Jedynie prawda jest ciekawa


3MC – nowatorska wersja katechizmu

05.04.2013

„Najzabawniejszy Katechizm od czasów Soboru Trydenckiego” – przekonują autorzy projektu 3MC, który w krótkich animowanych filmach wyjaśnia prawdy wiary. 3MC to skrót od „3 Minute Catechism” (trzyminutowy katechizm) i odpowiedź twórców na wezwanie Benedykta XVI, aby w trwającym właśnie Roku Wiary odnowić naszą wiarę w Chrystusa. 3MC doczekał się właśnie polskiej wersji. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i realizatorem całego zamysłu jest ks. dr Johannes Maria Schwarz, austriacki wikary i katecheta.

Celem 3MC jest zaprezentowanie treści katechizmowych w prosty i przystępny sposób tak, aby odbiorcy mogli na nowo odkryć ich głębię. Jego atutem są niebanalne, konkretne przykłady. To dzięki nim często trudny, teologiczny język staje się bardziej zrozumiały dla człowieka, który na co dzień nie ma wiele wspólnego z filozofią czy teologią – mówi Jacek Kowalski, szef projektu 3MC w Polsce.

Projekt składa się z serii 72 filmów animowanych, wyjaśniających wiarę Kościoła Katolickiego, przedstawionych zgodnie ze strukturą wyznaczoną przez Credo. Poruszają one zagadnienia wszystkich czterech części katechizmu.

Epizody 3MC podzielone są na 9 kategorii: Podstawy (człowiek), Objawienie, Bóg, Stworzenie, Zbawienie, Uświęcenie, Wspólnota Świętych (Kościół), Rzeczy Ostateczne i Życie w Wierze. Większość klipów trwa od 3 do 4 minut. Odcinki są zróżnicowane pod względem stopnia trudności poruszanych zagadnień, dzięki czemu seria ta jest odpowiednia dla osób już od 12 roku życia.

– Formuła trzyminutowych odcinków wymusza pewne uproszczenia, ale myślę, że udało nam się uniknąć banalizacji treści - ocenia Kowalski. – Przygotowany materiał z pewnością zainteresuje tak młodych, jak i starszych, którzy pragną lepiej zrozumieć swoją wiarę. Mamy nadzieję, że zetknięcie się z nim zmotywuje do dalszych poszukiwań, a także wzbudzi chęć dzielenia się wiarą z innymi – dodaje szef projektu.

Autorzy 3MC przekonują, że pracują pro bono, a cena płyt DVD z kompletem filmów pokrywa koszty produkcji. - Cały nasz wysiłek zmierza ku temu, aby jak największa liczba wiernych mogła pogłębić swoją wiarę i dzielić się nią z innymi. Dlatego też zestaw DVD jest doskonałym prezentem dla rodziny i przyjaciół, grup młodzieżowych, bierzmowanych, studentów, a także dla wszystkich parafian – zapewniają odpowiedzialni z 3MC. Więcej informacji oraz możliwość zamówień pod adresem: www.3mc.me

Pomysł na serię zrodził się jesienią 2011 r. i rozwijał się w ciągu następnych 16 miesięcy. Autorem ręcznie rysowanych animacji, składających się w sumie na 268 minut projekcji, jest grecki artysta Christos Papandreopoulos. Pierwowzór 3MC powstał w języku niemieckim. Oryginalny skrypt uzyskał oficjalną zgodę na publikację od biskupa Archidiecezji Vaduz Markusa Walsera, a jego tłumaczenie na język polski posiada imprimatur bp. Grzegorza Rysia.

Oprócz niemieckiej i polskiej wersji językowej powstały już angielska i hiszpańska, a prace trwają nad włoską, francuską, portugalską, chińską, rosyjską, czeską, chorwacką i arabską.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i realizatorem 3MC jest ks. dr Johannes Maria Schwarz, austriacki wikary i katecheta. – Ks. Schwarz od kilku lat zajmuje się specyficzną „promocją” wiary i samego Kościoła katolickiego za pośrednictwem nowych mediów. W Roku Wiary postanowił przybliżyć nam nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego – mówi szef projektu 3MC w Polsce.

Ks. Schwarz jest prezesem założonej w 2008 r. w Lichtensteinie organizacji Kathmedia. Jej celem jest tworzenie oraz promowanie katolickich projektów medialnych. Główny nacisk kładzie się na wysokiej jakości zawartość treści katolickich, które mają służyć pomocą w pracy duszpasterskiej tak duchownym, jak i świeckim.

KAI/mall
[fot. www.3mc.me]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook