Jedynie prawda jest ciekawa


150. rocznica śmierci Eugene Delacroix

13.08.2013

Tym, co czyni sztukę bezwartościową, są nasze konwenanse - mawiał malarz Eugene Delacroix, który sam zapoczątkował przewrót w sztuce. Jego obraz "Wolność wiodąca lud na barykady" pozostaje najsłynniejszym przedstawieniem rewolucji.

We wtorek mija 150 lat od śmieci Delacroix.

Ten czołowy przedstawiciel malarstwa romantycznego sprzeciwił się wymogom akademizmu, które narzucały artyście temat i ściśle określone zasady kompozycji, koloru czy techniki. Francuski malarz wprowadził śmiałe zmiany w technice malarskiej, zaprzeczając wyważonej estetyce klasycyzmu. Delacroix malował ze swobodą, ożywił płótno, wprowadzając na nie dynamiczne kompozycje oraz zdecydowane układy barw i grę światła.

Podejmował tematy charakterystyczne dla romantyzmu, czerpał z historii średniowiecza i szekspirowskich dramatów. Malował sceny z "Boskiej komedii" Dantego Alighieri, wykonał litografie ilustrujące "Fausta" Johanna Wolfganga von Goethego. Sportretował m.in. Fryderyka Chopina i George Sand, wykonał też szereg autoportretów.

Mimo że rzadko podejmował tematy polityczne, jego najsłynniejszym obrazem pozostaje "Wolność wiodąca lud na barykady" upamiętniająca rewolucję lipcową. Dzieło ukończone w 1830 r. przedstawia kobietę uosabiającą wolność, która idzie na czele tłumu zbuntowanych paryżan. Rewolucja, której są uczestnikami, obali króla Karola X z dynastii Burbonów, przywróconej na francuski tron po abdykacji Napoleona. Powstańcy depczą po trupach poległych. Wśród tych, którzy uszli z życiem, są: robotnik w poszarpanym ubraniu, inteligent w cylindrze i chłopiec z prostego ludu. Idąca na ich czele kobieta w jednej dłoni trzyma trójkolorową flagę, w drugiej - broń z bagnetem; na głowie ma czapkę frygijską symbolizującą rewolucję francuską.

Za tę pracę Delacroix otrzymał od króla Ludwika Filipa, następcy Karola X Burbona, najważniejsze odznaczenie państwowe Francji - Legię Honorową. Monarcha zakupił nawet pracę Delacroix, jednak dzieło nigdy nie zostało zawieszone w jego pałacu.

Delacroix zapoczątkował modę na orientalizm. Jego podróż po północnej Afryce zaowocowała serią obrazów o tej tematyce. Malarz odwiedził kraje Maghrebu w 1832 r. jako członek francuskiego poselstwa do sułtana Maroka. Wrócił z notatnikiem pełnym szkiców, do których potem przez lata powracał. Doświadczenia Delacroix z podróży przedstawił m.in. na obrazach: "Sułtan Maroka ze świtą" (1838), "Wesele żydowskie w Maroku" (1841), "Konie arabskie walczące w stajni" (1860). Obrazy te wyróżnia śmiałe zestawienie barw i ekspresyjne pociągnięcia pędzla, co później inspirowało impresjonistów. Z zamiłowania Delacroix do egzotyki czerpali z kolei symboliści.

Był bliskim przyjacielem Fryderyka Chopina i Charlesa Baudelaire'a. Ten ostatni mówił o nim: "Twórczość Delacroix wydaje się niekiedy swego rodzaju sztuką przypominania o wielkości i naturze człowieka wszechczasów".

Chopin z kolei nie rozumiał i nie lubił malarstwa Delacroix. Pisała o tym George Sand: "Wprawdzie Delacroix rozumie i wielbi Chopina, lecz Chopin nie rozumie Delacroix. Szanuje i poważa w nim człowieka, lecz nie lubi go jako malarza. Delacroix kocha muzykę, ma wyrobiony, wytrawny gust, może bez końca słuchać Chopina. Chopin przyjmuje to uwielbienie, jest nim wzruszony, ale patrząc na obrazy przyjaciela cierpi i nie jest w stanie powiedzieć o nich ani słowa".

Eugene Delacroix urodził się 1798 r. w Saint-Maurice-en-Chalencon w departamencie Ardeche. Malarstwa uczył się u malarza akademickiego Pierre-Narcisse Guerina.

Jego debiutancki obraz "Barka Dantego", wystawiony na Salonie Paryskim w 1822 r., wywołał dyskusję. Akademikom nie podobało się u Delacroix większe zainteresowanie kolorami niż rysunkiem, wielu młodych artystów przyjęło to z uznaniem. Obraz wykonany na podstawie "Boskiej komedii" przedstawia przeprawiających się przez Styks Dantego i jego przewodnika Wergiliusza.

Dwa lata później Delacroix namalował "Masakrę na Chios". Obraz pokazano w Salonie Paryskim obok dzieła Ingresa, co dało publiczności i krytykom porównania obu malarzy.

W latach 30. Delacroix otrzymał zamówienia na wykonanie kilku monumentalnych prac, m.in. w Salonie Królewskim w Pałacu Burbonów, Galerii Apollina w Luwrze i Bibliotece Senatu w Pałacu Luksemburskim. Kopułę tej ostatniej ozdobił "Plafonem Homera" - sceną przedstawienia Dantego Homerowi. Rysy poety, głównej postaci kompozycji, przypominają rysy Chopina.

Na Wystawie Światowej, która odbyła się w Paryżu w 1855 r., Delacroix odniósł międzynarodowy sukces. Wystawiono 36 jego prac.

Wówczas cierpiał już na chorobę gardła, mimo to tworzył do końca życia. Zmarł 13 sierpnia 1863 r. 

Delacroix pozostawił po sobie ponad 1500 prac, w tym ok. 800 obrazów i malowideł ściennych.

mc,PAP

[fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook