Jedynie prawda jest ciekawa


60-lecie Sceny Muzycznej w Szczecinie

14.09.2016

Koncertem z udziałem 100 muzyków z Polski i Niemiec szczecińska Opera na Zamku zainauguruje 25 września nowy sezon artystyczny. Zespół przygotował w tym sezonie sześć premier z okazji 60. rocznicy powstania Sceny Muzycznej w Szczecinie.

Po raz czwarty sezon zainauguruje koncert połączonych orkiestr Opery na Zamku i niemieckiego Theater Vorpommern z Greifswaldu - poinformowano we wtorek dziennikarzy podczas konferencji prasowej. Na koncercie zabrzmią fragmenty z opery "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego oraz VII Symfonia E-dur Antona Brucknera.

- Pierwszą premierą, 7 października, będzie "Carmen" Georgesa Bizeta w nowej odświeżonej wersji, skierowana do naszych stałych bywalców, jak i nowej publiczności" - zapowiedział zastępca dyrektora ds. artystycznych opery Jerzy Wołosiuk. Jak dodał, za reżyserię oraz scenografię odpowiadać będzie Ewelina Pietrowiak.

W grudniu odbędzie się premiera spektaklu baletowego "Dziadek do orzechów" z udziałem orkiestry Opery na Zamku. Jak powiedział kierownik szczecińskiego baletu Karol Urbański zrezygnowano z mocno wyeksploatowanej tradycji bożonarodzeniowej spektaklu. "Sięgnąłem po oryginalne libretto autorstwa E.T.A. Hoffmana. Jest ono bardziej mroczne i psychologizujące od popularnej wersji Aleksandra Dumas. Główną ideą jest próba odpowiedzi na pytanie: czy bohaterowie opowieści są ludźmi czy lalkami" - podkreślił.

Centralnym punktem obchodów artystycznych 60-lecia Sceny Muzycznej w Szczecinie będzie musical "Crazy for You" George'a Gershwina. Będzie miał on swoja premierę w styczniu 2017 r. 

- Chcieliśmy wrócić do korzeni, pokazać to z czego szczeciński teatr słynął w pierwszych latach swojego istnienia. Dlatego to musical, który czerpie z tradycji operetkowej, ale jednocześnie utrzymany jest w stylu broadwayowskiego przedstawienia - powiedział dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel.


Ostatniego dnia marca niemieccy soliści, połączone polsko-niemieckie chóry i orkiestra Theater Vorpommern po raz pierwszy w historii Szczecina zaprezentują publiczności operę "Tannhauser i wartburski turniej śpiewaczy". Będzie to druga realizacja kompozycji Ryszarda Wagnera z udziałem zespołów ze Szczecina i Greifswaldu, po operze "Lohengrin", która miała swoją premierę w 2013 r.

W maju Opera na Zamku pokaże balet "Dzieci z dworca ZOO", będący autorskim projektem Roberta Glumbka.

Sezon artystyczny zakończy przedstawienie plenerowe "Pajace" Ruggiera Leoncavalla w reżyserii Michała Znanieckiego. Premiera z udziałem mieszkańców Szczecina oraz wolontariuszy odbędzie się w sierpniu podczas finału Tall Ships Races w Szczecinie.

25 stycznia 1957 r. rozpoczęła swoją działalność Operetka Szczecińska Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego. Wówczas na deskach Domu Kultury Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego szczecińska publiczność zobaczyła "Krainę uśmiechu" Ferenca Lehara z solistami Operetki Gliwickiej.

31 grudnia 1957 r. odbyła się premiera operetki "Cnotliwa Zuzanna" Jeana Gilberta w nowej siedzibie - zaadaptowanej dawnej sali gimnastycznej komendy milicji przy ul. Potulickiej 1. W 1958 r. instytucja została upaństwowiona i otrzymała nazwę Teatru Muzycznego w Szczecinie.

W 1978 r. zespół został przeniesiony do Zamku Książąt Pomorskich, a w 2000 r. przyjął on oficjalną nazwę Opera na Zamku. Od ubiegłego roku artyści występują w odremontowanej zamkowej siedzibie: z powiększoną, wielofunkcyjną sceną główną oraz nową sceną kameralną.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook