Jedynie prawda jest ciekawa


50 polskich filmów kandyduje do Orłów

02.01.2016

W Łodzi rozpoczął się przegląd filmów kandydujących do nagrody Orły.

Ponad 50 polskich filmów zrealizowanych w 2015 roku kandydujących do Orłów - dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej - można od soboty oglądać w kinie Kinematograf w Łodzi.

Przegląd Orły 2016, który w Łodzi odbywa się po raz pierwszy, potrwa do końca stycznia. Do tej pory takie pokazy były organizowane tylko w stołecznym kinie Iluzjon.

Dyrektor Polskich Nagród Filmowych Orły Izabela Wójcik przyznała, iż ogromnie się cieszy, że Łódź, miasto, które zajmuje tak ważne miejsce w historii polskiego kina, weźmie udział w przeglądzie. Jej zdaniem pokazy będą odbywać się w miejscu do tego wręcz idealnym. "W kinie Kinematograf wyraźnie czuć tę wyjątkową, filmową atmosferę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku do Warszawy i Łodzi dołączą kolejne miasta, a styczeń będzie miesiącem Przeglądu Orłów" - podkreśliła.

Pokaz rozpocznie "Carte blanche" w reż. Jacka Lusińskiego. Na widzów czekać będzie ponad 50 polskich produkcji, w tym m.in. "Fotograf" w reż. Waldemara Krzystka, "Body/Ciało" w reż.

Małgorzaty Szumowskiej, "Sąsiady" w reż. Grzegorza Królikiewicza, "Listy do M. 2" w reż. Macieja Dejczera, "Karski i władcy ludzkości" w reż. Sławomira Grynberga, "Córki dancingu" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, "Anatomia zła" w reż. Jacka Bromskiego, "Panie Dulskie" Filipa Bajona, "11 minut" w reż. Jerzego Skolimowskiego, "Pilecki" w reż. Mirosława Krzyszkowskiego, "Moje córki krowy" w reż. King Dębskiej czy "Demon" Marcina Wrony.

Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, nazywane przez media "polskimi Oscarami" są przyznawane są w kilkunastu kategoriach od 17 lat. Celem nagrody jest promocja, zarówno w Polsce jak i za granicą, polskich twórców filmowych i ich dorobku.

Orły, przyznawane są w corocznym, dwuetapowym, tajnym głosowaniu ponad 600 członków Akademii. Kandydatami do nagród są wszystkie polskie produkcje, które w upływającym roku były wyświetlane na ekranach polskich kin co najmniej przez tydzień, na ogólnodostępnych, płatnych pokazach. Tegoroczna ceremonia wręczenia Orłów została zaplanowana na 7 marca.

Mly/PAP

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook