Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie nagrodzili książkę z raportami Pileckiego

09.02.2013

Stowarzyszenie amerykańskich wydawców Association of American Publishers (AAP) nagrodziło książkę "The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery" z raportami rotmistrza Witolda Pileckiego. Została uhonorowana w kategorii biografie i autobiografie.

"Jesteśmy przejęci i zaszczyceni tym, że książka znalazła uznanie AAP. Nagroda jest dla nas bardzo ważna i pozwoli na spopularyzowanie historii Pileckiego w Stanach Zjednoczonych" - powiedziała PAP Terry Tegnazian, współzałożycielka wydawnictwa Aquila Polonica, które opublikowało książkę.

Publikacja jest angielskim wydaniem książki "Ochotnik do Auschwitz" zawierającej raporty Pileckiego z trzyletniego pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Przetłumaczony przez Jarka Garlińskiego tom ukazał się w USA w kwietniu minionego roku.

Aquila Polonica z Los Angeles specjalizuje się w literaturze o losach Polaków podczas II wojny światowej. Tegnazian zapowiedziała, że kolejną pozycją w jej oficynie wydawniczej będzie książka autorstwa gen. Stefana Bałuka poświęcona generałowi Władysławowi Sikorskiemu, "Sikorski: No Simple Soldier. A Visual History of World War II's Unsung Allied Leader".

AAP zrzesza 200 przedstawicieli branży wydawniczej w USA. Stowarzyszenie nagrodziło również książki w szeregu innych kategorii, obejmujących: nauki społeczne, humanistyczne, ścisłe, sztukę oraz biznes i finanse.

Witold Pilecki (1901-1948) celowo dał się aresztować, aby w Auschwitz organizować ruch oporu i gromadzić informacje o zbrodniach niemieckich. Uciekł z obozu w 1943 roku, walczył w powstaniu warszawskim oraz w 2. Korpusie Polskim we Włoszech. Po powrocie do Polski został w 1947 roku aresztowany i oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo. Został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie i stracony w 1948 roku.

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook