Jedynie prawda jest ciekawa


170. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

05.05.2016

Pałacyk w Oblęgorku stał się własnością Henryka Sienkiewicza dzięki narodowej zbiórce Polaków. To tu w gabinecie pisarskim stoi dębowe biurko, przy którym pisał "W pustyni i w puszczy" - mówi PAP wicedyrektor oblęgorskiego oddziału Muzeum Narodowego Magdalena Klamka.

Pałacyk pisarza w Oblęgorku na Kielecczyźnie został przekazany Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę twórczą. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Narodowa zbiórka stała się ogólnonarodową akcją jednoczącą Polaków wokół idei nagrodzenia pisarza. 

"Społeczeństwo składało datki. W sumie zebrano około 70 tys. rubli. Majątek zakupiono za 52 tysiące. Za resztę postanowiono wyposażyć pałacyk, zakupić sprzęt niezbędny do pracy" - wyliczała Klamka. 

Henryk Sienkiewicz do Oblęgorka przyjechał w 1902 roku. Z listów do przyjaciół można wyczytać, z jak dużym zaangażowaniem podchodził do urządzania pałacyku. Zakupił dębowe biurko, które do dziś znajduje się w gabinecie pisarskim. Jak przypomina Klamka, to właśnie przy nim powstało "W pustyni i w puszczy". Mieszcząca się na parterze budynku wystawa wiernie odtwarza czasy, w których tworzył Sienkiewicz. 

"Zależy nam na tym, by wchodzący tutaj turyści czuli się, jakby za chwilę z któregoś z pomieszczeń miał wyjść Henryk Sienkiewicz" - opowiada. Na piętrze można obejrzeć kolekcję Piotra Stachiewicza 22 obrazów do "Quo vadis", którą udało się niedawno pozyskać Muzeum. "To niezwykła historia; ponad 100 lat temu ta kolekcja zaginęła, trzy lata temu odnalazła się w Stanach Zjednoczonych i szczęśliwie dzięki dofinansowaniu ministerstwa kultury oraz województwa świętokrzyskiego trafiła do zbiorów pałacyku" - mówiła Klamka. 

Sienkiewicz opuścił Oblęgorek we wrześniu 1914 r., wkrótce po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r. Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej), to jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i w puszczy". W 1905 r. jako pierwszy Polak uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". 

W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz. 

2016 został ustanowiony Rokiem Sienkiewicza, a "Quo vadis" - lekturą narodową.

Pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, jego listy do pierwszej narzeczonej oraz wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza będzie można m.in. od czwartku zobaczyć na wystawie w stołecznym Muzeum Niepodległości. Ekspozycja "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc" przygotowana przez pisarkę Barbarę Wachowicz zostanie otwarta w 170. rocznicę urodzin Sienkiewicza i zainauguruje w Muzeum Niepodległości obchody Roku Sienkiewiczowskiego. 

Na wystawie będzie można zobaczyć pierwsze wydania dzieł Sienkiewicza i ich tłumaczenia na wiele języków m.in. "Ogniem i mieczem" po chińsku czy "Krzyżaków" po rumuńsku. Zaprezentowane zostaną także przekłady wydane jeszcze za życia pisarza np. "Quo Vadis?" po włosku i "Rodzina Połanieckich" po francusku. 

Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć unikatowe paryskie wydanie z 1909 r. międzynarodowej ankiety "Prusy i Polska" przeprowadzonej przez Sienkiewicza. Zawiera ona blisko 260 wypowiedzi pisarzy, uczonych, artystów i mężów stanu z całego świata w obronie Polaków. Pokazany zostanie również list Sienkiewicza do cesarza niemieckiego w obronie Polaków wywłaszczanych w zaborze pruskim i polskich dzieci z Wrześni, którym wymierzano kary za odmowę modlitwy po niemiecku. 

Na ekspozycji będzie także można zobaczyć sztambuch pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza Marii Kellerówny wydobyty z ruin powstańczej Warszawy, zawierający wpisy dotyczące ich młodzieńczego uczucia. Prezentowane też będą listy Sienkiewicza do narzeczonej. Goście wystawy obejrzą również liczne publikacje poświęcone życiu i twórczości pisarza m.in. "Studia Sienkiewiczowskie" oraz rozprawy prezesa Towarzystwa Sienkiewiczowskiego prof. Lecha Ludorowskiego, a także wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza. W części końcowej wystawy znajdzie się sekwencja pt. "Spadkobiercy" ukazująca działania szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz. Będzie można również zobaczyć liczne portrety pisarza. Wystawę zainauguruje widowisko słowno-muzyczne będące opowieścią o życiu i twórczości Sienkiewicza. Wystąpi w nim młodzież, laureaci konkursu "List do Sienkiewicza". 

Autorzy ekspozycji cytują wypowiedzi młodych ludzi nadesłane na konkurs. Młodzież podkreśla w nich m.in., że na twórczości Sienkiewicza wychowały się pokolenia Polaków, a "Trylogię" nazywa "biblią polskiego patriotyzmu". Gośćmi honorowymi otwarcia ekspozycji mają być członkowie rodziny pisarza. Wystawa "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc" będzie czynna do 30 października. Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. To autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich" czy "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się również nowele m.in. "Janko Muzykant" i "Latarnik", a także reportaże. Odbierając w grudniu 1905 r. Nobla za całokształt twórczości Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz. O ogłoszeniu 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w ubiegłym roku Sejm.

kk/PAP

[fot. Wikipedia/Cezary Piwowarski/Miejsce ostatniego spoczynku Henryka Sienkiewicza w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook