Jedynie prawda jest ciekawa


85 urodziny Radia Katowice

02.12.2012

Polskie Radio Katowice - jedna z najstarszych rozgłośni w Polsce - świętuje 85-lecie istnienia. We wtorkowych uroczystościach weźmie udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Dziś Mszę św. w intencji radia odprawił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

"Radio pozostaje niewątpliwie ważnym środkiem formowania człowieka - poprzez rzetelną informację, ciekawą publicystykę, dobre programy religijne i czas mądrej, godziwej rozrywki" - powiedział metropolita.

Nawiązując do genezy słowa "radio" (z łacińskiego radius - promień), arcybiskup mówił, że "radio - szczególnie takie, które pragnie pełnić misję społeczną i kulturotwórczą - staje się środkiem promieniowania prawdy, wzajemnego szacunku i pokoju".

Hierarcha podkreślił, że dziś środki społecznego przekazu, w tym radio, wpływają nie tylko na to, jak ludzie myślą, ale także o czym myślą.

"Można mieć nadzieję, że ten wielki, zbiorowy, trwający już od 85 lat wysiłek wszystkich współtworzących Radio Katowice przełoży się na obfite dobro poszczególnych mieszkańców i całej społeczności naszej śląskiej ojcowizny" - powiedział abp Skworc, wyrażając nadzieję, że rozgłośnia pozostanie radiem misyjnym. "Niech cieszy się naszym poparciem także poprzez radiowy abonament" - zaznaczył.

W niedzielę katowicka rozgłośnia została otwarta dla zwiedzających, w ramach Dnia Drzwi Szeroko Otwartych. Zaplanowano zwiedzanie budynku radia i spotkania z dziennikarzami - twórcami popularnych audycji.

Stacja Polskiego Radia w Katowicach zaczęła nadawać 4 grudnia 1927 r., jako czwarta rozgłośnia wkraju. Jej sygnałem stały się dźwięki uderzenia młotkiem w kowadło - to właśnie one były pierwszymi, jakie znalazły się na antenie 85 lat temu. Potem nadano transmisję mszy z kościoła katedralnego.

Pierwszy budynek rozgłośni znajdował się na przedmieściach Katowic. Nowy modernistyczny gmach,  w którym radio mieści się do dziś, został oddany do użytku w sierpniu 1937 roku. Zastosowano w nim m.in. nowatorskie jak na ówczesne czasy rozwiązanie polegające na odizolowaniu studia od konstrukcji budynku.

Obecnie Polskie Radio Katowice to jedna z największych rozgłośni w kraju. Jej audycje przez całą dobę odbiera kilka milionów słuchaczy. 

Rocznicowe obchody rozpoczęły się kilka tygodni temu. Przed siedzibą rozgłośni odsłonięto ławeczkę-pomnik jej patrona Stanisława Ligonia - śląskiego pisarza, artysty i byłego dyrektora radia, autora popularnych przed wojną audycji: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela".

W ramach obchodów jubileuszu rozświetlono też historyczny napis "Polskie Radio Katowice", który po raz pierwszy pojawił się na elewacji gmachu 19 października 1937 r. Przetrwał tam tylko dwa lata; został zniszczony po wejściu wojsk hitlerowskich do Katowic na początku września 1939 r.

Lata II wojny światowej to okres przerwy w pracy radia. Powróciło na antenę 6 marca 1945 roku. Od tego momentu działa nieprzerwanie. Powstały w nim tak popularne programy jak "Śląska Fala", "Radiowa Czelodka" oraz konkursy: ortograficzny - Ogólnopolskie Dyktando i gwarowy "Po naszymu, czyli po śląsku".

Zwieńczeniem rocznicowych obchodów będzie 7 grudnia otwarcie poświęconej radiu wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach.

PAP/kop
[fot. PR]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook