Jedynie prawda jest ciekawa


59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

04.07.2016

Kilkanaście koncertów złoży się na 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, którego inauguracja będzie miała miejsce we wtorek w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Na słynnych oliwskich organach wykonane zostaną zarówno utwory należące do klasyki, jak i premierowe.

Jak powiedziała Dorota Sławińska z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, artystów, którzy zagrają na organach w ramach festiwalu, będzie  w sumie kilkunastu.

"Każdy z nich zaproponował autorski program dostosowany do możliwości oliwskiego instrumentu" - wyjaśniła Sławińska.

Na słynnych oliwskich organach zagrają zarówno doświadczeni, jak i ci młodzi muzycy. Wśród tych pierwszych znajdą się m.in. Ludger Lohmann (Niemcy), Douglas Lawrence (Australia), Rubin Abdullin (Rosja) i Andrzej Chorosiński (Polska), a tych drugich reprezentować będą Giampaolo Di Rosa (Włochy), Christian Bischof (Niemcy), Ernst Wally (Austria) i Karolina Judelyte (Litwa).

Pierwszy  koncert - zaplanowany na 5 lipca, będzie miał szczególny charakter. W przeciwieństwie do wszystkich innych festiwalowych występów, które będą koncertami solowymi, organiście, w którego rolę wcieli się Roman Perucki, towarzyszyć będzie Łukasz Długosz (flet) i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta - Arno Hartmanna.

Podczas tego koncertu pierwszy raz po 142 latach zostanie wykonane dzieło Gabriela Faure "Symphonie en fa op. 20 pour orgue et Ordes". Tego wieczoru odbędzie się także światowa premiera kompozycji niemieckiego muzyka Enjotta Schneidera.

"Ten znany w Niemczech artysta napisał utwór premierowy na ubiegłoroczny gdański festiwal +Solidarity of Arts+. Od tego czasu zaprzyjaźnił się z Gdańskiem i przygotował kolejny utwór, który postanowiono premierowo wykonać w ramach festiwalu w Oliwie" - powiedziała Sławińska.

Organizatorami festiwalu, który jest jedną z najstarszych tego imprez w Europie, są Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra".

Koncerty odbywać się będą we wtorki i piątki o godz. 20, począwszy od 5 lipca, a skończywszy na 23 sierpnia. W sumie zapanowano więc 15 występów artystów pochodzących z Polski, Niemiec, Austrii, Włochy, Litwy, Australii, Norwegii, Francji i Rosji.

Ponieważ organy w Katedrze Oliwskiej usytuowane są w tylnej części kościoła, na czas festiwalu w świątyni pojawi się multimedialny ekran. "Dzięki temu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć grającego artystę, ale również obserwować jego grę +na żywo+" - poinformowała Sławińska.

Rokokowe organy, na których począwszy od 1958 r. odgrywane są festiwalowe koncerty, zostały zbudowane przez Jana Wulfa z Ornety. Praca nad nimi trwała 25 lat - budowano je w latach 1763-1788. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane.

Instrument ozdobiony jest m.in. rzeźbionymi w drewnie lipowym rokokowymi girlandami kwiatów, figurami aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami, a także ruchomymi słońcami i gwiazdami.

Organy w Katedrze Oliwskiej składają się z trzech instrumentów - organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów.

 

wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook