Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

63 tys. dzieł wciąż poszukiwanych

07.05.2015

„Madonna” Cranacha czy „Portret młodzieńca” Rafaela to najważniejsze dzieła sztuki utracone w wyniku II wojny światowej, które wciąż są poszukiwane. W sumie państwo polskie poszukuje blisko 63 tys. dzieł sztuki.

70 lat po wojnie wciąż poszukujemy dzieł sztuki zagrabionych, wywiezionych.

- Procent odnajdywanych strat wojennych jest bardzo niewielki w stosunku do liczby poszukiwanych dzieł sztuki. Niemniej, w każdym takim przypadku niezwłocznie podejmujemy działania mające na celu odzyskanie obiektu. (…)Dzięki temu w ostatnich latach do kraju powróciło 30 zabytków. Obecnie prowadzimy 56 postępowań w ośmiu krajach – wyjaśnia Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych w MKiDN.

Jak dodaje szefowa MKiDN, wydział regularnie monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki.

- Bardzo często informacje o odnalezieniu straty wojennej pochodzą też od muzealników, konserwatorów, kolekcjonerów i pasjonatów, którzy wykonując swoją pracę lub realizując pasję natrafiają na poszukiwane zabytki. Do nas należy również prowadzenie postępowań restytucyjnych. W pierwszym etapie kluczowe jest zgromadzenie materiałów dokumentujących pochodzenie obiektu oraz okoliczności jego utraty. Jednocześnie należy potwierdzić tożsamość zabytku – podkreśla urzędniczka.

Wyliczyła ona także, ostatnio odzyskane dzieła wśród których znalazła się „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego.

- W ostatnich latach powraca coraz więcej dzieł sztuki. Nie sposób wymienić wszystkich. Jedną z najgłośniejszych spraw było odzyskanie w 2011 r. „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego. Niedługo potem mieliśmy przyjemność ponownie włączyć do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie „Murzynkę” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, dwa obrazy Juliana Fałata „Naganka na polowaniu w Nieświeżu” oraz „Przed polowaniem w Rytwianach”. W marcu tego roku udało się odzyskać dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu obraz Jacoba Jordaensa „Św. Iwo wspomaga biednych”, kilka dni temu powrócił do Łazienek Królewskich rokokowy stolik z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego – wymienia Elżbieta Rogowska.

Szczególnym sukcesem jest odzyskanie z Niemiec obrazu Francesco Guardiego „Schody Pałacowe".

- Tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r. powołano Biuro Rewindykacji i Odszkodowań, które podlegało Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków funkcjonującej w strukturach Ministerstwa Kultury. Biuro prowadziło działania rewindykacyjne we wszystkich czterech strefach okupacyjnych Niemiec i Austrii. Do najważniejszych obiektów odzyskanych wówczas należą: arrasy wawelskie, kolekcja widoków Warszawy Canaletta, skarbce katedry poznańskiej i gnieźnieńskiej czy obraz Leonarda da Vinci „Dama z Gronostajem" – dodała naczelnik.

Rozmowy na poziomie rządowym zaowocowały zwrotem z ZSRR ponad 12 tys. dzieł sztuki, przewiezionych w dwóch etapach w 1946 r. i 1956 r. Do kraju powróciły wówczas m.in kolekcje obrazów Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu, ale również „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga czy kolekcja antycznych waz z Gołuchowa.

- Chcielibyśmy, aby do polskich muzeów powróciły dzieła rodzimych artystów takich jak Matejko, Wyspiański, Malczewski Gierymski, Gerson, Pankiewicz, Boznańska; obrazy Brueghla, van Dycka, Cranacha, Rubensa, Picassa czy słynny „Portret młodzieńca” Rafaela – zaznaczyła Elżbieta Rogowska.

Warto zapoznać się ze stroną internetową www.dzielautracone.pl , na której publikowane są najbardziej poszukiwane dzieła sztuki.

PAP/mmil

[Fot. wikipedia.org]

Słowa kluczowe:

wojna

,

sztuka

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook