Jedynie prawda jest ciekawa


63 tys. dzieł wciąż poszukiwanych

07.05.2015

„Madonna” Cranacha czy „Portret młodzieńca” Rafaela to najważniejsze dzieła sztuki utracone w wyniku II wojny światowej, które wciąż są poszukiwane. W sumie państwo polskie poszukuje blisko 63 tys. dzieł sztuki.

70 lat po wojnie wciąż poszukujemy dzieł sztuki zagrabionych, wywiezionych.

- Procent odnajdywanych strat wojennych jest bardzo niewielki w stosunku do liczby poszukiwanych dzieł sztuki. Niemniej, w każdym takim przypadku niezwłocznie podejmujemy działania mające na celu odzyskanie obiektu. (…)Dzięki temu w ostatnich latach do kraju powróciło 30 zabytków. Obecnie prowadzimy 56 postępowań w ośmiu krajach – wyjaśnia Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych w MKiDN.

Jak dodaje szefowa MKiDN, wydział regularnie monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki.

- Bardzo często informacje o odnalezieniu straty wojennej pochodzą też od muzealników, konserwatorów, kolekcjonerów i pasjonatów, którzy wykonując swoją pracę lub realizując pasję natrafiają na poszukiwane zabytki. Do nas należy również prowadzenie postępowań restytucyjnych. W pierwszym etapie kluczowe jest zgromadzenie materiałów dokumentujących pochodzenie obiektu oraz okoliczności jego utraty. Jednocześnie należy potwierdzić tożsamość zabytku – podkreśla urzędniczka.

Wyliczyła ona także, ostatnio odzyskane dzieła wśród których znalazła się „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego.

- W ostatnich latach powraca coraz więcej dzieł sztuki. Nie sposób wymienić wszystkich. Jedną z najgłośniejszych spraw było odzyskanie w 2011 r. „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego. Niedługo potem mieliśmy przyjemność ponownie włączyć do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie „Murzynkę” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, dwa obrazy Juliana Fałata „Naganka na polowaniu w Nieświeżu” oraz „Przed polowaniem w Rytwianach”. W marcu tego roku udało się odzyskać dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu obraz Jacoba Jordaensa „Św. Iwo wspomaga biednych”, kilka dni temu powrócił do Łazienek Królewskich rokokowy stolik z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego – wymienia Elżbieta Rogowska.

Szczególnym sukcesem jest odzyskanie z Niemiec obrazu Francesco Guardiego „Schody Pałacowe".

- Tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r. powołano Biuro Rewindykacji i Odszkodowań, które podlegało Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków funkcjonującej w strukturach Ministerstwa Kultury. Biuro prowadziło działania rewindykacyjne we wszystkich czterech strefach okupacyjnych Niemiec i Austrii. Do najważniejszych obiektów odzyskanych wówczas należą: arrasy wawelskie, kolekcja widoków Warszawy Canaletta, skarbce katedry poznańskiej i gnieźnieńskiej czy obraz Leonarda da Vinci „Dama z Gronostajem" – dodała naczelnik.

Rozmowy na poziomie rządowym zaowocowały zwrotem z ZSRR ponad 12 tys. dzieł sztuki, przewiezionych w dwóch etapach w 1946 r. i 1956 r. Do kraju powróciły wówczas m.in kolekcje obrazów Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu, ale również „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga czy kolekcja antycznych waz z Gołuchowa.

- Chcielibyśmy, aby do polskich muzeów powróciły dzieła rodzimych artystów takich jak Matejko, Wyspiański, Malczewski Gierymski, Gerson, Pankiewicz, Boznańska; obrazy Brueghla, van Dycka, Cranacha, Rubensa, Picassa czy słynny „Portret młodzieńca” Rafaela – zaznaczyła Elżbieta Rogowska.

Warto zapoznać się ze stroną internetową www.dzielautracone.pl , na której publikowane są najbardziej poszukiwane dzieła sztuki.

PAP/mmil

[Fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook