze im. Jaracza. Na otwarcie po modernizacji teatr przygotował premierę opery Gaetano Donizettiego "Anna Bolena". Jej libretto przedstawia dramat ostatnich wydarzeń z życia Anny Boleyn, królowej Anglii, drugiej żony Henryka VIII.

W sobotę orkiestrę poprowadzi włoski dyrygent Eraldo Salmieri, reżyserem opery jest Janina Niesobska, scenografię przygotował Waldemar Zawodziński a kostiumy Maria Balcerek. W obsadzie znaleźli się m.in. Joanna Woś, Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Bogdan Kurowski, Patryk Rymanowski, Sylwia Krzysiek, Piotr Halicki, Krzysztof Marciniak oraz Sang Jun Lee.

Łódzki Teatr Wielki zaplanował jeszcze w tym sezonie m.in. premiery nowych wersji scenicznych "Traviaty" Giuseppe Verdiego, "Tosci" i "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego.

Remont początkowo miał kosztować 59 mln zł. Ostatecznie koszt modernizacji nie przekroczył 47 mln zł, z czego 31,5 mln zł pochodziło z UE, a 14,5 mln z budżetu samorządu województwa.

PAP, lz

[fot: wikipedia] 

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook