Jedynie prawda jest ciekawa


50. urodziny Bolka i Lolka

05.11.2013

Bolek i Lolek, nasi najlepsi dziecięcy ambasadorzy, kumulujący zbiorową pamięć kilku pokoleń, pozostali chłopcami, mimo że według metryki są już panami w średnim wieku. Bielsko-Biała, gdzie się urodzili, szykuje im huczny jubileusz.

Bolek i Lolek, nasi najlepsi dziecięcy ambasadorzy, kumulujący zbiorową pamięć kilku pokoleń, pozostali chłopcami, mimo że według metryki są już panami w średnim wieku. Bielsko-Biała, gdzie się urodzili, szykuje im huczny jubileusz. Przy okazji powraca pytanie, czy kultowi bohaterowie mają szansę na reanimację.

Andrzej Orzechowski, zarządzający dziś Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, współscenarzysta ostatniej pełnometrażowej produkcji, „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie” (1986), wspomina, że kiedy nie śniło mu się jeszcze o pracy w SFR, został tłumaczem arabskiej delegacji. Na powitanie usłyszał od gości, że z Polski znają: Jana Pawła II, Lecha Wałęsę oraz Bolka i Lolka.

– To zestawienie wydało mi się wtedy szokujące – przyznaje. – Jednak, gdziekolwiek się potem znalazłem jako przedstawiciel Studia, witano mnie, przywołując te właśnie imiona.

Bolek i Lolek faktycznie docierali w najdalsze zakątki świata. Szacuje się, że ich przygody obejrzało blisko miliard ludzi. Kinową „Wielką podróż…” sprzedano do 84 krajów. Seriale – w latach 60. i 70. eksportowy przebój – wciąż chcą widzieć na swoich małych ekranach Czesi, Słowacy i Węgrzy. Mimo nie najlepszej jakości technicznej materiału. Przeważa sentyment do bohaterów, rysowanych prostą kreską i żyjących w pozbawionym agresji świecie dziecięcych fantazji.

– Wychowane na nowoczesnych technologiach kilkulatki też nie mogą usiedzieć w miejscu, oglądając przygody braci – zwraca uwagę Roman Nehrebecki, pierwowzór Lolka. – Wołają: „Uważaj!”, „Tam, za tobą!”, śmieją się z kawałów, jakie robią sobie bohaterowie.

Mimo upływu lat Bolek i Lolek znajdują sposób na dotarcie do małego widza. Dużego od dawna mają w kieszeni. Strzał oddany z „Kuszy” w 1963 r. okazał się wyjątkowo celny.

 

Cały artykuł Jolanty Gajdy-Zadwornej w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook