Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczął się 62. Festiwal Filmowy Berlinale

09.02.2012

Wśród blisko 400 filmów pokazywanych na Berlinale pojawią się też polskie akcenty.

Mimo kilkustopniowego mrozu przed festiwalowym pałacem w stolicy Niemiec licznie zgromadzili się miłośnicy kina, aby zobaczyć gwiazdy na czerwonym dywanie, w tym Diane Kruger, odtwórczynię roli królowej Marii Antoniny we francuskim dramacie historycznym, który zainaugurował festiwal. Obraz
ten powiada o dramatycznych pierwszych godzinach rewolucji francuskiej w 1789 r. - ale z perspektywy służących w Wersalu oraz Marii Antoniny.   

Zdaniem dyrektora festiwalu Dietera Kosslicka wiodący motyw tegorocznego Berlinale to różnego rodzaju przełomy - zarówno w dziejach państw i społeczeństw, jak również przełomy osobiste. Na festiwalu pokazane zostaną m.in. filmy dokumentalne na temat zeszłorocznej "arabskiej wiosny" oraz katastrofy w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima.

Niemiecki minister kultury Bernd Neumann powiedział, że tegoroczne Berlinale będzie "bardziej polityczne niż kiedykolwiek", pokazując wydarzenia w Afryce Północnej oraz innych miejsc, gdzie ludzie walczą o wolność i przeciwstawiają się przemocy oraz samowoli władz.

- Z Berlinale, najbardziej liberalnego festiwalu filmowego na świecie powinien popłynąć sygnał, że demokracja potrzebuje kultury, a kultura potrzebuje wolności - powiedział Neumann, przypominając, że w krajach takich jak Iran czy Chiny twórcy, w tym filmowcy, są poniżani, prześladowani i więzieni.

Ważnym polskim akcentem na Berlinale będzie piątkowa premiera filmu "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, będący wspólną produkcją Polski, Francji i Niemiec. Obraz otworzy festiwalową sekcję Panorama Special. Opowiada on historię dziennikarki Anny (w tej roli Juliette Binoche), która przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy poznaje dwie sprzedające swoje ciała dziewczyny, Charlotte (Anais Demoustier) i Alicję (gra ją Polka Joanna Kulig).

Z kolei w sekcji Forum pokazany zostanie film "Sekret" Przemysława Wojcieszka Przedstawia historię 30-latka występującego jako drag queen w nocnych klubach, który dowiaduje się, że dziadek, któremu zawdzięcza on szczęśliwe dzieciństwo, pod koniec II wojny światowej zamordował żydowską rodzinę. Główne role w "Sekrecie" grają Tomasz Tyndyk i Agnieszka Podsiadlik.

O główną nagrodę, Złotego Niedźwiedzia, walczyć będą m.in.: film "Captive" z Isabelle Huppert (prod. Francja/Niemcy/ Wlk.Brytania/Filipiny, reż. Brillante Mendoza); "Jayne Mansfield's Car", w którym grają Billy Bob Thornton, Robert Duvall, John Hurt i Kevin Bacon (reżyseria: Billy Bob Thornton, prod. USA/Rosja) oraz "En Kongelig Affaere" ("A Royal Affair", reż. Nikolaj Arcel), z Madsem Mikkelsenem (prod. Dania/Czechy/Szwecja/Niemcy).

Poza konkurencją pokazane zostaną amerykański film Stephena Daldry'a pt. "Extremely Loud And Incredibly Close" z Sandrą Bullock i Tomem Hanksem, a także chińska produkcja "Jin ling Shi San Chai" ("The Flowers Of War") w reż. Zhanga Yimou, z Christianem Balem w obsadzie, oraz brytyjski "Bel Ami" (reż. Declan Donnellan, Nick Ormerod), w którym wystąpili Robert Pattinson, Uma Thurman i Kristin Scott Thomas.  

Jury festiwalu przewodniczy w tym roku brytyjski reżyser Mike Leigh. Do Berlina przyjedzie amerykańska aktorka Meryl Streep, która  odbierze Honorowego Niedźwiedzia Berlinale za dorobek życia. Z kolei Angelina Jolie zaprezentuje przy okazji festiwalu swój reżyserski debiut "In The Land Of Blood And Honey".

Festiwal Berlinale potrwa do 19 lutego.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook