Jedynie prawda jest ciekawa


59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

04.07.2016

Kilkanaście koncertów złoży się na 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, którego inauguracja będzie miała miejsce we wtorek w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Na słynnych oliwskich organach wykonane zostaną zarówno utwory należące do klasyki, jak i premierowe.

Jak powiedziała Dorota Sławińska z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, artystów, którzy zagrają na organach w ramach festiwalu, będzie  w sumie kilkunastu.

"Każdy z nich zaproponował autorski program dostosowany do możliwości oliwskiego instrumentu" - wyjaśniła Sławińska.

Na słynnych oliwskich organach zagrają zarówno doświadczeni, jak i ci młodzi muzycy. Wśród tych pierwszych znajdą się m.in. Ludger Lohmann (Niemcy), Douglas Lawrence (Australia), Rubin Abdullin (Rosja) i Andrzej Chorosiński (Polska), a tych drugich reprezentować będą Giampaolo Di Rosa (Włochy), Christian Bischof (Niemcy), Ernst Wally (Austria) i Karolina Judelyte (Litwa).

Pierwszy  koncert - zaplanowany na 5 lipca, będzie miał szczególny charakter. W przeciwieństwie do wszystkich innych festiwalowych występów, które będą koncertami solowymi, organiście, w którego rolę wcieli się Roman Perucki, towarzyszyć będzie Łukasz Długosz (flet) i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta - Arno Hartmanna.

Podczas tego koncertu pierwszy raz po 142 latach zostanie wykonane dzieło Gabriela Faure "Symphonie en fa op. 20 pour orgue et Ordes". Tego wieczoru odbędzie się także światowa premiera kompozycji niemieckiego muzyka Enjotta Schneidera.

"Ten znany w Niemczech artysta napisał utwór premierowy na ubiegłoroczny gdański festiwal +Solidarity of Arts+. Od tego czasu zaprzyjaźnił się z Gdańskiem i przygotował kolejny utwór, który postanowiono premierowo wykonać w ramach festiwalu w Oliwie" - powiedziała Sławińska.

Organizatorami festiwalu, który jest jedną z najstarszych tego imprez w Europie, są Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra".

Koncerty odbywać się będą we wtorki i piątki o godz. 20, począwszy od 5 lipca, a skończywszy na 23 sierpnia. W sumie zapanowano więc 15 występów artystów pochodzących z Polski, Niemiec, Austrii, Włochy, Litwy, Australii, Norwegii, Francji i Rosji.

Ponieważ organy w Katedrze Oliwskiej usytuowane są w tylnej części kościoła, na czas festiwalu w świątyni pojawi się multimedialny ekran. "Dzięki temu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć grającego artystę, ale również obserwować jego grę +na żywo+" - poinformowała Sławińska.

Rokokowe organy, na których począwszy od 1958 r. odgrywane są festiwalowe koncerty, zostały zbudowane przez Jana Wulfa z Ornety. Praca nad nimi trwała 25 lat - budowano je w latach 1763-1788. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane.

Instrument ozdobiony jest m.in. rzeźbionymi w drewnie lipowym rokokowymi girlandami kwiatów, figurami aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami, a także ruchomymi słońcami i gwiazdami.

Organy w Katedrze Oliwskiej składają się z trzech instrumentów - organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów.

 

wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook