Jedynie prawda jest ciekawa


ABC Mrożka w "wSieci"

26.08.2013

Sławomir Mrożek na trwałe wszedł do historii polskiej dramaturgii. Był geniuszem lubianym, ale nie poważanym. Tygodnik "wSieci" prezentuje "Alfabet Mrożka".

- Jeszcze w latach 90., kiedy chodziłam do szkoły, należał do tych nielicznych autorów, których czytało się chętnie. Oczywiście jeśli ktoś w ogóle cokolwiek czytał. Lubiliśmy go, bo był zwięzły, ironiczny i autoironiczny, zabawny i kompletnie pozbawiony pompatyczności. Tropiciel absurdów. Bawiły nas jego rysunki. Wiele lat później miałam okazję kilka razy przeprowadzać z nim wywiady. Podczas ostatniego spotkania, w 2009 r. w Nicei, choć był schorowany, zmęczony, choć na Zachodzie już od dawna nie wystawiano jego dramatów, promieniał. „Czuję się człowiekiem spełnionym” – usłyszałam od niego…

- pisze w tygodniku "wSieci" Magdalena Miecznica.

A jak absurd. Mrożek dramatopisarz od końca lat 50. zasłynął jako surrealista i twórca teatru absurdu. Nurt ten święcił wówczas triumfy na Zachodzie. W 2000 r. Mrożek tak wróci do tej sprawy: „Była jednak różnica, nie w metodzie, ale w intencji, między zachodnim a naszym teatrem absurdu. Zachodni wychodził z założenia, że życie jest absurdalne (patrz: egzystencjalizm), a my, że ustrój, który nami rządzi, jest absurdalny i gdyby nie on, nasze życie miałoby sens. […] Dziś nie ma już ustroju i jeśli gaśnie światło albo spóźnia się pociąg, to nie ma w tym żadnej metafizyki. Przerwa w dostawie prądu nie jest żadną metaforą, a pociąg, który się spóźnia – żadną polityczną aluzją. I nie ma żadnego absurdu, bywa tylko nieudolność, głupota, zła wola, niedostatki infrastruktury albo po prostu przypadek. Nie opiszę więc »polskiego absurdu«, gdyż uważam, że nie ma takiego. Nie wierzę, że teraz jesteśmy »Absurdem Narodów«, jak kiedyś byliśmy »Chrystusem Narodów«, »Sumieniem Europy« i »Przedmurzem Chrześcijaństwa«. Nie bądźmy megalomanami, tym razem w negatywie, jeśli w pozytywie się nie da”. B jak „Baltazar”. Autobiografia Mrożka napisana po udarze mózgu przebytym w 2002 r. Udar spowodował afazję, czyli (na szczęście czasową) utratę umiejętności posługiwania się językiem. Pisanie książki miało cel terapeutyczny. B jak Borzęcin. Wieś w województwie krakowskim, w której urodził się Mrożek. Pochodzenie z chłopów miało wpływ na jego twórczość. W 2009 r. Tak o tym mówił w jednym z wywiadów: „Ja nie kocham prostego człowieka, jak to się mówi, przy czym takie mówienie zakłada spojrzenie z góry. Nie kocham – bo go znam. Myślę zresztą, że dlatego ludzie lubili mnie czytać. Bo ich znałem. Ja pochodzę z małej wsi”. 

C jak Chiavari. Miejscowość na włoskiej Riwierze, gdzie Mrożek zamieszkał ze swoją pierwszą żoną Marią Obrembą po wyjeździe z Polski w 1963 r.

D jak „Dzienniki”. Mrożek zdecydował się wydać swoje dzienniki w 2009 r., przyznając przy tym, że nie były pisane do wydania. Zapytany, dlaczego je w takim razie wydaje, wyjaśnił: „Nie ma w tym żadnej tajemnicy. Dla pieniędzy”. Niedawno ukazał się ich trzeci i ostatni tom. Liczne fragmenty pokazały nieznane dotąd oblicze Mrożka – człowieka podatnego na depresję, cierpiącego na alkoholizm, chorobliwie autokrytycznego, narzekającego na ludzi, świat, kobiety etc. Był to szok dla czytelników przyzwyczajonych do jego doskonale skomponowanych, eleganckich, powściągliwych satyr społecznych.

E jak „Emigranci”. Jedna z najważniejszych sztuk Mrożka (1974) o dwóch Polakach – prostaku i inteligencie, przebywających na emigracji zarobkowej. To także wspaniała rozprawa o losie emigranta i relacji Polska–Zachód.

Kolejne litery alfabetu w najnowszym tygodniku "wSieci".

Slaw

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook