Jedynie prawda jest ciekawa


2016 rokiem Kieślowskiego

09.01.2016

Polska Akademia Filmowa przypomni filmy Krzysztofa Kieślowskiego.

Akademia, chcąc uczcić przypadającą 13 marca 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, ustanowiła go patronem bieżącego roku. Filmem otwarcia rozpoczynającego się w sobotę przeglądu filmów kandydujących do Polskich Orłów był "Amator" w zrekonstruowanej wersji.

"Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie +Amatora+ z 1979 roku. W świecie, który się tak szybko zmienia, filmowcy tym bardziej muszą zadawać sobie pytania - gdzie kierować kamerę i po co to robią. Polska Akademia Filmowa wierzy, że filmowcy są nie tylko od dostarczania rozrywki, ale że też mają pewną odpowiedzialność wobec społeczeństwa. +Amator+ został, dzięki cyfrowym technikom filmowym, zrekonstruowany, czyli odnowiony, zarówno dźwięk jak i obraz. Widzowie mogą zobaczyć ten obraz tak, jak wiele lat temu widział go twórca - Krzysztof Kieślowski" - mówił PAP prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Jabłoński, który swego czasu był asystentem Kieślowskiego, powiedział, że dla wszystkich, którzy zetknęli się z Kieślowskim współpraca z tym reżyserem była wielkim przeżyciem. "To była silna, wyrazista osobowość. Wielki człowiek i twórca. Jego twórczość jest niezwykle żywa, nie tylko w sercach polskich widzów, ale też za granicą. Wystarczy wyjechać na jakikolwiek festiwal - nazwisko Kieślowskiego wywołuje zachwyty i wzruszenie. Ciągle nie doceniamy tego, jak wielką wartością polskiej kultury są filmy Kieślowskiego. Niech jego osoba i twórczość będą przykładem, wzorem i inspiracją dla polskich filmowców, jak można odpowiedzialnie i poważnie traktować to, co robimy" - powiedział Jabłoński.

Podczas rozpoczętego w sobotę w warszawskim kinie Iluzjon przeglądu filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 widzowie obejrzą wszystkie polskie lub współprodukowane przez Polaków filmy z 2015 r., które spełniają warunki kandydowania do "polskich Oscarów", czyli pełnometrażowe filmy wyświetlane w polskich kinach co najmniej przez tydzień.

Takich filmów jest 53. To m.in.: "Intruz" Magnusa von Horna, "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka, "Strefa nagości" Urszuli Antoniak, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, "Demon" Marcina Wrony, "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Pod elektrycznymi chmurami" Aleksieja Germana Młodszego, "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, "Pilecki" Mirosława Krzyszkowskiego, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego, "Karski i władcy ludzkości" Sławomira Grunberga, "Czerwony pająk" Marcina Koszałki, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Panie Dulskie" Filipa Bajona, "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza, "Anatomia zła" Jacka Bromskiego, "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza.

Przegląd odbywać się będzie od 9 do 30 stycznia. Po wieczornych pokazach publiczność będzie mogła spotkać się oraz porozmawiać z twórcami i aktorami. Po raz pierwszy przegląd filmów kandydujących do Polskich Orłów odbywać się będzie nie tylko w Warszawie, ale też w Łodzi. Zgłaszają się też już kolejne miasta, które w przyszłości chcą gościć taki przegląd, m.in. Wrocław, Kraków i Trójmiasto.

Potocznie nazywane "polskimi Oscarami" Orły to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży.

W 2016 r. przypada 18. edycja konkursu o Polskie Nagrody Filmowe Orły. W konkursie mogą startować wszystkie polskie filmy, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych, a ich czas trwania przekracza 70 minut.

Ogłoszenie nominacji do Orłów 2016 - po wybraniu nominowanych z grona kandydatów - odbędzie się 4 lutego. Ceremonię wręczenia Orłów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, zaplanowano na 7 marca; gala odbędzie się w Warszawie.

lap/PAP

[fot. Alberto Terrile/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook