Jedynie prawda jest ciekawa


3MC – nowatorska wersja katechizmu

05.04.2013

„Najzabawniejszy Katechizm od czasów Soboru Trydenckiego” – przekonują autorzy projektu 3MC, który w krótkich animowanych filmach wyjaśnia prawdy wiary. 3MC to skrót od „3 Minute Catechism” (trzyminutowy katechizm) i odpowiedź twórców na wezwanie Benedykta XVI, aby w trwającym właśnie Roku Wiary odnowić naszą wiarę w Chrystusa. 3MC doczekał się właśnie polskiej wersji. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i realizatorem całego zamysłu jest ks. dr Johannes Maria Schwarz, austriacki wikary i katecheta.

Celem 3MC jest zaprezentowanie treści katechizmowych w prosty i przystępny sposób tak, aby odbiorcy mogli na nowo odkryć ich głębię. Jego atutem są niebanalne, konkretne przykłady. To dzięki nim często trudny, teologiczny język staje się bardziej zrozumiały dla człowieka, który na co dzień nie ma wiele wspólnego z filozofią czy teologią – mówi Jacek Kowalski, szef projektu 3MC w Polsce.

Projekt składa się z serii 72 filmów animowanych, wyjaśniających wiarę Kościoła Katolickiego, przedstawionych zgodnie ze strukturą wyznaczoną przez Credo. Poruszają one zagadnienia wszystkich czterech części katechizmu.

Epizody 3MC podzielone są na 9 kategorii: Podstawy (człowiek), Objawienie, Bóg, Stworzenie, Zbawienie, Uświęcenie, Wspólnota Świętych (Kościół), Rzeczy Ostateczne i Życie w Wierze. Większość klipów trwa od 3 do 4 minut. Odcinki są zróżnicowane pod względem stopnia trudności poruszanych zagadnień, dzięki czemu seria ta jest odpowiednia dla osób już od 12 roku życia.

– Formuła trzyminutowych odcinków wymusza pewne uproszczenia, ale myślę, że udało nam się uniknąć banalizacji treści - ocenia Kowalski. – Przygotowany materiał z pewnością zainteresuje tak młodych, jak i starszych, którzy pragną lepiej zrozumieć swoją wiarę. Mamy nadzieję, że zetknięcie się z nim zmotywuje do dalszych poszukiwań, a także wzbudzi chęć dzielenia się wiarą z innymi – dodaje szef projektu.

Autorzy 3MC przekonują, że pracują pro bono, a cena płyt DVD z kompletem filmów pokrywa koszty produkcji. - Cały nasz wysiłek zmierza ku temu, aby jak największa liczba wiernych mogła pogłębić swoją wiarę i dzielić się nią z innymi. Dlatego też zestaw DVD jest doskonałym prezentem dla rodziny i przyjaciół, grup młodzieżowych, bierzmowanych, studentów, a także dla wszystkich parafian – zapewniają odpowiedzialni z 3MC. Więcej informacji oraz możliwość zamówień pod adresem: www.3mc.me

Pomysł na serię zrodził się jesienią 2011 r. i rozwijał się w ciągu następnych 16 miesięcy. Autorem ręcznie rysowanych animacji, składających się w sumie na 268 minut projekcji, jest grecki artysta Christos Papandreopoulos. Pierwowzór 3MC powstał w języku niemieckim. Oryginalny skrypt uzyskał oficjalną zgodę na publikację od biskupa Archidiecezji Vaduz Markusa Walsera, a jego tłumaczenie na język polski posiada imprimatur bp. Grzegorza Rysia.

Oprócz niemieckiej i polskiej wersji językowej powstały już angielska i hiszpańska, a prace trwają nad włoską, francuską, portugalską, chińską, rosyjską, czeską, chorwacką i arabską.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i realizatorem 3MC jest ks. dr Johannes Maria Schwarz, austriacki wikary i katecheta. – Ks. Schwarz od kilku lat zajmuje się specyficzną „promocją” wiary i samego Kościoła katolickiego za pośrednictwem nowych mediów. W Roku Wiary postanowił przybliżyć nam nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego – mówi szef projektu 3MC w Polsce.

Ks. Schwarz jest prezesem założonej w 2008 r. w Lichtensteinie organizacji Kathmedia. Jej celem jest tworzenie oraz promowanie katolickich projektów medialnych. Główny nacisk kładzie się na wysokiej jakości zawartość treści katolickich, które mają służyć pomocą w pracy duszpasterskiej tak duchownym, jak i świeckim.

KAI/mall
[fot. www.3mc.me]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook