Jedynie prawda jest ciekawa


60-lecie Sceny Muzycznej w Szczecinie

14.09.2016

Koncertem z udziałem 100 muzyków z Polski i Niemiec szczecińska Opera na Zamku zainauguruje 25 września nowy sezon artystyczny. Zespół przygotował w tym sezonie sześć premier z okazji 60. rocznicy powstania Sceny Muzycznej w Szczecinie.

Po raz czwarty sezon zainauguruje koncert połączonych orkiestr Opery na Zamku i niemieckiego Theater Vorpommern z Greifswaldu - poinformowano we wtorek dziennikarzy podczas konferencji prasowej. Na koncercie zabrzmią fragmenty z opery "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego oraz VII Symfonia E-dur Antona Brucknera.

- Pierwszą premierą, 7 października, będzie "Carmen" Georgesa Bizeta w nowej odświeżonej wersji, skierowana do naszych stałych bywalców, jak i nowej publiczności" - zapowiedział zastępca dyrektora ds. artystycznych opery Jerzy Wołosiuk. Jak dodał, za reżyserię oraz scenografię odpowiadać będzie Ewelina Pietrowiak.

W grudniu odbędzie się premiera spektaklu baletowego "Dziadek do orzechów" z udziałem orkiestry Opery na Zamku. Jak powiedział kierownik szczecińskiego baletu Karol Urbański zrezygnowano z mocno wyeksploatowanej tradycji bożonarodzeniowej spektaklu. "Sięgnąłem po oryginalne libretto autorstwa E.T.A. Hoffmana. Jest ono bardziej mroczne i psychologizujące od popularnej wersji Aleksandra Dumas. Główną ideą jest próba odpowiedzi na pytanie: czy bohaterowie opowieści są ludźmi czy lalkami" - podkreślił.

Centralnym punktem obchodów artystycznych 60-lecia Sceny Muzycznej w Szczecinie będzie musical "Crazy for You" George'a Gershwina. Będzie miał on swoja premierę w styczniu 2017 r. 

- Chcieliśmy wrócić do korzeni, pokazać to z czego szczeciński teatr słynął w pierwszych latach swojego istnienia. Dlatego to musical, który czerpie z tradycji operetkowej, ale jednocześnie utrzymany jest w stylu broadwayowskiego przedstawienia - powiedział dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel.


Ostatniego dnia marca niemieccy soliści, połączone polsko-niemieckie chóry i orkiestra Theater Vorpommern po raz pierwszy w historii Szczecina zaprezentują publiczności operę "Tannhauser i wartburski turniej śpiewaczy". Będzie to druga realizacja kompozycji Ryszarda Wagnera z udziałem zespołów ze Szczecina i Greifswaldu, po operze "Lohengrin", która miała swoją premierę w 2013 r.

W maju Opera na Zamku pokaże balet "Dzieci z dworca ZOO", będący autorskim projektem Roberta Glumbka.

Sezon artystyczny zakończy przedstawienie plenerowe "Pajace" Ruggiera Leoncavalla w reżyserii Michała Znanieckiego. Premiera z udziałem mieszkańców Szczecina oraz wolontariuszy odbędzie się w sierpniu podczas finału Tall Ships Races w Szczecinie.

25 stycznia 1957 r. rozpoczęła swoją działalność Operetka Szczecińska Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego. Wówczas na deskach Domu Kultury Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego szczecińska publiczność zobaczyła "Krainę uśmiechu" Ferenca Lehara z solistami Operetki Gliwickiej.

31 grudnia 1957 r. odbyła się premiera operetki "Cnotliwa Zuzanna" Jeana Gilberta w nowej siedzibie - zaadaptowanej dawnej sali gimnastycznej komendy milicji przy ul. Potulickiej 1. W 1958 r. instytucja została upaństwowiona i otrzymała nazwę Teatru Muzycznego w Szczecinie.

W 1978 r. zespół został przeniesiony do Zamku Książąt Pomorskich, a w 2000 r. przyjął on oficjalną nazwę Opera na Zamku. Od ubiegłego roku artyści występują w odremontowanej zamkowej siedzibie: z powiększoną, wielofunkcyjną sceną główną oraz nową sceną kameralną.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook