Jedynie prawda jest ciekawa


2016 rokiem Kieślowskiego

09.01.2016

Polska Akademia Filmowa przypomni filmy Krzysztofa Kieślowskiego.

Akademia, chcąc uczcić przypadającą 13 marca 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, ustanowiła go patronem bieżącego roku. Filmem otwarcia rozpoczynającego się w sobotę przeglądu filmów kandydujących do Polskich Orłów był "Amator" w zrekonstruowanej wersji.

"Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie +Amatora+ z 1979 roku. W świecie, który się tak szybko zmienia, filmowcy tym bardziej muszą zadawać sobie pytania - gdzie kierować kamerę i po co to robią. Polska Akademia Filmowa wierzy, że filmowcy są nie tylko od dostarczania rozrywki, ale że też mają pewną odpowiedzialność wobec społeczeństwa. +Amator+ został, dzięki cyfrowym technikom filmowym, zrekonstruowany, czyli odnowiony, zarówno dźwięk jak i obraz. Widzowie mogą zobaczyć ten obraz tak, jak wiele lat temu widział go twórca - Krzysztof Kieślowski" - mówił PAP prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Jabłoński, który swego czasu był asystentem Kieślowskiego, powiedział, że dla wszystkich, którzy zetknęli się z Kieślowskim współpraca z tym reżyserem była wielkim przeżyciem. "To była silna, wyrazista osobowość. Wielki człowiek i twórca. Jego twórczość jest niezwykle żywa, nie tylko w sercach polskich widzów, ale też za granicą. Wystarczy wyjechać na jakikolwiek festiwal - nazwisko Kieślowskiego wywołuje zachwyty i wzruszenie. Ciągle nie doceniamy tego, jak wielką wartością polskiej kultury są filmy Kieślowskiego. Niech jego osoba i twórczość będą przykładem, wzorem i inspiracją dla polskich filmowców, jak można odpowiedzialnie i poważnie traktować to, co robimy" - powiedział Jabłoński.

Podczas rozpoczętego w sobotę w warszawskim kinie Iluzjon przeglądu filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 widzowie obejrzą wszystkie polskie lub współprodukowane przez Polaków filmy z 2015 r., które spełniają warunki kandydowania do "polskich Oscarów", czyli pełnometrażowe filmy wyświetlane w polskich kinach co najmniej przez tydzień.

Takich filmów jest 53. To m.in.: "Intruz" Magnusa von Horna, "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka, "Strefa nagości" Urszuli Antoniak, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, "Demon" Marcina Wrony, "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Pod elektrycznymi chmurami" Aleksieja Germana Młodszego, "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, "Pilecki" Mirosława Krzyszkowskiego, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego, "Karski i władcy ludzkości" Sławomira Grunberga, "Czerwony pająk" Marcina Koszałki, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Panie Dulskie" Filipa Bajona, "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza, "Anatomia zła" Jacka Bromskiego, "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza.

Przegląd odbywać się będzie od 9 do 30 stycznia. Po wieczornych pokazach publiczność będzie mogła spotkać się oraz porozmawiać z twórcami i aktorami. Po raz pierwszy przegląd filmów kandydujących do Polskich Orłów odbywać się będzie nie tylko w Warszawie, ale też w Łodzi. Zgłaszają się też już kolejne miasta, które w przyszłości chcą gościć taki przegląd, m.in. Wrocław, Kraków i Trójmiasto.

Potocznie nazywane "polskimi Oscarami" Orły to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży.

W 2016 r. przypada 18. edycja konkursu o Polskie Nagrody Filmowe Orły. W konkursie mogą startować wszystkie polskie filmy, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych, a ich czas trwania przekracza 70 minut.

Ogłoszenie nominacji do Orłów 2016 - po wybraniu nominowanych z grona kandydatów - odbędzie się 4 lutego. Ceremonię wręczenia Orłów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, zaplanowano na 7 marca; gala odbędzie się w Warszawie.

lap/PAP

[fot. Alberto Terrile/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook