Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykański film o ks. Popiełuszce

17.01.2013

"Jerzy Popiełuszko. Posłaniec Prawdy" - taki tytuł będzie nosił amerykański film dokumentalny o błogosławionym kapłanie z Żoliborza. "Nasz Dziennik" przeprowadził ciekawy wywiad ze scenarzystą filmu.

"Pracę nad „Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy” zaczęliśmy 19 października 2011 r., w rocznicę śmierci księdza Jerzego i dokładnie rok później ją zakończyliśmy. Wkrótce oczekujemy premiery" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Paul G. Hensler, scenarzysta dokumentu. 

I opowiadał o swoich motywacjach, które skłoniły go do zrobienia filmu o tej postaci: "A ksiądz Jerzy? On mówił i nauczał, jak mówić prawdę. Nie tworzył fikcji. Ksiądz Jerzy wspierał Polaków. Przypominał, że są ważni, a Polska jest krajem z piękną historią, to kraj wiary, tradycji, szczerości i ludzi ciężkiej pracy, to kraj katolickich wartości" - mówił Hensler.

"Chciałbym, by wszyscy dowiedzieli się, jakim gigantem ducha był ks. Jerzy. Niestety, wiele osób spoza Polski zna bardzo pobieżnie jego działalność, coś tam słyszeli o jego męczeńskiej śmierci, i to wszytko. Mam nadzieję, że film zmieni postrzeganie wielkich wydarzeń, że upadek komunizmu nie zaczął się od upadku muru berlińskiego, nie zaczął się w Czechosłowacji czy w Moskwie. On zaczął się w kościele na warszawskim Żoliborzu, gdzie miliony Polaków opłakujących śmierć ks. Jerzego Popiełuszki jednoczyła wspólna myśl: <>" - kończy scenarzysta.

Film pt. "Posłaniec Prawdy" ma ukazać się jeszcze w tym roku.

Cała rozmowa ze scenarzystą dokumentu do przeczytania w "Naszym Dzienniku".

ll

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook