Jedynie prawda jest ciekawa


ABC Mrożka w "wSieci"

26.08.2013

Sławomir Mrożek na trwałe wszedł do historii polskiej dramaturgii. Był geniuszem lubianym, ale nie poważanym. Tygodnik "wSieci" prezentuje "Alfabet Mrożka".

- Jeszcze w latach 90., kiedy chodziłam do szkoły, należał do tych nielicznych autorów, których czytało się chętnie. Oczywiście jeśli ktoś w ogóle cokolwiek czytał. Lubiliśmy go, bo był zwięzły, ironiczny i autoironiczny, zabawny i kompletnie pozbawiony pompatyczności. Tropiciel absurdów. Bawiły nas jego rysunki. Wiele lat później miałam okazję kilka razy przeprowadzać z nim wywiady. Podczas ostatniego spotkania, w 2009 r. w Nicei, choć był schorowany, zmęczony, choć na Zachodzie już od dawna nie wystawiano jego dramatów, promieniał. „Czuję się człowiekiem spełnionym” – usłyszałam od niego…

- pisze w tygodniku "wSieci" Magdalena Miecznica.

A jak absurd. Mrożek dramatopisarz od końca lat 50. zasłynął jako surrealista i twórca teatru absurdu. Nurt ten święcił wówczas triumfy na Zachodzie. W 2000 r. Mrożek tak wróci do tej sprawy: „Była jednak różnica, nie w metodzie, ale w intencji, między zachodnim a naszym teatrem absurdu. Zachodni wychodził z założenia, że życie jest absurdalne (patrz: egzystencjalizm), a my, że ustrój, który nami rządzi, jest absurdalny i gdyby nie on, nasze życie miałoby sens. […] Dziś nie ma już ustroju i jeśli gaśnie światło albo spóźnia się pociąg, to nie ma w tym żadnej metafizyki. Przerwa w dostawie prądu nie jest żadną metaforą, a pociąg, który się spóźnia – żadną polityczną aluzją. I nie ma żadnego absurdu, bywa tylko nieudolność, głupota, zła wola, niedostatki infrastruktury albo po prostu przypadek. Nie opiszę więc »polskiego absurdu«, gdyż uważam, że nie ma takiego. Nie wierzę, że teraz jesteśmy »Absurdem Narodów«, jak kiedyś byliśmy »Chrystusem Narodów«, »Sumieniem Europy« i »Przedmurzem Chrześcijaństwa«. Nie bądźmy megalomanami, tym razem w negatywie, jeśli w pozytywie się nie da”. B jak „Baltazar”. Autobiografia Mrożka napisana po udarze mózgu przebytym w 2002 r. Udar spowodował afazję, czyli (na szczęście czasową) utratę umiejętności posługiwania się językiem. Pisanie książki miało cel terapeutyczny. B jak Borzęcin. Wieś w województwie krakowskim, w której urodził się Mrożek. Pochodzenie z chłopów miało wpływ na jego twórczość. W 2009 r. Tak o tym mówił w jednym z wywiadów: „Ja nie kocham prostego człowieka, jak to się mówi, przy czym takie mówienie zakłada spojrzenie z góry. Nie kocham – bo go znam. Myślę zresztą, że dlatego ludzie lubili mnie czytać. Bo ich znałem. Ja pochodzę z małej wsi”. 

C jak Chiavari. Miejscowość na włoskiej Riwierze, gdzie Mrożek zamieszkał ze swoją pierwszą żoną Marią Obrembą po wyjeździe z Polski w 1963 r.

D jak „Dzienniki”. Mrożek zdecydował się wydać swoje dzienniki w 2009 r., przyznając przy tym, że nie były pisane do wydania. Zapytany, dlaczego je w takim razie wydaje, wyjaśnił: „Nie ma w tym żadnej tajemnicy. Dla pieniędzy”. Niedawno ukazał się ich trzeci i ostatni tom. Liczne fragmenty pokazały nieznane dotąd oblicze Mrożka – człowieka podatnego na depresję, cierpiącego na alkoholizm, chorobliwie autokrytycznego, narzekającego na ludzi, świat, kobiety etc. Był to szok dla czytelników przyzwyczajonych do jego doskonale skomponowanych, eleganckich, powściągliwych satyr społecznych.

E jak „Emigranci”. Jedna z najważniejszych sztuk Mrożka (1974) o dwóch Polakach – prostaku i inteligencie, przebywających na emigracji zarobkowej. To także wspaniała rozprawa o losie emigranta i relacji Polska–Zachód.

Kolejne litery alfabetu w najnowszym tygodniku "wSieci".

Slaw

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook