Jedynie prawda jest ciekawa

63 tys. dzieł wciąż poszukiwanych

07.05.2015

„Madonna” Cranacha czy „Portret młodzieńca” Rafaela to najważniejsze dzieła sztuki utracone w wyniku II wojny światowej, które wciąż są poszukiwane. W sumie państwo polskie poszukuje blisko 63 tys. dzieł sztuki.

70 lat po wojnie wciąż poszukujemy dzieł sztuki zagrabionych, wywiezionych.

- Procent odnajdywanych strat wojennych jest bardzo niewielki w stosunku do liczby poszukiwanych dzieł sztuki. Niemniej, w każdym takim przypadku niezwłocznie podejmujemy działania mające na celu odzyskanie obiektu. (…)Dzięki temu w ostatnich latach do kraju powróciło 30 zabytków. Obecnie prowadzimy 56 postępowań w ośmiu krajach – wyjaśnia Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych w MKiDN.

Jak dodaje szefowa MKiDN, wydział regularnie monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki.

- Bardzo często informacje o odnalezieniu straty wojennej pochodzą też od muzealników, konserwatorów, kolekcjonerów i pasjonatów, którzy wykonując swoją pracę lub realizując pasję natrafiają na poszukiwane zabytki. Do nas należy również prowadzenie postępowań restytucyjnych. W pierwszym etapie kluczowe jest zgromadzenie materiałów dokumentujących pochodzenie obiektu oraz okoliczności jego utraty. Jednocześnie należy potwierdzić tożsamość zabytku – podkreśla urzędniczka.

Wyliczyła ona także, ostatnio odzyskane dzieła wśród których znalazła się „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego.

- W ostatnich latach powraca coraz więcej dzieł sztuki. Nie sposób wymienić wszystkich. Jedną z najgłośniejszych spraw było odzyskanie w 2011 r. „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego. Niedługo potem mieliśmy przyjemność ponownie włączyć do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie „Murzynkę” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, dwa obrazy Juliana Fałata „Naganka na polowaniu w Nieświeżu” oraz „Przed polowaniem w Rytwianach”. W marcu tego roku udało się odzyskać dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu obraz Jacoba Jordaensa „Św. Iwo wspomaga biednych”, kilka dni temu powrócił do Łazienek Królewskich rokokowy stolik z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego – wymienia Elżbieta Rogowska.

Szczególnym sukcesem jest odzyskanie z Niemiec obrazu Francesco Guardiego „Schody Pałacowe".

- Tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r. powołano Biuro Rewindykacji i Odszkodowań, które podlegało Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków funkcjonującej w strukturach Ministerstwa Kultury. Biuro prowadziło działania rewindykacyjne we wszystkich czterech strefach okupacyjnych Niemiec i Austrii. Do najważniejszych obiektów odzyskanych wówczas należą: arrasy wawelskie, kolekcja widoków Warszawy Canaletta, skarbce katedry poznańskiej i gnieźnieńskiej czy obraz Leonarda da Vinci „Dama z Gronostajem" – dodała naczelnik.

Rozmowy na poziomie rządowym zaowocowały zwrotem z ZSRR ponad 12 tys. dzieł sztuki, przewiezionych w dwóch etapach w 1946 r. i 1956 r. Do kraju powróciły wówczas m.in kolekcje obrazów Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu, ale również „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga czy kolekcja antycznych waz z Gołuchowa.

- Chcielibyśmy, aby do polskich muzeów powróciły dzieła rodzimych artystów takich jak Matejko, Wyspiański, Malczewski Gierymski, Gerson, Pankiewicz, Boznańska; obrazy Brueghla, van Dycka, Cranacha, Rubensa, Picassa czy słynny „Portret młodzieńca” Rafaela – zaznaczyła Elżbieta Rogowska.

Warto zapoznać się ze stroną internetową www.dzielautracone.pl , na której publikowane są najbardziej poszukiwane dzieła sztuki.

PAP/mmil

[Fot. wikipedia.org]

Słowa kluczowe:

wojna

,

sztuka

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook